آکادمی نیک نویس » آموزش بازاریابی محتوایی » مزایای بازاریابی محتوایی چیست؟ انواع تکنیک‌های بازاریابی محتوایی

مزایای بازاریابی محتوایی چیست؟ انواع بازاریابی محتوایی

مزایای بازاریابی محتوایی چیست؟ انواع تکنیک‌های بازاریابی محتوایی

فهرست مطالب

بر طبق گزارش State of Inbound، بازاریابی محتوایی اولویت 80% بازاریابان است؛ بنابراین این سوال پیش می‌آید که مزایای بازاریابی محتوایی چیست که توانسته چنین اولویت بالایی برای کسب‌وکارها پیدا کند؟
به طور خلاصه می‌توان گفت تولید محتوا به صورت مستمر، باکیفیت و جذاب بیش از هر تکنیک دیگری بر تصمیم‌گیری مخاطبان تأثیر می‌گذارد. در حقیقت پایداری در پیام‌رسانی یکی از عوامل متعددی است که رشد و موفقیت کسب‌وکار شما را تعیین می‌کند.
در ادامه این محتوا در مورد مزایا و تکنیک های بازاریابی محتوا توضیح خواهیم داد.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوا نوعی از استراتژی بازاریابی درونگراست که برای جذب، تعامل و حفظ مخاطبان ایجاد شده است. در این استراتژی از طریق ایجاد و به اشتراک‌گذاری انواع محتوا مانند مقالات، ویدئوها، پادکست‌ها و سایر رسانه‌ها، آگاهی از برند افزایش یافته و برند شما در ذهن‌ها ماندگار می‌شود.

بیشتر بخوانید

مهارت های بازاریابی محتوا | اصول بازاریابی محتوایی حرفه ای

مزایای بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوا مزایای متعددی برای کسب‌وکارها ارائه می‌دهد. اول از همه، به تقویت آگاهی برند و اعتماد مشتریان کمک می‌کند، زیرا محتوای ارزشمند و مرتبط، نشان‌دهنده دانش و تخصص شما در حوزه فعالیت‌تان است. همچنین، بازاریابی محتوا می‌تواند به بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو کمک کرده و ترافیک بیشتری را به وب‌سایت شما هدایت کند. از آنجایی که محتوا معمولاً بازاریابی درون‌گرا است، باعث جذب مشتریانی می‌شود که به دنبال محصولات یا خدمات شما هستند، که این امر به نوبه خود نرخ تبدیل به مشتریان واقعی را افزایش می‌دهد.

به گفته‌ Hubspot بازاریابانی که بازاریابی محتوا را در اولویت قرار می‌دهند 13 برابر بیشتر از دیگر بازاریابان شاهد افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)خواهند بود؛ همچنین بر طبق گزارش Kapost کسب‌وکارهایی که از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند 7.8 برابر ترافیک ارگانیک بیشتری دریافت خواهند کرد. در ادامه به توضیح مزایای بازاریابی محتوایی به شکل دقیق‌تر می‌پردازیم.

شرح مزایای بازاریابی محتوایی

مخاطبان بیشتری را به سمت خود می‌کشانید

یک استراتژی بازاریابی محتوایی عالی این توانایی را دارد که تجربیات مثبتی را برای مشتریان بالقوه شما رقم بزند و آن‌ها را تشویق کند که برای خرید بیشتر به شما رجوع کنند. در حقیقت محتوای مناسب یک ابزار عالی برای جلب توجه و جذب مخاطبانتان خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

محتوا چیست؟ محتوای دیجیتال به چه معناست؟

بهبود خدمات به مشتریان

تیم خدمات مشتریان شما در روز چند بار به سوالات تکراری پاسخ می‌دهد؟ بیشک تعداد این موارد بسیار زیاد است؛ از چگونگی ثبت نام برای استفاده از خدمات شما تا نحوه استفاده از محصول. یک وبلاگ مفصل می‌تواند به این سوالات پاسخ دهد. علاوه بر این، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که به جای تماس با خدمات مشتری این پاسخ‌ها را از طریق جستجوی آنلاین پیدا کنند. این اقدام به تیم شما اجازه می‌دهد تا وقت بیشتری برای حل مشکلات مشتریان دیگر بجای پاسخ به سوالات روزمره داشته باشد.

اعتماد مخاطبانتان را به خود جلب می‌کنید

تولید محتوا به کسب‌وکار شما کمک می‌کند که رابطه‌ای قوی با مخاطبانتان برقرار کنید. شما می‌توانید در محتواهای خود به سوالات مخاطبانتان پاسخ داده و با آنان تعامل کنید. در حقیقت خلق محتوا به مثابه‌ راهنمایی مخاطبان بدون دریافت هزینه‌ است که موجب افزایش اعتماد آنان می‌شود.

Lead یا سرنخ بازاریابیتان افزایش می‌یابد

شما می‌توانید از دکمه‌های دعوت به تعامل به درستی در محتواهایتان استفاده کنید تا Lead  یا سرنخ بازاریابی خود را افزایش دهید. در حقیقت اگر مخاطبی با محتوای شما روبه‌رو شود، احتمال خرید او از شما در آینده افزایش خواهد یافت.

شاهد بهبود سئو سایتتان خواهید بود

از مزایا و تکنیک‌های بازاریابی محتوایی می‌توان به کمک این روش به بهبود سئو سایت اشاره کرد.

هر چه محتوای بیشتر و باکیفیت‌تری تولید کنید، بهینه‌سازی محتوایتان در موتورهای جست‌وجو افزایش خواهد یافت. در حقیقت این مزیت بازاریابی محتوایی به این معناست که محتوای شما در موتورهای جست‌وجو به راحتی و در صفحات اول نمایش داده خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سئو (SEO) چیست و چه کاربردی دارد؟ راهنمای جامع

با بازاریابی محتوا آگاهی از برندتان بهبود خواهد یافت

اعمال زیادی برای افزایش آگاهی از برند می‌توان انجام داد؛ اما بازاریابی محتوایی این کار را به بهترین شکل‌ ممکن انجام می‌دهد. در حقیقت بازاریابی محتوایی موجب می‌شود که مخاطبان در هر جایی که به دنبال محصولات یا خدمات شما می‌گردند با نام برندتان روبه‌رو شده و خرید از شما را در اولویت قرار دهند.

مشتریان وفاداری برای برندتان پرورش می‌دهید

بازاریابی محتوایی دقیقا زمانی ارزشمندتر می‌شود که شما بتوانید با استفاده از محتوا خریداران سابق خود را به مشتریان وفادارتان تبدیل کنید. مشتریان وفادار نه‌تنها به خرید مجدد از برند شما اقدام می‌کنند، بلکه شما را به دیگران پیشنهاد داده و بر تصمیم دیگران در خرید تاثیر خواهند گذاشت.

در هزینه‌های بازاریابی‌تان صرفه‌جویی خواهید کرد

بازاریابی محتوایی مقرون ‌به‌ صرفه‌ترین روش بازاریابی بوده که به وسیله‌ آن می‌توانید در هزینه‌های ابتدایی کسب‌وکار خود صرفه‌جویی کنید. درست است که در ابتدا برای استخدام تولیدکنندگان محتوا، نیاز به صرف هزینه دارید اما در بلندمدت بازدهی آن بالا می‌رود و نسبت به انواع تبلیغات دیگر عملکرد موثرتری خواهد داشت. این مورد مهم‌ترین تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات است.

اشتراک گذاری محتوایتان را افزایش می‌دهد

زمانی که محتواهای باکیفیت، سرگرم‌کننده و مفید در رسانه‌های مختلف منتشر می‌کنید، افراد را به دنبال کردن صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی تشویق کرده و به دنبال آن اشتراک‌گذاری محتواهایتان را افزایش خواهید داد.

بیشتر بخوانید:

بازاریابی محتوا در رشد کسب و کارهای کوچک چه تاثیری دارد؟

تکنیک‌های بازاریابی محتوا

انواع مختلفی از بازاریابی‌ محتوایی وجود دارد که به آن‌ها تکنیک‌های بازاریابی محتوایی نیز می‌گویند. در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • بازاریابی‌ محتوایی شبکه‌های اجتماعی

یکی از تاثیرگذارتیرن موارد استفاده از بازاریابی محتوا، شبکه های اجنماعی هستند

استفاده از انواع شبکه‌های اجتماعی برای انتشار محتوا، بازاریابی‌ محتوایی شبکه‌های اجتماعی نام دارد. بیش از ۶/۳ میلیارد مخاطب در شبکه‌های اجتماعی جهانی حساب کاربری دارند؛ بنابراین اکثر کسب‌وکارها تولید محتوا برای شبکه‌ های اجتماعی را یکی از کانال‌های مهم بازاریابی محتوایی به حساب می‌آورند.

  • بازاریابی‌ محتوایی اینفوگرافیک

بازاریابی محتوایی اینفوگرافیک به معنای انتشار محتوا، اطلاعات و داده‌ها در یک فرمت قابل فهم گرافیکی است. با ترکیب کردن عبارات ساده، جملات کوتاه و تصاویر مناسب می‌توان یک ارتباط موثر با مخاطبان خود برقرار کرد. با استفاده از این روش می‌توانید موضوعات آموزشی یا موضوعاتی را که عناوین پیچیده‌ای دارند، به طور خلاصه در یک اینفوگرافیک به تصویر بکشید و مفهوم را به سادگی منتقل کنید.

  • بازاریابی‌ محتوایی وبلاگ

وبلاگ‌ها برای اهداف و موضوعات مختلف ظرفیت بالایی دارند. در حقیقت به وسیله‌ وبلاگ‌ها، می‌توان تمامی انواع محتوا‌ها را با لینک دادن ترویج داده و دکمه اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی را در آن جای داد.

  • بازاریابی‌ محتوایی پادکست

پادکست یکی از پرطرفدارترین انواع بازاریابی محتوایی است.

پادکست‌ها محتواهای صوتی بوده که از تمامی انواع مزایای بازاریابی محتوایی برخوردار هستند. طبق پژوهشی در  سال ۲۰۲۰ مشخص شد که ۴۹% افراد ۱۲ تا ۳۲ ساله در آمریکا در طول یک ماه، 24 ساعت به پادکست گوش داده‌اند؛ همین آمار می‌تواند ضرورت تهیه پادکست را نشان دهد.

  • بازاریابی‌ محتوایی ویدئویی

بازاریابی ویدئویی، تعامل شما با مخاطبانتان و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را افزایش داده و به ساخت رابطه‌ای بلندمدت با مخاطبان‌تان کمک می‌کند. شما می‌توانید محتوای ویدئویی‌تان را درشبکه‌های اجتماعی، صفحات فرود (Landing pages)  یا با همکاری مشترک با دیگر کسب‌وکارها، منتشر کنید.

بر اساس بررسی‌ها ۶۹% مشتریان ترجیح می‌دهند که درباره‌ محصولات و خدمات یک برند، در طول یک ویدئو آگاهی پیدا کنند.

  • بازاریابی‌ محتوایی وبینارها

وبینارها محتواهای صوتی و تصویری هستند که مانند یک همایش با هدف آموزش و به شکل آنلاین تهیه می‌شوند. وبینارها تمامی مزایای بازاریابی محتوایی را دربرگرفته و در افزایش اعتماد مخاطبان نقش کلیدی را اجرا می‌کنند.

  • بازاریابی محتوا کتاب‌های الکترونیکی

شما می‌توانید محتواهای مختلف خود را گرد هم آورده و به شکل یک کتاب الکترونیکی در دسترس مخاطبانتان قرار دهید؛ در این صورت بدون انجام هیچ تلاش اضافه‌ای به راحتی می‌توانید یک نوع محتوای دیگر، به معنای ارزش افزوده‌ بیشتر ایجاد کنید.

با گشترش استفاده از کتاب های الکترونیک، نقش آن در بازاریابی محتوایی پررنگ‌تر شده است

ناگفته نماند که شما می‌توانید از تمام انواع بازاریابی محتوایی به شکلی مناسب استفاده کنید. هر کدام از این تکنیک‌ها می‌تواند در یک پلتفرم بازخورد بهتری نسبت به دیگری داشته باشد؛ برای مثال استفاده از محتواهای ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی طرفدار بیشتری نسبت به محتوای وبینار دارد. همچنین شما به راحتی می‌توانید محتواها را به انواع مختلف تبدیل کنید بدون آن که نیازی به تولید محتوای جدید داشته باشید؛ برای مثال محتوای وبینار خود را به محتوای پادکست و وبلاگ تبدیل کنید.

جمع‌بندی

ما در این محتوا به بررسی مزایا و تکنیک های بازاریابی محتوایی پرداختیم. همان‌طور که گفته شد بازاریابی محتوایی مزایای بسیاری همچون: جذب مخاطبان هدف، افزایش آگاهی از برند، جلب اعتماد مشتریان، افزایش سرنخ‌ها، بهبود سئو، پرورش مشتریان وفادار، کاهش هزینه‌ها و افزایش به‌اشتراک‌گذاری‌ محتواهایتان دارد. شما هم می‌توانید لیست مزایای بازاریابی محتوایی را ادامه داده  و با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *