آکادمی نیک نویس » آموزش تولید محتوا » محتوای کپی چیست؟ معرفی ابزارهای تشخیص محتوای کپی

محتوای کپی نوعی سرقت ادبی به حساب می‌آید.

محتوای کپی چیست؟ معرفی ابزارهای تشخیص محتوای کپی

فهرست مطالب

محتوای کپی (Duplicate content) به محتوایی گفته می‌شود که همه یا بخشی از آن دقیقا با محتوای سایر سایت‌ها یا همان سایت یکسان است. برای مثال هنگامی که مقاله‌ای را در سایت خود منتشر می‌کنید و خودتان یا فرد دیگری دقیقا همان محتوا را در سایت دیگری منتشر می‌کند، این مقاله از نظر گوگل یک محتوای کپی شناخته می‌شود. گوگل و سایر موتورهای جستجو نسبت به محتوای تکراری حساس هستند و این مساله می‌تواند بر رتبه‌بندی سایت تاثیر منفی بگذارد؛ البته در مورد تاثیر محتوای کپی بحث و جدل‌های زیادی میان سئوکارها و وب‌مسترها وجود دارد؛ به همین دلیل تصمیم داریم در این نوشته به بررسی تاثیر این سبک از محتوا پرداخته و راه‌های جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری را معرفی کنیم. همچنین ابزارهای تشخیص محتوای کپی را نیز معرفی خواهیم کرد تا با سرعت و دقت بالایی بخش‌های کپی شده‌ی محتوا را شناسایی کنید.

محتوای کپی چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

محتوای تکراری محتوایی است که در بیش از یک مکان در اینترنت وجود دارد؛ گاهی این محتوا دقیقا با محتوای اصلی یکسان است و گاهی مواقع هم شباهت بسیار زیادی به آن دارد؛ بنابراین حتی اگر محتوا دقیقا با محتوای اصلی یکسان نباشد و تغییرات کوچکی در آن به وجود آمده باشد، بازهم محتوای تکراری در نظر گرفته می‌شود. از لحاظ فنی وجود محتوای کپی در سایت جریمه‌ای ندارد؛ اما می‌تواند در رتبه‌بندی سایت تاثیر زیادی بگذارد. وقتی موتورهای جستجو با محتوای یکسانی در یک یا چند سایت مواجه می‌شوند، با توجه به یک سری فاکتورها تصمیم می‌گیرند کدام محتوا را در رتبه بالا و کدام یک را در رتبه پایین بیاورند.

گوگل تلاش می‌کند صفحاتی را به کاربران نشان دهد که اطلاعات مفیدی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و به قول معروف دست اول هستند؛ به همین دلیل اگر چندین صفحه با محتوای کپی وجود داشته باشد، رتبه‌بندی آن‌ها به درستی انجام نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

سئو (SEO) چیست و چه کاربردی دارد؟ راهنمای جامع

بهتر است بدانید محتوای تکراری دو نوع است:

  1. گاهی مواقع این نوع محتوا در داخل سایت به وجود می‌آید. به طور مثال اگر برای چند محصول یک محتوای تکراری قرار دهید با این مشکل مواجه می‌شوید.
  2. زمانی که یک کاربر محتوای سایر سایت‌ها را کپی و در سایت خود استفاده می‌کند، بازهم مشکل محتوای کپی به وجود می‌آید.

هر دو این محتواها مشکلاتی را برای سایت ایجاد می‌کنند و تا جای ممکن باید از ایجاد آن‌ها خودداری نمایید. از مهمترین معایب محتوای کپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. کاهش ترافیک ارگانیک

از آنجایی که گوگل رتبه صفحات تکراری را کاهش می‌دهد، تعداد ورودی از این موتور جستجو تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. برای مثال اگر سه صفحه با محتوای یکسان در سایت داشته باشید، گوگل نمی‌داند کدام یک از آن‌ها محتوای اصلی است؛ بنابراین در رتبه‌بندی هر سه آن‌ها مشکل به وجود می‌آید.

2. پنالتی شدن سایت

گوگل اعلام کرده محتوای کپی می‌تواند باعث پنالتی و حذف کامل یک سایت از نتایج جستجو شود؛ البته این مساله خیلی کم اتفاق می‌افتد. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که یک سایت محتوای سایر سایت‌ها را بدون رعایت کپی رایت در سایت خود منتشر کند؛ اما در صورتی که محتوای تکراری را خودتان تولید کرده‌اید و کپی از سایر سایت‌ها نیست نباید نگران این مساله باشید.

3. ایندکس نشدن صفحات

سومین تاثیر محتوای کپی کاهش ایندکس صفحات است. زمانی که تعداد صفحات تکراری در سایت بیشتر باشد، امکان دارد گوگل از ایندکس محتواهای یونیک نیز خودداری کند. همچنین وجود این محتواها باعث کاهش بودجه خزیدن می‌شود و در نتیجه برخی از محتواها ایندکس نمی‌شوند. در سایت‌هایی که تعداد محتوای کمی دارند شاید این مساله به چشم نیاید؛ اما اگر تعداد زیادی محصول، مقاله و صفحات لندینگ در سایت داشته باشید به وضوح عدم ایندکس را مشاهده خواهید کرد.

دلایل ایجاد محتوای کپی

صاحبان سایت‌ها و نویسندگان به دلایل مختلفی از جمله نداشتن وقت یا منبع کافی، محتواهای سایر سایت‌ها را کپی کرده و استفاده می‌کنند؛ گاهی محتوای کپی با محتوای اصلی کلمه به کلمه مشابه است و گاهی مواقع هم تغییرات کوچکی مثل تغییر فعل‌ها و جابه‌جایی جملات انجام می‌شود؛ در هر صورت هر دو این محتواها کپی هستند. در حالت کلی کپی کردن محتوای سایر سایت‌ها سرقت ادبی به شمار می‌رود؛ مگر زمانی که صاحب سایت اجازه این کار را داده باشد.

این مساله زمانی مشکل‌ساز می‌شود که محتوا را به تیم‌های غیرحرفه‌ای، برون‌سپاری کرده باشید. هیچکس دوست ندارد برای محتوای کپی هزینه کند؛ چرا که ارزشی ندارد و اگر قرار بود در سایت محتوای کپی قرار دهید، خودتان این کار را انجام می‌دادید.

گوگل نیز اهمیت زیادی به این سبک از محتواها قائل نیست و تا جای امکان آن‌ها را به کاربران نمایش نمی‌دهد. حتی امکان دارد صاحب اصلی محتوا گزارش شما را به گوگل بدهد و در نتیجه از صفحه نتایج حذف شوید؛ به‌خصوص زمان‌هایی که تعداد گزارش‌ها بیشتر باشد؛ البته گاهی مواقع (خیلی نادر) خود گوگل تصمیم به حذف صفحات کپی از صفحه SERP می‌گیرد.

در بسیاری از کشورها سرقت ادبی محتوا نوعی جرم قضایی است و نقض مالکیت معنوی صاحب اثر به شمار می‌رود.

دقت داشته باشید زمانی که از محتوای کپی صحبت می‌کنیم منظورمان فقط متن نیست؛ بلکه تصاویر، صوت و ویدیو را نیز شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تولید محتوا چیست؟ همه‌چیز درمورد تولید محتوا [مبتدی تا پیشرفته]

روش‌ها و ابزارهای تشخیص محتوای کپی

فرض کنید برای تولید مقالات سایت یک یا چند نویسنده را استخدام کرده‌اید. امکان دارد برخی از این افراد محتوای سایر سایت‌ها را کپی کرده و در محتوا استفاده کنند. همچنین این امکان وجود دارد که محتوای تولید شده به صورت غیرعمدی شباهت‌هایی را با محتوای سایر سایت‌ها داشته باشد. برای اینکه بدانیم محتوای تولید شده تا چه اندازه تکراری است، می‌توانیم از ابزارهای تشخیص محتوای کپی استفاده کنیم.

این ابزارها محتوای شما را با محتواهای موجود در سطح اینترنت مقایسه کرده و در صورتی که بخش‌های تکراری در آن پیدا کنند، آن را به شما نشان می‌دهند. ابزارهای زیادی برای اینکار وجود دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

بهتر است همه محتواها را قبل از قرار دادن در سایت با این ابزارها بررسی کنید تا بعدا مشکلی به وجود نیاید.

1. گوگل

اولین و ساده‌ترین راه برای تشخیص محتوای کپی استفاده از گوگل است. برای استفاده از گوگل کافی است چندین جمله از نوشته را کپی و داخل کوتیشن (“”) قرار داده و جستجو کنید. در صورتی که عبارت جستجو شده در محتوای سایر سایت‌ها وجود داشته باشد، گوگل آن را نشان می‌دهد.

گوگل با اینکه محتواهای کپی را با دقت بالایی تشخیص می‌دهد اما یک ایراد بزرگ دارد؛ شما نمی‌توانید متن را به طور کامل بررسی کنید؛ می‌توان همه متن را به صورت جمله به جمله بررسی کرد ولی زمان زیادی می‌خواهد. در این مواقع بهتر است از سایر ابزارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کنید.

2. Duplichecker

یکی از بهترین ابزارهای تشخیص محتوای کپی مخصوصا برای متن‌های فارسی، سایت داپلی چکر (Duplickecker) است. این ابزار با سرعت و دقت بالایی میزان کپی بودن متن را نشان می‌دهد. از مهمترین ویژگی‌های این ابزار می‌توان به تجربه کاربری عالی، پشتیبانی از فرمت‌های pdf، doc و txt و نمایش درصد یونیک بودن محتوا اشاره کرد.

داپلی چکر دو نسخه پولی و رایگان دارد که در نسخه رایگان در هر بار می‌توان تا 1000 کلمه را بررسی کرد. علاوه بر وارد کردن متن به صورت دستی می‌توان با آپلود فایل و نوشتن آدرس نیز کپی بودن محتوا را بررسی کرد. با خرید نسخه پولی امکان بررسی تا 25 هزار کلمه وجود دارد. همچنین تبلیغات مزاحم نیز نمایش داده نمی‌شود.

3. plagscan

این ابزار نیز در تشخیص محتواهای کپی عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهد. برای کار کردن با plagscan باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. بعد از آن با کپی کردن متن یا آپلود فایل می‌‌توانید یونیک بودن آن را بررسی نمایید. نسخه رایگان این ابزار فقط تا 20 مورد از کلمه‌ها و جمله‌های کپی را نشان می‌دهد. برای بررسی دقیق و کامل محتوا باید نسخه پولی را خریداری کنید.

4. Plagiarismdetector

Plagiarismdetector نیز در تشخیص محتواهای کپی فارسی عملکرد خوبی را از خود نشان می‌دهد. رابط کاربری این ابزار شبیه به Duplickecker است و تفاوتی با آن ندارد. نسخه رایگان آن تا 1000 کلمه را بررسی می‌کند و برای بررسی بیش از این مقدار باید به سراغ نسخه پولی بروید.

به جز موارد بالا ابزارهای دیگری هم برای تشخیص محتوای کپی وجود دارد؛ اما در تشخیص محتواهای فارسی عملکرد خوبی ندارند. در صورتی که قصد بررسی کپی بودن محتواهای انگلیسی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از ابزار گرامرلی (Grammarly) استفاده کنید.

جمع‌بندی

محتوای کپی در کنار صدها فاکتور گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها قرار می‌گیرد. در این نوشته سعی کردیم تاثیر محتوای کپی در سایت را بررسی کرده و راه‌هایی را برای رفع آن بیان کنیم. همچنین ابزارهای تشخیص محتوای کپی را هم معرفی کردیم تا با سرعت بیشتری محتواهای کپی سایت را پیدا کنید. دقت داشته باشید که پیدا کردن این صفحات و رفع مشکل آن‌ها نیاز به تخصص بالایی دارد؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم از افراد متخصص و حرفه‌ای کمک بگیرید.

امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما عزیزان مفید بوده باشد. خوشحال می‌شویم تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *