آکادمی نیک نویس » آموزش تولید محتوا » کانتنت بریف (Content brief) چیست؟ بررسی نکات مهم در نوشتن بریف محتوایی

بریف محتوا و انواع فرمت‌های آن

کانتنت بریف (Content brief) چیست؟ بررسی نکات مهم در نوشتن بریف محتوایی

فهرست مطالب

بریف محتوا متشکل از بایدها و پیشنهادهایی است که به نویسنده، استراتژیست سئو و کارشناس تولید محتوا در مسیر تولید یک محتوا و گرفتن نتایج مطلوب کمک می‌کند. به‌طور مثال، تصور کنید که شما صاحب یک فروشگاه محصولاتِ طبیعیِ مراقبت از پوست هستید و قصد دارید برای کرم‌های صورت جدید خود تبلیغات انجام دهید.

شما برای انجام این‌کار نیاز به تعیین چه نوع اطلاعاتی دارید؟ مسلما در ابتدا باید مخاطب هدف خود (مثلا افرادی که به سلامت پوست خود اهمیت می‌دهند)، پیام‌های کلیدی تبلیغ (اجزای ترکیبی طبیعی، پایداری محصول) و رسانه‌های مورد نظر (رسانه‌های اجتماعی، پست وبلاگ) را مشخص کنید. کانتنت بریف در واقع ابزاری است که طرحی کلی از این اطلاعات ضروری به شما ارائه می‌کند.

در ادامه این مقاله بیشتر به بررسی اهمیت این ابزار و چگونگی استفاده از آن می‌پردازیم؛ همچنین یک نمونه بریف محتوایی کامل برای دانلود در اختیار شما قرار می‌دهیم.

بریف محتوا چیست؟

بریف محتوا (Content Brief) ابزاریست که در پروسه تولید محتوا و بازاریابی، اطلاعات کلیدی درباره یک محتوا را برای کارشناس محتوا مشخص و او را در این مسیر راهنمایی می‌کند.

این اطلاعات کلیدی معمولا شامل عنوان و موضوعات اصلی، مخاطب هدف، مقصود محتوا، پیام یا تم اصلی، کلمات‌کلیدی، موضوعات فرعی مورد نیاز، فرمت یا استایل مورد نظر و سایر موارد می‌شوند. به‌طورکلی، بریف کانتنت سندی مختصر از موارد و نکات ضروری برای نوشتن محتوای موردنظر محسوب می‌شود.

این ابزار پرقدرت، به تیم تولید محتوا در مسیر حفظ تعادل بین خلق محتوا و تمرکز بر مخاطب هدف یاری می‌رساند و با ترکیبی از قوانین نگارشی و استراتژی تولید محتوا، هم کیفیت متن و هم نتایج سئو را بهبود می‌بخشد.

از این ابزار می‌توان برای ساخت هر نوع محتوایی از قبیل بلاگ‌پست‌ها، مطالعه‌های موردی، مقاله‌ها، صفحه‌های محصول، کتاب‌های الکترونیکی و غیره کمک گرفت؛ اما مهم‌ترین کاربرد آن برای سئو محتوا و کسب رتبه‌ای بالا در نتایج جستجو است.

آیا بریف محتوا همان بریف خلاق است؟

علی‌رغم شباهت این دو بریف با هم در زمینۀ راهنمایی‌کردن‌ و جهت‌دادن به پروسه تولید محتوا، این دو ابزار بر موضوعات متفاوتی تمرکز دارند. برخلاف بریف محتوا که نیازها و انتظارات محتوایی را تعیین و مشخص می‌کند و راه‌حل‌های مناسب ارائه می‌دهد، بریف خلاق (Creative brief) چشم‌انداز و استراتژی کلی یک پروژه خلاقانه را ترسیم و پایه‌ای برای ایده‌پردازی، مفهوم‌سازی و اجرای پروژه را فراهم می‌کند.

به‌طورکلی، بریف محتوا به ایجاد محتواهای نوشتاری کمک می‌کند. به‌طورمثال: پست‌های وبلاگ، متون ویدیویی، پست‌های رسانه‌های اجتماعی. از سوی دیگر، بریف خلاق به ایجاد اقلام قابل تحویل بصری (visual deliverables) مانند فیلم‌ها، لندینگ پیج‌ها، کاورها و اینفوگرافیک کمک می‌کند.

کانتنت بریف چه نوع اطلاعاتی را شامل می‌شود؟

هر نوع اطلاعاتی که یک نویسنده ممکن است در مسیر تولید محتوا با آن روبه‌رو شود، باید درکانتنت بریف مشخص شده باشد. فراموش نکنید که افزودن هرچه بیشتر اطلاعات بسیار بهتر از جاانداختن مطالب ضروری است.

هر نوع محتوایی، بسته به موضوع و نوع آن، نیازمند بریف متفاوتی است؛ اما بدون شک با پوشش‌دادن نکات زیر می‌توانید به بهبود مسیر تولید محتوا کمک شایانی کنید:

 • عنوان و هدینگ‌های پیشنهادی؛
 • کلمات کلیدی اصلی، نگاهی اجمالی بر موضوعات فرعی یا کلمات کلیدی طولانی؛
 • پرسش‌هایی که محتوا باید به آن‌ها پاسخ دهد؛
 • طرحی کلی از محتوا و بخش‌های مختلف آن؛
 • هدف‌هایی که محتوا درصدد رسیدن به آن‌هاست؛
 • چگونگی تطبیق‌دادن محتوا با هدف جستجو کاربر یا سرچ اینتنت؛
 • تعداد کلمات پیشنهادی؛
 • ضرب‌الاجل‌ها برای تولید و انتشار محتوا؛
 • الزامات درباره لینک‌های داخلی و خارجی؛
 • مشخصات و پرسونای مخاطب هدف یا مشتریان؛
 • دیدگاه برند درباره موضوع مطرح‌شده؛
 • نوع استایل، فرمت و لحن محتوا؛
 • اقدام به عمل یا کال تو اکشن (CTAs) برای مخاطبان؛
 • راهنمایی درباره عکس‌ها یا جدول‌های درون محتوا؛
 • متا دیسکریپشن‌

یکی از بایدهای اساسی برای یک بریف محتوا، منسجم‌بودن آن است. مطالب و نکاتی که در این سند جمع‌آوری کرده‌اید باید منظم، طبقه‌بندی‌شده و قابل‌فهم باشد.

اهمیت بریف محتوا در چیست؟

تصور کنید از یک ساختمان‌ساز درخواست کرده‌اید که بدون هیچ طرح و نقشه‌ای یک خانه برای شما بسازد؛ خانه شما در نهایت چه‌شکلی خواهد داشت؟ بدون شک آن‌طور که مد نظر شماست ساخته نخواهد شد. نبود یک خلاصه محتوا در یک پروژه تولید محتوا دقیقا مصداق ساخت خانه‌ای بدون نقشه است. همیشه بهتر است قبل از شروع بتن‌ریزی، طرحی کشیده و ارائه شود. در ادامه نکاتی را درباره اهمیت این نقشة کاربردی در تیم تولید محتوا با هم بررسی می‌کنیم.

جلوگیری از سردرگمی و اتلاف وقت

بریف محتوا، تمام افراد تیم محتوایی را با یکدیگر هماهنگ می‌کند. افراد تیم محتوایی می‌توانند شامل مشتریان، استراتژیست‌‌ها، مدیران بازاریابی، تولیدکنندگان محتوا و ویراستاران باشند. معمولا همیشه سوتفاهم‌ و کج‌فهمی‌هایی هنگام مواجهه با پرسش‌های زیر برای افراد تیم به‌وجود می‌آید:

 • مخاطب هدف یا پرسونای مشتری برای این محتوا کیست؟
 • این محتوا باید بتواند به چه پرسش‌هایی پاسخ دهد؟
 • این محتوا تا چه حدی باید شامل جزئیات شود؟
 • دیدگاه برند ما درباره این موضوع چیست؟

با یک خلاصه محتوای موثر، همه افراد درک درستی از محتوایی که نویسنده باید خلق کند، کسب خواهند کرد؛ در نتیجه، این موضوع تا حد زیادی باعث جلوگیری از بازنویسی و بازبینی‌های بیهوده و طاقت‌فرسا و اتلاف وقت می‌شود.

چک لیستی برای از‌قلم‌نینداختن نکات ریز

تابه‌حال بدون لیست خرید به یک فروشگاه بزرگ رفته‌اید؟ طبیعتا احتمال گیج‌شدن و از قلم‌انداختن تعدادی از محصولاتی که قصد خرید آن‌ها را داشتید وجود دارد (مگر اینکه حافظه‌ای بسیار قوی داشته باشید!). بریف محتوا نیز چک لیستی برای نوشتن محتوا است و از حذف احتمالی و ناخواسته برخی از اطلاعات ضروری توسط نویسنده جلوگیری می‌کند. با مشخص‌کردن موضوعات فرعی، مطالب و پرسش‌های مد نظر، به نویسندگان در مسیر خلق محتوایی باکیفیت و همچنین به بهبود سئو کمک چشمگیری خواهید کرد.

ساخت منبع اصلی اطلاعات برای ارتباط با تیم محتوایی

زمانی که از ده‌ها روش مانند جلسات، داکیومنت گوگل، ایمیل، اسلک یا دیگر راه‌ها برای ارتباط‌گرفتن و دادن اطلاعات به افراد تیم خود استفاده کنید، پیدا و مشخص‌کردن یک مطلب خاص، کاری سخت و زمان‌بر خواهد بود.

وقتی همه اطلاعات مهم و موردنیاز را در قالب بریف محتوا جمع‌آوری ‌کنید، منبع اصلی موثقی برای افراد تیم خود فراهم کرده‌اید و جلوی اتلاف وقت و گم‌شدن برخی از نکات ریز را می‌گیرید.

اطمینان از درستی مسیر حرکت قبل از تولید محتوا

فرض کنید پس از ساعت‌ها تلاش، تمرکز، تحقیق و در‌نهایت تولید یک محتوا، مشتری بیان کند که محتوای شما مناسب کسب‌وکار او نیست. در این حالت چه حسی به شما دست می‌دهد؟ قطعا هیچ نویسنده‌ یا شرکتی مایل به مواجهه با همچین شرایطی نیست؛ بنابراین، هماهنگی با مشتری درباره موضوع و شکل محتوا قبل از تولید آن ضروری است. اینجاست که خلاصه محتوا با مشخص‌کردن بایدها به کمک افراد می‌شتابد.

برخی مشتریان نظر خود را درباره سبک و سیاق محتوا در میانه راه تغییر می‌دهند و باعث سردرگمی نویسنده می‌شوند؛ به کمک یک کانتنت بریف می‌توان تا حد زیادی از این بی‌برنامگی‌ها جلوگیری و کل تیم را متعهد به شرایط و ضرب‌الاجل‌ها کرد.

بریف محتوا چگونه بر سئو سایت اثر می‌گذارد؟

بریف محتوا یک ابزار مهم در بهبود سئو است و با بهره‌گیری از دستورالعمل‌هایی مانند انتخاب کلمات کلیدی هدف و دیگرموارد به تولید محتوای باکیفیت و هدفمند کمک می‌کند. این سند پرکاربرد با ارائه یک محتوای مختصر، واضح و دقیق، می‌تواند اثرات مثبتی بر سئو سایت داشته باشد.

بهبود هدف‌گذاری کلمات کلیدی

کانتنت بریف به نویسنده در شناسایی کلمات کلیدی و طریقة استفاده از آن‌ها در محتوا کمک می‌کند. مشخص‌کردن کلمات کلیدی در این سند کاربردی، به تولیدکنندگان محتوا در مسیر نوشتن متنی منطبق با نیاز و علاقه مشتری هدف یاری می‌رساند. بهره‌گیری از کلمات کلیدیِ هدف تضمینی است برای رسیدن محتوای خلق‌شده به دست مخاطب درست. این موضوع باعث افزایش ترافیک اورگانیک صفحه، بالارفتن رتبة سایت در موتور‌های جستجو و در نتیجه بهبود عملکرد سئو می‌شود.

افزایش تعامل کاربر

یک خلاصه محتوا اصولی به تولیدکنندگان محتوا کمک می‌کند تا با اهداف خلق محتوای مورد نظر آشنا شوند و مخاطبان هدف را شناسایی کنند؛ نویسنده با درک مخاطب خود می‌تواند مطالب آموزنده‌تر، جذاب‌تر و ارزشمندتر تولید کند. وقتی محتوا برای کاربر مفید و جذاب باشد، زمان بیشتری را در صفحه صرف می‌‌کند و سریعا از سایت شما خارج نمی‌شود؛ این موضوع نرخ پرش (Bounce rate) را کاهش می‌دهد و باعث بهبود تعامل کاربر با شما می‌شود. این عوامل به‌طور غیرمستقیم به بهبود رتبه‌بندی صفحات در موتورهای جستجو کمک می‌کنند.

بهینه‌سازی منسجم محتوا

بریف‌های محتوا اغلب شامل دستورالعمل‌هایی درمورد عناصری برای بهبود سئو مانند متاتگ‌ها، عنوان و سرفصل‌ها، بهینه‌سازی URL و لینک‌های داخلی هستند. با بهره‌گیری از این دستورالعمل‌ها، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که محتوای شما به‌درستی برای موتورهای جستجو بهینه شده است.

چگونه یک بریف محتوا بنویسیم؟

پیش‌تر به موارد ضروری برای نوشتن یک کانتنت بریف ایده‌آل اشاره شد. حال، تصور کنید می‌خواهیم یک خلاصه محتوا درباره موضوعی مانند «چگونگی نوشتن یک بریف محتوا» تهیه کنیم. در اولین قدم باید ساختاری معین تعیین کنیم؛ به‌طور‌مثال توضیح دهیم که مخاطب هدف ما کیست؛ هدف متن، پیام اصلی و کلمات کلیدی آن چیست؛ متن برای چه فرمتی نوشته می‌شود. برای‌نمونه، می‌توانیم توضیحات را در قالب یک بریف به شکل زیر بنویسیم:

 

موضوع بریف محتوا چیست و چگونه یک بریف محتوای صحیح بنویسیم
مخاطب هدف

تولیدکنندگان محتوا، بازاریابان، استراتژیست‌ها

پرسونای مخاطب هدف: …

هدف فراهم کردن یک راهنمای گام‌به‌گام برای نگارش یک بریف محتوای موثر
پیام اصلی (کلیدی) بریف محتوا برای تولید محتوای باکیفیت و هدفمند ضروری است
فرمت بلاگ پست
کلمات کلیدی اصلی بریف محتوا، کانتنت بریف، تولید محتوا، استراتژی محتوا، مخاطب هدف
کلمات کلیدی فرعی بریف محتوا چیست، قالب آماده بریف محتوا، نمونه بریف محتوا
متا دیسکریپشن لطفا متنی تا ۱۵۵ کاراکتر با توجه به کلمات کلیدی ارائه‌شده بنویسید.
سبک آموزنده، مختصر، اجرایی
تعداد کلمات ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلمه
تحقیقات/منابع (نمونه‌هایی از قالب‌های آماده بریف محتوا و راه حل‌های مفید و موثر فراهم کنید.)
مهلت تحویل تا اطلاع ثانوی

با اطلاعات درج‌شده در جدول بالا، تیم تولیدکننده محتوا می‌تواند به آسانی اهداف تعیین‌شده را درک و محتوای مورد نظر و کارآمدی را تولید کند.

دانلود نمونه بریف محتوا

فرم‌های بریف‌ محتوایی زیادی برای انواع محتواها با سبک‌های گوناگون وجود دارند؛ اما به‌طور کلی، قرار‌دادن یک‌سری بایدها در این ابزار ضروری و متداول است. در لینک‌های زیر برای شما چند نمونه‌ فارسی و انگلیسی از قالب‌های آماده بریف محتوا فراهم کرده‌ایم:

دانلود نمونه بریف محتوای فارسی

برای دانلود رایگان نمونه انگلیسی کلیک کنید

آنچه در مورد بریف محتوا و اهمیت آن در تولید محتوا گفته شد

در این مقاله به توصیف مفهوم بریف محتوا و اهمیت آن در یاری‌رسانی به تیم محتوایی در مسیر تولید محتوا پرداختیم؛ درباره اطلاعات و نکات ارزشمندی که باید در این راهنمای محتوای قدرتمند پوشش داده شوند، صحبت و مختصرا اشاره‌ای به تفاوت میان بریف محتوا و بریف خلاق کردیم.

همچنین چگونگی بهره‌گیری افراد تیم محتوایی از این سند در تعامل موثر با کاربران، افزایش ترافیک و در نتیجه، بهبود سئو را شرح دادیم. درنهایت، همراه با مثالی، سعی در آشنایی عمیق‌تر شما با این ابزار پرکاربرد کردیم. اگر تجربه، پرسش یا پیشنهادی در زمینه نوشتن یک بریف محتوا و طرز استفاده از آن دارید، لطفا در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *