آکادمی نیک نویس » آموزش بازاریابی محتوایی » کلیک بیت چیست؟ معرفی 12 استراتژی تله کلیک با بازدهی شگفت‌انگیز

کلیک بیت چیست؟ معرفی 12 استراتژی تله کلیک با بازدهی شگفت‌انگیز

فهرست مطالب

آیا تابحال شده یک عنوان جذاب ببینید اما با کلیک و خواندن محتوا، ناامید شوید چون محتوایی نبوده که دنبالش بودید؟

اگر چنین است، شما با عنوان کلیک بیت مواجه شده‌اید. تله کلیک یا کلیک بیت (Clickbait) یک استراتژی بازاریابی آنلاین است که با استفاده از عناوین جذاب و ترغیب‌کننده، کاربران را به کلیک بر روی لینک یا محتوای خاصی تشویق می‌کند. این عناوین معمولاً بازدیدها و ترافیک وب‌سایت را افزایش می‌دهند، اما گاهی محتوایشان به اندازه عنوان جذاب نیست و به دروغ و مطالب زرد پرداخته‌اند. تله کلیک برای جلب توجه مخاطبان بسیار موثر است و به همین دلیل، اهمیت بسیاری به این استراتژی تبلیغاتی هنگام انتخاب عنوان محتوا داده می‌شود. استفاده صحیح از کلیک بیت می‌تواند نرخ تبدیل را افزایش داده و به جلب توجه مثبت برند شما منجر شود. در ادامه بررسی خواهیم کرد چرا Clickbait بازدهی بالایی دارد؟ و با بررسی چند مثال، کمک می‌کنیم از این روش در انتخاب عناوین محتوای خود نیز استفاده کنید.

چه عنوان‌هایی تله کلیک محسوب می‌شوند؟

عنوان‌های کلیک‌بیت، عناوینی هستند که معمولاً با استفاده از کلمات جذاب و کنجکاوکننده، توجه کاربر را جذب کرده و برای کلیک ترغیب می‌کنند. کلیک بیت ممکن است مطلبی را بزرگ جلوه دهد و به موضوعات جنجالی بپردازد اما همیشه به معنای محتوای مرتبط یا صحیح در متن نیست. این نوع از عناوین به نوعی مانند تابلوهای چشم‌گیر در جاده اینترنت هستند و ممکن است مقصد به اندازه تبلیغات جذاب نباشد. عنوانی که با روش تله کلیک نوشته شده‌است اگر به درستی استفاده شود، تاثیر بسیار خوبی بر افزایش کلیک‌های شما خواهد گذاشت و کلید موفقیت در این استراتژی، این است که عنوان جذابیت داشته باشد اما مخاطب را گمراه نکرده و اطلاعات مفید ارائه دهد.

چرا عناوین کلیک بیت نرخ تبدیل کلیک دارند؟

داده‌ها و مطالعات زیادی اثبات می‌کنند که کلیک بیت مستقیما باعث افزایش ورودی‌های سایت می‌شود. یک مطالعه در سال 2023 بیش از 100 میلیون مقاله را تجزیه و تحلیل کرد تا متوجه شود کدام عناوین بیشترین میزان اشتراک‌گذاری را به دنبال داشته‌اند. عباراتی مانند « برای اولین بار »، « شما نیاز دارید که …» و «… تمام دنیا » بیشترین کلیک را به خود اختصاص داده‌بودند. کلیک بیت‌ها برای ایجاد احساسات قوی در افراد طراحی شده‌اند و شاخه‌ای از محتوای زرد محسوب می‌شوند تا با تحریک ذهن برای دریافت پاداش‌های آنی و اطلاعات فوری، رفع کنجکاوی و سرگرمی، کاربران را مجاب به کلیک و ورود به سایت کنند.

12 عنوان تله کلیک که در حقیقت بسیار بازدهی دارند

یکی از بزرگترین دلایلی که کلیک‌بیت نادیده گرفته شده و یا به شدت نقد می‌شود، این است که تولیدکنندگان محتوا اغلب اطلاعات را بزرگنمایی کرده و یا ادعاهایی می‌کنند که در متن نمی‌توانند پاسخگوی آن باشند. اگر مخاطب را گمراه کنید مطمئنا به بی‌اعتمادی وی می‌انجامد و باعث از دست دادن کاربران بالقوه و با پتانسیل می‌شود. به جای گمراه کردن خواننده‌ها، از عناوینی استفاده کنید که توجه را جلب می‌کنند و به نیاز کاربر پاسخ می‌دهند تا اعتماد خوانندگان به برند شما حفظ شود. در ادامه به معرفی چند روش کاربردی که در نوشتن عنوان کلیک بیت استفاده می‌شوند، می‌پردازیم:

X چیزی که شما …

عناوین « X  چیزی که شما…» به خوبی عمل می‌کنند زیرا با کمیت‌بندی اطلاعات موجود در مقاله و خطاب مستقیم کاربر، توجه را جلب ‌کرده و اطلاعات جدید ارائه می‌دهد. خطاب مستقیم نیز باعث می‌شود خوانندگان بخواهند اطلاعات جدیدی کسب کنند. می‌توانید از این مثال به صورت زیر استفاده کنید:

 • 8 کاری که باید قبل از ازدواج کردن انجام دهید
 • 10 کاری که باید قبل از خرید خانه انجام دهید
 • 19 چیزی که شما درباره تیم استقلال نمی‌دانید

مردم به دنبال این هستند که بفهمند چه چیزی در آن سوی کلیک وجود دارد!

آنها نمی‌خواهند شما بدانید…

در جامعه امروز، بسیاری از مردم احساس هراس در مورد قدرت‌های حاکم مانند سیاستمداران، متخصصان، پزشکان، دانشمندان و … را دارند، زیرا باور دارند که به صورت مداوم به آن‌ها دروغ گفته شده یا اطلاعات اشتباه در اختیارشان قرار می‌دهند.

عنوان « آنها نمی‌خواهند شما بدانید» مستقیما به اطلاعاتی اشاره می‌کند که معمولا توسط متخصصان پنهان می‌شود. این اثبات می‌کند شما به عنوان یک برند مطمئن، حاضر هستید این اطلاعات را حتی در مقابل مخالفت قدرت‌های حاکم، به اشتراک بگذارید. در زیر چند نمونه عنوان در این قالب را بررسی می‌کنیم:

 • 5 چیزی که پزشکان تغذیه نمی‌خواهند در مورد رژیم بدانید
 • 10 چیزی که مشاورین مالیات به شما نمی‌گویند
 • 6 تکنیک فروش که فروشنده‌ها نمی‌خواهند شما بدانید

اشاره به فرد شناخته شده یا سلبریتی

چه برند شناخته شده‌ای باشید و چه نه، می‌توانید از تکنیک اشاره به افراد شناخته شده یا سلبریتی برای ایجاد اعتبار و جذب کلیک استفاده کنید. این تکنیک با ارجاع به نام یک فرد یا شرکت معروف، نشان می‌دهد که برای اشتراک گذاشتن اطلاعات در مقاله خود، حمایت این فرد یا برند را دارید.

چند نمونه از این نوع عناوین عبارتند از:

 • برند مورد علاقه بهرام رادان برای خرید کت و شلوار
 • موسس اسنپ، X نکته را به اشتراک می‌گذارد
 • بازیگر سریال گناه فرشته، رازهای پشت صحنه سینما را فاش می‌‎کند

اگر خوش‌شانس باشید که یک شخص معروف را در تیم یا به عنوان اسپانسر خود داشته باشید – یا یک قسمت گزارش خبر یا مصاحبه با او انجام دهید – می‌توانید از این روش برای جلب توجه و جذب بازدیدکنندگان استفاده کنید.

دلیل اینکه …

این عنوان باعث کنجکاوی مردم در مورد آنچه که آنها هنگام کلیک بر روی صفحه خواهند دید، می‌شود. این یک عنوان رایج کلیک‌بیت است، اما اگر در عنوان خود بیش از حد محرمانه باشید، ممکن است نتیجه عکس ببینید. از عناوینی مانند « دلیل این است که پول خود را از دست می‌دهید» یا « دلیل این است که تنها هستید» خودداری کنید، زیرا خیلی گسترده و مبهم هستند.

به جای آن، عناوین زیر را به کار ببرید:

 • دلیل اینکه از بازاریابی خود نتیجه نمی‌بینید
 • دلیل اینکه که صاحبان کسب و کار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند

در نمونه‌های بالا، به خوانندگان اطلاعات بیشتری می‌دهید که قرار است در مورد چه چیزی صحبت کنید و به همین دلیل، به محتوای شما کمتر شک می‌کنند.

… سال

بر اساس مطالعات BuzzSumo، عنوان مقاله‌ای که بیشترین نرخ کلیک را به خود اختصاص می‌داد، … سال بود. این عنوان معمولاً برای «گردآوری» بهترین اطلاعات در یک موضوع خاص (بهترین بوت زنانه سال، بهترین فیلم‌های سال، بهترین استراتژی‌های بازاریابی سال و غیره) استفاده می‌شود و عمدتا با رتبه‌بندی‌ها و جوایز مرتبط هستند.

در ادامه چند نمونه را با هم بررسی می‌کنیم:

 • بهترین وب‌سایت‌های سال
 • بهترین بازی‌های کامپیوتری سال 2023
 • بهترین فیلم‌های اکشن سال 2023
 • بهترین کارآفرینان سال 2023

چگونه

عناوین کلیک‌بیت که چگونگی موضوعی را توضیح می‌دهند، خوانندگان را با ارائه اطلاعات جدید جذب می‌کنند. نکته مهم برای استفاده این عنوان، این است که نباید زیاد از حد گنگ و نامشخص باشد. با ارائه توضیحات واضح، مشخص کنید کاربر قرار است با چه چیزی مواجه شود.

چند نمونه خوب از این عنوان کلیک بیتی در ادامه آورده شده‌است:

 • چگونه صاحبین کسب و کار میلیون‌ها تومان از هزینه بازاریابی را کاهش می‌دهند
 • چگونه والدین می‌توانند در طی روز استرس خود را کاهش دهند
 • چگونه طراحان با تعداد کم مشتری می‌توانند درآمد خود را افزایش دهند

آیا می‌دانستید…

این عنوان، یکی از محبوب ترین عناوین کلیک بیتی است زیرا به صورت مستقیم خواننده را خطاب می‌کند و اطمینان می‌دهد با خواندن محتوا، به جواب صحیح پی خواهد برد و اطلاعات جدید کسب خواهد کرد. اگر پاسخ را بداند احساس خوبی به وی دست می‌دهد و اگر پاسخ اشتباه باشد، می‌تواند با خواندن مقاله چیز جدیدی یاد بگیرد.

 • آیا می‌دانستید که بازاریابی سنتی در حال مرگ است؟ معرفی راهکارهای جایگزین
 • آیا می‌دانستید که سئو جزو محبوب‌ترین روش‌های بازاریابی سال 2023 بوده؟ بررسی استراتژی‌های سئو 2024
 • آیا می‌دانستید که ورزش روزانه باعث چه تغییراتی بر هورمون‌های شما می‌شود؟
 • آیا می‌دانستید قارچ چه تاثیری بر سلامت مغز و استخوان میگذارد؟

آخرین چیزی که می‌خرید

این عنوان یکی از عناوین عالی برای فروشگاه‌های آنلاین است زیرا می‌تواند یک محصول را به عنوان آخرین محصولی که مشتری می‌خرد و سپس از بقیه محصول ها بی نیاز می‌شود، معرفی کند. این عنوان برای مشتریانی که به صورت منظم و دوره ای محصولی را خریداری می‌کنند، می‌تواند بسیار جذاب باشد. مثلا اگر فروشگاه لوازم خانگی دارید و یا برند محصولات چدنی، شعار آخرین ست قابلمه ای که برای خانه‌تان می‌خرید می‌تواند شعار بازاریابی خوبی باشد. مشتریان خوشحال خواهند شد که با یکبار خرید، زمان و یا پول خود را صرفه جویی کنند.

 • آخرین ماشین لباسشویی که می‌خرید
 • آخرین ابزاری که می‌خرید

باور نخواهید کرد که

عنوان طعمه کلیکی مثل “باور نخواهید کرد” می‌تواند هم بازدهی بسیار بالا و هم بسیار پایینی داشته باشد که به نحوه توصیف آن‌ها بستگی دارد. برای اثربخشی، بهتر است که توصیفی‌تر باشید و ذکر کنید که خوانندگان قرار است با چه چیزی مواجه شوند. مثلا:

 • اختراعات شگفت‌انگیزی که باور نخواهید کرد وجود دارند
 • باور نخواهید کرد این پرنده چطور می‌رقصد
 • 166عکس که باور نخواهید کرد فتوشاپ نیستند
 • 50 نکته که باور نخواهید کرد حقیقت داشته باشند

چرا شما باید…

اگر قرار است به مخاطبانتان بگویید چه کاری باید انجام دهند، بهتر است دلیل آن را نیز بیان کنید. عنوان شما باید به این صورت به نظر برسد که می‌خواهید به خوانندگان یک نکته مفید ارائه دهید و آنان را به خواندن مطلب ترغیب می‌کنید. عناوینی مانند « چرا شما باید از X دست بردارید و به Y بپردازید»، « چرا شما باید خرید X را متوقف کنید و Y را امتحان کنید » یا « چرا باید الان در املاک سرمایه گذاری کنید» به مخاطبان می گوید محتوا در مورد چیست و به چه موضوعی می پردازد در حالی که چرایی آن یک راز باقی می‌ماند؛ تا زمانی که روی عنوان کلیک کنند و وارد سایت شما شوند.

در ادامه چند مثال خلاقانه در این زمینه را با هم بررسی می‌کنیم:

 • چرا باید بقیه رژیم های لاغری را کنار بگذارید و به رژیم کتو بپیوندید
 • چرا باید برای سال جدید یک تابلو چشم انداز اهداف درست کنید
 • چرا باید کسب و کار خود رو آنلاین کنید و بازاریابی سنتی را کنار بگذارید

به صورت لایو (پخش زنده)

مردم به محتوای اصیل علاقه دارند؛ بنابراین اگر یک ویدیو یا وبینار زنده به اشتراک بگذارید، احتمالاً بیشتر به کلیک روی لینک تمایل نشان می‌دهند چون که می‌دانند محتوا را جای دیگر نخواهند یافت و منحصر به شماست. این محتوا به ویژه برای تبلیغاتی بازدهی بیشتری دارد که کاربران را به وبینار، جلسه یا کنفرانس هدایت می‌کند.

به طور مثال، می‌توانید یک تایمر تنظیم کنید تا مخاطب برای مدت محدودی به آن دسترسی داشته باشد.

 • پخش زنده: برند نایکی نکات خود را برای ساخت یک برند به یاد ماندنی به اشتراک می‌گذارد
 • کنفرانس زنده: کنفرانس دیجیتال مارکتینگ ایران
 • وبینار آنلاین: چگونه آژانس مارکتینگ خود را به سطح بالاتری برسانید

مشاهده

گاهی اوقات، دیدن چیزی باور آن را راحت‌تر می‌کند. مردم می‌خواهند جزئیات ساختار چیزی را ببینند قبل از اینکه خودشان به آزمون و خطا روی آن بپردازند. عناوینی مانند « مشاهده…» با ایجاد نوعی گپ اطلاعاتی، این برداشت را ایجاد می‌کند که شما چیز جالبی دارید و آن‌ها نباید از دستش بدهند. شما باید این عبارت را با فوریت ادغام کنید:

 • مشاهده نتایج بازاریابی خود در فقط 2 هفته
 • این استراتژی‌های سئو را مشاهده کنید – قبل از اینکه رقبایتان انجام دهند!

چگونه از استراتژی کلیک بیت به طور اثربخش استفاده کنیم

در این مقاله چند نمونه موثر از عناوین تله کلیک (Clickbait) که در ایران نیز بازدهی بالایی دارند را معرفی کردیم تا بدون آسیب به اعتبار یا شهرت برند شما، باعث افزایش نرخ کلیک (CTR) سایتتان شوند. کلید اثربخشی این عناوین، جلب توجه کاربر با ارائه اطلاعات صحیح در صفحه و پایبند بودن به توضیح اطلاعاتی است که در عنوان قولش را دادید. پس توجه کاربر را جلب کنید، اطلاعات کوچکی از از آنچه با کلیک به دست خواهد آورد مثال بزنید اما همه چیز را در عنوان نمایان نکنید تا کنجکاوی باعث کلیک کاربر و ورود به سایت شما شود.

زمانی که از عنوان‌های طعمه کلیکی به‌صورت اصولی استفاده ‌شود، بدون شک تبدیل به کارآمدترین روش جلب توجه و افزایش کلیک از سمت کاربران بالقوه شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *