قیمت تولید محتوا

هنگام راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی و حتی اداره آن، بودجه دارای اهمیت زیادی است. بسیاری از متخصصان سئو و به‌طورکلی صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی بر این باور هستند که تولید محتوا ازجمله پرهزینه‌ترین اقداماتی محسوب می‌شود که باید بودجه مناسبی را به آن اختصاص داد؛ به همین دلیل پی‌پردن به تعرفه تولید محتوای متنی یا هر نوع محتوای دیگر (اعم از تصویری، صوتی، ویدیویی و …) از اهمیت بالایی برخوردار است. 

اهمیت اطلاع از تعرفه تولید محتوا

قیمت تولید محتوا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مالکان کسب‌وکارهای اینترنتی همواره به دنبال آن هستند. عوامل زیادی در تعیین هزینه تولید محتوا نقش دارند و نمی‌توان صرفا تعرفه ثابتی را برای این مقوله درنظر گرفت؛ به‌طورمثال پلتفرم محتوانویس فاکتورهایی مانند موضوع (گردشگری، سلامت، سرگرمی و…) و نوع محتوا (وبلاگ، رپورتاژ، شبکه‌های اجتماعی، توضیح محصول و…) را به‌عنوان معیارهای قیمت‌گذاری انتخاب کرده است.

چگونه هزینه تولید محتوا را کاهش دهیم؟

برای موفقیت یک کسب‌وکار، داشتن استراتژی ضروری است. این استراتژی در زمینه تولید محتوا نیز صدق می‌کند. اگر مخاطبانتان را به خوبی نشناسید و نیازهای اساسی آن‌ها را پیدا نکنید، هیچ‌گاه نمی‌توانید به کمک محتواهایتان دیده شوید. جهت چیدن استراتژی محتوایی باید ابتدا به خوبی درمورد زمینه مدنظر تحقیق و جستجو کنید؛ سپس از افراد موفقی که در موضوع مدنظر مهارت دارند کمک بگیرید و سوالاتتان را مطرح کنید. در ادامه به دنبال مخاطبان هدفتان بروید و نیازهایشان را شناسایی کنید. این مواردی که ذکر شد کلیاتی از استراتژی محتوایی محسوب می‌شوند که هرکدام از آن‌‌ها نیازمند زمان زیادی برای بررسی هستند. تعیین استراتژی محتوا ازجمله خدماتی است که می‌تواند باعث افزایش هزینه تولید محتوا شود.

برای تولید محتوای متنی تا چه میزان باید هزینه کرد؟

پاسخ دقیق به این سوال کمی مشکل است؛ اما براساس عواملی که ذکر کردیم، قیمت تولید محتوا بین 100 تا 350 تومان به ازای هرکلمه متفاوت است. توجه داشته باشید که شاید بتوانید محتواهایی با نرخ پایین‌تر در بازار بیابید، اما به همان میزان ممکن است شاهد افت کیفیت باشید. 

بنابراین برای تولید محتوا بودجه مناسبی اختصاص دهید و صرفا به دنبال محتواهای زیاد با کیفیت پایین نباشید. تجربه بسیاری از افراد حرفه‌ای نشان داده که پیروی از این مسیر اشتباه است و نمی‌تواند منجر به موفقیت شود. تهیه محتوای باکیفیت و اصولی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به سمت کسب‌وکارتان بکشاند. مطمئن باشید هراندازه که به محتواهای خود بها بدهید، هزاران برابر شاهد رشد کسب‌وکار خود خواهید. 

 

عوامل موثر در تعیین هزینه محتوا

فاکتورهای زیادی وجود دارند که می‌توانند روی قیمت تولید محتوا تاثیرگذار باشند. پلتفرم‌های محتوانویسی و یا فریلنسرهای محتوا بنا به سیاست کاریشان امر قیمت گذاری را انجام می‌دهند؛ ازجمله عواملی که به‌طورکلی روی هزینه تولید محتوا اثرگذار هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• موضوع محتوا (سلامتی، گردشگری، دیجیتال مارکتینگ، سرگرمی و…)
• نوع محتوا (بلاگ، شبکه‌های اجتماعی، رپورتاژ، توضیح محصول و…)
• زمان تحویل (روزانه، هفتگی و…)
• رعایت کامل اصول سئو محتوا

موضوع محتوا

قیمت نگارش تولید محتوای متنی براساس موضوع متغیر است؛ به‌طورمثال نوشتن یک محتوا راجع‌به روش پخت کیک شکلاتی در مقایسه با نگارش محتوای متنی در مورد یکی از کوین‌های تازه معرفی شده در حوزه ارز دیجیتال بسیار راحت‌تر است.

با توجه به میزان تخصصی‌بودن مطلب، تعرفه تولید محتوای متنی برای آن نیز تغییر می‌کند. برخی از موضوعات نیاز به آن دارند که نویسنده پیش از نگارش، به شکل جامع در مورد آن‌ها تحقیق کند و از منابع انگلیسی استفاده نماید؛ در این شرایط طبیعتا قیمت تولید محتوا افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر اگر موضوع عمومیت داشته باشد و برای نگارش آن به جستجوی فراوانی نیاز نباشد، تعرفه نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

نوع محتوا

نوع محتوا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین قیمت محسوب می‌شود. اصول نگارش محتوا برای بلاگ کاملا با نوشتن محتوا برای یک محصول متفاوت است و همین تفاوت‌ها منجر به تغییرات قیمت تولید محتوا می‌شود.

جهت نوشتن توضیح محصول باید توجه داشته باشید که آن محصول ممکن است در فروشگاه‎‌های اینترنتی زیادی وجود داشته باشد؛ به همین دلیل تولید محتوای یونیک برای آن دارای اهمیت زیادی است تا بتوانید سایت فروشگاهی خود را از سایت‌های دیگر که صرفا یکسری مشخصات را به شکل مشابه در سایتشان قرار می‌دهند، متمایز کنید؛ این کار نیز بررسی و تحقیق زیادی را می‌طلبد و یک نویسنده کاملا حرفه‌ای باید نگارش آن را انجام دهد.

علاوه‌بر موارد فوق، باید توجه داشت که محتوای وب سایت با محتوای شبکه‌های اجتماعی یا رپورتاژ تفاوت زیادی دارد. پیروی از یک مسیر مشترک برای نوشتن این نوع از محتواها، باعث می‌شود تا مالکان کسب‌وکارهای اینترنتی به نتیجه دلخواه خود نرسند. هر کدام از این محتواها اصول خاصی برای نگارش دارند که حتما باید توسط افراد متخصص انجام شوند؛ با توجه این موضوع، قیمت تولید محتوا نیز افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

زمان تحویل

برخی از پلتفرم‌های محتوانویس از فاکتور زمان تحویل جهت قیمت‌گذاری خدماتشان استفاده می‌کنند. براساس اینکه سفارش‌دهنده تا چه حد برای دریافت سفارشاتش در زمان کوتاه نیاز داشته باشد، قیمت نیز تغییر می‌یابد. هرچه سفارش‌دهنده خواستار زمان کوتاه‌تری را برای دریافت مطالبش باشد، نرخ محتوا نیز افزایش پیدا می‌کند.

سئو

بازاریابی محتوایی و محتوا سئو شده از اهمیت فراوانی برای متخصصان سئو و کسب‌وکارهای اینترنتی برخوردار است. محتوا باید براساس اصول سئو و پرسونای مخاطبان نوشته شود تا بتواند جایگاه مناسبی در صفحه نتایج داشته باشد و مخاطبان بیشتری را جذب کند. رعایت اصول سئو در نگارش جزو موارد بدیهی است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید محتوا هزینه‌ای برای آن دریافت نمی‌کنند؛ اما چه چیزی باعث می‌شود که برخی از پلتفرم‌ها به‌واسطه سئو هزینه تولید محتوا را افزایش می‌دهند؟

مهم‌ترین دلیل دریافت هزینه مازاد جهت تولید محتوا برپایه سئو، مربوط به جستجوی کلمات کلیدی می‌شود. جستجوی کلمات کلیدی امری زمان‌بر و بسیار تخصصی است که باید کاملا درست و اصولی انجام شود؛ اگر در این زمینه ضعیف عمل کنید، هیچ‌گاه نمی‌توانید به جایگاه مدنظرتان در صفحه نتایج دست پیدا کند.

جستجوی کلمات کلیدی معمولا توسط متخصصان سئو انجام می‌شود؛ اما اگر این اقدام توسط پلتفرم‌های محتوانویسی انجام بگیرد، هزینه نیز افزایش خواهد یافت. یک شرکت معتبر خدمات تولید محتوا دارای تیمی حرفه‌ای در زمینه سئو است که قادرند کار جستوی کلمات کلیدی را به بهترین شکل انجام دهند؛ تنها کافی است اطلاعات کوچکی از کسب‌وکارتان را به این افراد بدهید تا آن‌ها به صورت حرفه‌ای کلمات کلیدی مناسب با زمینه فعالیتتان را استخراج کنند.

درخواست مشاوره

مشاوران نیک نویس در کنار شما هستند تا به شما در ثبت سفارش تولید محتوا کمک کنند. فقط کافیست اطلاعات تماس خود را وارد نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.

مشاوره تولید محتوا