آکادمی نیک نویس » آموزش تولید محتوا » آشنایی با روش های تولید محتوا اثر بخش به زبان ساده

روش های موثر در تولید محتوا

آشنایی با روش های تولید محتوا اثر بخش به زبان ساده

فهرست مطالب

امروزه هر شخصی از هر کجای دنیا می‌تواند محتوا تولید کند؛ اما همه نمی‌توانند محتوایی ایجاد کنند که واقعاً کارآمد باشد یا روی مخاطبان هدف تأثیر بگذارد. روش‌ های تولید محتوا بسیار متنوع هستند؛ اما این این فرآیند باید به شکلی انجام شود که بتواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد. محتوا در همه جای وب وجود دارد و شما به طور منظم با آن در تعامل هستید.

به دلیل اهمیت و هزینه بر بودن تولید محتوا، باید از روش های موثر در تولید محتوا برای داشتن محتوایی مخاطب پسند آگاه بود.

از ویدیوهای یوتیوب گرفته تا وبلاگ‌ها، محتوا شکل‌های زیادی به خود می‌گیرد و از وب سایتی به وب سایت دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. طی این مطلب قصد داریم ضمن شرح روش‌ های موثر در تولید محتوا، اهمیت آن را نیز ذکر کنیم.

اهمیت محتوا

محتوا به بخش مهم و اجتناب‌ناپذیر زندگی روزمره تبدیل شده است. احتمالاً بارها عبارت «محتوا پادشاه است» را شنیده‌اید؛ در حالی که ممکن است این عبارت درست باشد، برخی استثناها از این قاعده وجود دارند و هر نوع محتوایی نمی‌تواند به اوج برسد.

تنها محتواهایی به اوج می‌رسند که کیفیت بالایی دارند. این محتواها جذاب هستند، برای خوانندگان ارزش زیادی ایجاد می‌کنند، می‌توانند ترافیک را به صفحاتتان هدایت کنند و بازدیدکنندگان را تشویق کنند تا در سایت شما تعامل داشته باشند.

علاوه بر این، وقتی کاربران تولید محتوا آموزشی و متنی شما را ارزشمند می‌دانند، احتمالاً با آن ارتباط برقرار می‌کنند و آن را به اشتراک می‌گذارند و به ماندگاری محتوا کمک می‌کنند. تولید محتوای با کیفیت بالا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تکنیک های تولید محتوا، شهرت شما را به عنوان یک رهبر فکری در صنعت مربوطه تقویت می‌کند.

محتوایی که تولید می‌کنید درواقع بازتاب دانش، مهارت و تخصصتان در صنعت شما است. تولید چنین محتوایی و در دسترس قرار دادن آن برای مخاطبانتان به شما کمک می‌کند تا به‌عنوان یک خالق، با بینندگان خود رابطه برقرار کنید؛ این اتفاق به نوبه خود می‌تواند آن‌ها را تشویق کند تا با برندتان تعامل داشته باشند.

از تکنیک های موثر در تولید محتوا، آپدیت محتواهای قبلی بر اساس یازخورد مخاطبان است.

تولید محتوای با کیفیت بالا مزایای دیگری نیز برای تولیدکنندگان محتوا دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • افزایش ترافیک وب سایت
  • بهبود آگاهی از برند
  • رتبه‌بندی بهتر در صفحه نتایج
  • دسترسی به مخاطب مورد نظرتان
  • افزایش درآمد

عوامل دیگری که باید در هنگام تولید محتوای با کیفیت بالا در نظر گرفت عبارتند از:

  • اطلاعات مناسب برای مخاطبان شما
  • لینک‌های داخلی
  • کلمات کلیدی

چه چیزهایی را پیش از یادگیری روش های تولید محتوا باید بدانید؟

پیش از تولید محتوا، باید به دو مورد مهم توجه داشته باشید که در ادامه این موارد شرح داده خواهند شد.

اهداف خود را بشناسید

تعیین اهداف تولید محتوا از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا شما را وارد مسیر درست کرده و تعیین‌کننده نوع محتوایی خواهد بود که تولید می‌کنید. توجه داشته باشید که همیشه بهترین کار ایجاد محتوایی است که با اهداف بازاریابی شما همسو باشد.

بیشتر بخوانید:

استراتژی محتوای سایت چیست؟ آموزش جامع و کاربردی

مخاطبان خود را بشناسید

در روند تولید محتوا باید حتما مخاطبان هدف خود را بشناسید؛ زیرا هدف کسب‌وکار شما جلب نظر کاربران است. اگر در جلب نظر مخاطبان موفق عمل نکنید، طبیعتا قادر نخواهید بود که خدمات و محصولات خود را به آن‌ها بفروشید.

انواع روش های تولید محتوا

روش‌های متنوعی برای تولید محتوا وجود دارد که هر کدام بر اساس پلتفرم و جمعیت مخاطب متفاوتی طراحی شده‌اند. از جمله این روش‌ها می‌توان به تولید محتوای متنی، ویدیویی، گرافیکی و صوتی اشاره کرد. تولید محتوای متنی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو و افزایش دیده شدن در صفحات نتایج جستجو مؤثر است و در مقابل، محتوای ویدیویی و گرافیکی به دلیل تأثیرگذاری بصری قوی‌تر، در جلب توجه مخاطبان موفق‌تر عمل می‌کنند. انتخاب روش تولید محتوا باید با توجه به اهداف و استراتژی‌های بازاریابی مشخص شود تا بتواند تأثیر مطلوبی بر مخاطبان داشته باشد. در ادامه قصد داریم برخی از روش های موثر در تولید محتوا که بسیاری از افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند، به شما معرفی کنیم.

معرفی روش های تولید محتوا

تولید محتوای متنی

تولید محتوا متنی یا تولید محتوا با ترجمه متون از محبوب‌ترین روش‌ های تولید محتوا محسوب می‌شوند که اگر استراتژی درستی را برای آن‌ها درنظر بگیرید، می‌توانید شاهد نتایج خارق‌العاده آن‌ها باشید. طبق برآوردهای صورت گرفته محتوای متنی برای وبلاگ‌ها می‌توانند تاثیر به‌مراتب بیشتری در مقایسه با بسترهای دیگر داشته باشند.

بلاگ نویسی از جمله موثرترین روش های تولید محتوا و جذب مخاطب است.

 

چیزی که وبلاگ‌ها را تبدیل به انتخابی عالی برای معرفی یک کسب‌وکار کرده این است که می‌توان آن‌ها را به راحتی در صفحات نتایج موتورهای جستجو پیدا کرد و خیلی ساده مطالب آن‌ها را به اشتراک گذاشت. با یک محتوای سئو شده که بتواند پاسخ سوال‌های اساسی کاربرانش را بدهد، می‌توانید اطمینان داشته باشید که وبلاگ شما دیده خواهد شد.

اینفوگرافیک

اگر می‌خواهید اطلاعات را به روشی آسان منتقل کنید، اینفوگرافیک‌ها یک انتخاب عالی محسوب می‌شوند. از آنجایی که اینفوگرافیک‌ها داده‌ها یا اطلاعات را در قالب تصویری ارائه می‌کنند، توسط مخاطبان زیادی پذیرفته شده و به اشتراک گذاشته می‌شوند.

ویدئوها

محتوای ویدیویی از جمله تاثیرگذارترین روش های تولید محتوا است که طرفداران زیادی دارد.

محتوا ویدیویی نوع دیگری از محتوا است که می‌تواند مخاطبان زیادی را جذب کند. شما می‌توانید ویدیوهای خود را در کانال YouTube آپلود و یا آن‌ها را در سایر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کنید.

بیشتر بخوانید:

تولید محتوا در یوتیوب و کسب درآمدهای هنگفت!

نقد و بررسی

نقد محصول، ویدیو یا کتاب، روشی موثر برای ارتباط با مخاطبان هستند که می‌توانند نشان‌دهنده تسلط ما روی موضوعی خاص باشند. با این کار شما تعدادی مخاطب را به سمت خود جذب می‌کنید که می‌توانید روی انتخاب‌ها یا خریدهای آن‌ها تاثیرگذار باشید.

مطالعات موردی

اگر می‌خواهید به عنوان یک رهبر فکری در صنعت خود شناخته شوید، یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید انتشار مطالعات موردی است. این محتواها درواقع مطالعات عمیق در مورد یک موضوع خاص هستند و اغلب برگرفته از داده‌های شما هستند.

پادکست

پادکست‌ها یکی دیگر از روش ‌های موثر در تولید محتوا محسوب می‌شوند که به کمک آن‌ها می‌توانید تاثیر زیادی روی کاربران خود داشته باشید. لحن کلام و همچنین اطلاعاتی که در پادکست‌ها ارائه می‌شوند، دو فاکتور اساسی در موفقیت این محتواها به حساب می‌آیند.

مهم‌ترین تکنیک های تولید محتوا

پیش از تولید محتوا، باید به یکسری نکات مهم و تکنیک‌های اساسی توجه داشته باشید تا محتواهای شما از تاثیرگذاری لازم روی کاربران برخوردار شوند. مهم‌ترین تکنیک های تولید محتوا به شرح زیر هستند:

الهام‌گیری و جمع‌آوری ایده‌ها

هر محتوای عالی ریشه در یک ایده دارد؛ اما ارائه یک ایده درخشان جزو دشوارترین چیزهایی است که تولیدکنندگان محتوا همیشه درگیر آن هستند. چگونه باید یک ایده جدید یا جالب خلق کنید؟ چه چیزی کار شما را در میان دریایی از محتوا متمایز می‌کند؟

داشتن ایده مناسب و الهام گیری از خواسته مخاطبان از راههای موثر در پیدا کردن موثرترین روش برای تولید محتوا است.

نخستین گام جهت ایده‌یابی آن است که روی مخاطبان خود تمرکز کنید؛ بعد از بررسی‌ها، هر اطلاعاتی را که برای شما مفید واقع خواهد شد، در قالب یک لیست گردآوری نمایید. در این لیست باید بیشتر روی نقاط ضعف و نیازهای کاربران تمرکز داشته باشید. بررسی کامل این اطلاعات ممکن است سوالاتی را در ذهن شما ایجاد کند که بتواند مقدمه یک ایده تولید محتوای فوق‌العاده باشد. تعامل با مخاطبان و یا جستجوی کلمات کلیدی نیز می‌توانند ایده‌های خوبی به شما بدهند.

کیفیت را فراموش نکنید

شاید بسیاری از افراد تصور کنند تولید محتواهای زیاد و طولانی، کلید اصلی موفقیت محسوب می‌شوند؛ اما این تصور کاملا غلط است. محتوایی مورد پذیرش کاربران قرار می‌گیرد که از کیفیت بالایی برخوردار باشد و بتواند در زمانی کوتاه پاسخ سوالات آن‌ها را بدهد؛ بنابراین هیچ‌گاه اهمیت کیفیت را از یاد نبرید.

ایجاد یک تقویم محتوایی

ایجاد یک تقویم محتوایی بخش مهمی از روند تولید محتوا است. این تقویم به شما کمک می‌کند تا بدانید چه زمانی و در کدام پلتفرم محتواهای خود را منتشر کنید. یکی از ساده‌ترین ابزارهایی که می‌توانید برای این کار استفاده کنید، تقویم گوگل (Google Calendar) است.

همچنین می‌توانید از ابزارهای مدیریت پروژه مانند Asana و Monday.com استفاده کنید. هنگام تنظیم تقویم محتوایی، مطمئن شوید که اهداف خود را در نظر گرفته‌اید. سعی کنید اهداف خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که بتوانید طی زمانی کوتاه و  به شکل کارآمد به آن‌ها دست یابید.

بررسی بازخوردها پس از تولید محتوا

پس از تولید محتوا در یک حوزه خاص، نوبت به بررسی بازخوردهای کاربران می‌رسد. اگر مخاطبان سوالاتی را مطرح کردند که در محتوای شما قرار نگرفته است، می‌توانید در قالب اپدیت محتوایی این سوالات را مطرح کرده و به آن‌ها پاسخ دهید.

سخن پایانی در مورد تکنیک های تولید محتوا

روش های تولید محتوا  (Content creation) گسترده هستند؛ طی این مطلب سعی کردیم برخی از بهترین و موثرترین تکنیک های تولید محتوا را شرح دهیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید محتواهایی کاربردی و مطابق با نیازهای کاربران تولید کنید. تولید محتوا ترفندهای زیادی دارد و با روش‌های مختلفی می‌توانید یک محتوا خلق کنید؛ اگر شما نیز ایده‌های جذابی در این رابطه دارید، در بخش نظرات آن‌ها را با ما درمیان بگذارید.

سوالات متداول

1. انواع روش های تولید محتوا کدامند؟

برای تولید یک محتوای موثر و باکیفیت روش های زیادی از جمله تولید متنی، گرافیکی، تصویری، ویدئویی و صوتی وجود دارد. انتخاب هر یک از این روش ها باید براساس جامعه مخاطبان هدف شما صورت گیرد.

2. مزایای تولید محتوای باکیفیت چیست؟

تولید یک محتوای باکیفیت مزایای زیادی برای شما و کسب‌و‌کارتان دارد. از جمله این مزایا می‌توان به افزایش ترافیک وب سایت، بهبود آگاهی از برند، رتبه‌بندی بهتر در صفحه نتایج، دسترسی به مخاطب مورد نظرتان و دسترسی به مخاطبان مورد نظر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *