آکادمی نیک نویس » آموزش بازاریابی محتوایی » بازاریابی محتوا در رشد کسب و کارهای کوچک چه تاثیری دارد؟

راهنمای بازاریابی محتوایی برای کسب‌و‌کار‌های کوچک

بازاریابی محتوا در رشد کسب و کارهای کوچک چه تاثیری دارد؟

فهرست مطالب

یکی از تاثیرگذارترین روش‌های بازاریابی، بازاریابی محتوایی است و داشتن یک استراتژی صحیح برای کسب‌و‌کار  مانند نقشه‌ی راه عمل می‌کند. چیدن استراتژی محتوایی در هر کسب‌و‌کار ی متفاوت است؛ اگر کسب‌و‌کار بزرگی داشته باشید استراتژی شما جزئیات بیشتری خواهد داشت و اگر کسب‌و‌کار شما کوچک است یا به تازگی راه اندازی شده، استراتژی محتوایی شما با قدم‌هایی دقیق، راه رسیدن به پیشرفت و گسترش را برای شما میسر خواهد کرد. چگونگی ایجاد یک استراتژی محتوایی برای کسب‌و‌کار‌های کوچک پرسش مهمی‌است؛ اگر کسب‌و‌کار شما خانگی است، برند کوچکی دارید که به تازگی راه اندازی شده و یا در فکر راه اندازی کسب‌و‌کار هستید، این مسیر شاید گیج‌کننده به‌نظر برسد و ندانید از کجا شروع کنید. در این مقاله، نظرات کارشناسان بازاریابی محتوا و 9 قدم مهم، جمع‌آوری شده که به شما در تولید محتوای موثر بر اساس تحقیقات و دورنمای بازار کمک می‌کنند.
بعد از اتمام این مقاله، یاد خواهید گرفت که چگونه از محتوا برای رشد طبیعی کسب‌و‌کار کوچک خود و افزایش آگاهی از برند خود استفاده کنید.

چرا کسب و کارهای کوچک به بازاریابی محتوایی نیاز دارند؟

خواه مدیر عامل این سوال را از شما پرسیده باشد یا خودتان به آن فکر کنید، مهم است که بدانید محتوای با‌کیفیت و رهبری فکری قوی می‌تواند به کسب‌و‌کار شما کمک کند تا در میان دیگر کسب و کارها متمایز شود.

Dale Bertrand، بنیانگذار و رئیس شرکت Fire&Spark می‌گوید:

گاهی اوقات بازاریابی محتوایی بهترین راه برای رقابت صاحبان کسب و کارهای کوچک با دیگران با بودجه‌های بزرگتر تبلیغات آنلاین و روابط عمومی است. مطمئن شوید که دیدگاه منحصر به فردتان را در حوزه‌‌ی فعالیتی خود به کار می‌گیرید تا دیده شوید.

به زبان ساده، محتوای ارگانیک مزایای بلندمدت بیشتری را برای بازاریابان نسبت به تبلیغات به همراه دارد؛ هر زمان که تبلیغات به اتمام برسند، جذب ترافیک هم متوقف خواهد شد ولی محتوای ارگانیک توقفی ندارد و به جذب ترافیک ادامه خواهد داد. یکی از راه‌هایی که کسب‌و‌کار کوچکتان می‌تواند در مقابل کسب‌و‌کار‌های بزرگ و بودجه‌های کلان به رشد خود ادامه دهد، همین محتوای ارگانیکی است که ایجاد می‌کنید.

بازاریابی محتوا برای کسب و کارهای کوچک چه مزایایی دارد؟

علاوه بر تقویت تلاش‌های بازاریابی شما، مزایای متعددی برای بازاریابی محتوایی کسب‌وکارهای کوچک وجود دارد. در اینجا آنها به‌طور خلاصه آورده شده‌اند:

 • تمایز کسب‌وکار شما: در دنیای آنلاین، متمایز شدن از بقیه ممکن است دشوار باشد. اما محتوای شما می‌تواند با نشان دادن ارزش‌های برندتان، ارائه اطلاعات مفید به مخاطبان و ایجاد یک جامعه در اطراف برند، ایجاد تمایز کند.
 • توسعه برند: چه محصول و چه خدمات ارائه دهید، این برند شماست که تأثیر ماندگاری بر مخاطبانتان می‌گذارد. با حضور در شبکه‌های اجتماعی و ارگانیک قوی، می‌توانید باعث شوید مردم در مورد کسب‌و‌کار شما صحبت کنند.
 • ارتباط با مشتریان: وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و کمپین‌های خبرنامه شما چندین نقطه تماس برای مخاطبان شما فراهم می‌کند و فرصت‌های بیشتری را برای ارتباط مستقیم با مشتریان خود و ایجاد سرنخ‌ها به‌دست می‌آورید.
 • جذب ترافیک ارگانیک: محتوای بهینه‌شده وب‌سایت و وبلاگ می‌تواند ترافیک ارگانیک هدفمند و بلندمدت را برای سال‌ها پس از انتشار به ارمغان بیاورد. با ترکز بیشتر بر‌روی محتوای هدفمند، از ارزش بلندمدت محتوای ارگانیک با عملکرد بالا بهره‌مند شوید و وابستگی خود را به تبلیغات کمتر کنید.

 مثال عملی: تبدیل یک وبلاگ رایگان به یک ماشین تولید درآمد

Sugar Geek Show، یک پلتفرم یادگیری آنلاین برای تزیین کیک، به لطف بازاریابی محتوا، توانست وبلاگ رایگان خود را به یکی از بزرگترین ماشین‌های تولید درآمد خود تبدیل کند. با تمرکز بر سئو و بهینه‌سازی وبسایت، آنها توانستند ترافیک ارگانیک خود را از سال 2019 تا 2021 تا 269 درصد افزایش دهند. افزایش ترافیک روی افزایش درآمد نیز تاثیر مستقیمی‌گذاشت و در سال 2021، Sugar Geek Show بیش از 60 درصد درآمد خود را مدیون وبلاگ خود بود.

از چه زمان و چطور بازاریابی محتوا را برای کسب و کارهای کوچک شروع کنیم؟

اکنون می‌خواهیم بدانیم که کسب‌وکار کوچک شما چه زمانی و چگونه باید بازاریابی محتوا را شروع کند. دیل برتراند (Dale Bertrand) می‌گوید:

شروع بازاریابی محتوا هرگز زود یا دیر نیست. در واقع، اگر در آستانه ایجاد شرکت خود هستید، شروع سریع ایده خوبی است. رویکرد آهسته و پیوسته برای بازاریابی محتوا مفید است تا زمانی که ارزش افزوده را به مشتریان خود ارائه دهید. بنابراین همین الان شروع کنید و یک کتابخانه محتوا بسازید که ترافیک ارگانیک را جذب می‌کند.

ایجاد اعتبار به عنوان یک رهبر فکری، راهی عالی برای ایجاد سر‌و‌صدا و ورود به صنعت است. براتیک دهلوکیا، بنیانگذار Growfusely، اضافه می‌کند که تمرکز اصلی شما باید بر ثبات باشد:

ما با چندین برند SaaS (کسب‌وکارهای کوچک) همکاری کرده‌ایم تا به آنها در تلاش‌های بازاریابی محتوایی‌شان کمک کنیم، و آنچه برای اکثر آنها کار کرده، ثبات در برنامه بازاریابی محتوایی و اجرای آن است. حتی اگر کمپین در مقیاس کوچک برنامه‌ریزی شده باشد، باید روی ثبات تمرکز کرده و بر‌اساس اهدافتان برنامه‌ریزی کنید. اگر اهداف بلندمدت و ثبات در پیش داشته باشید، بازاریابی محتوا قطعاً برای کسب‌وکارهای کوچک موثر خواهد بود.

قبل از درگیر شدن در بازاریابی محتوایی، سوالات کلیدی زیر را باید بپرسید:

 • تخصص اصلی من چیست؟ اشتراک‌گذاری محتوای اصیل مبتنی بر تجربه واقعی یکی از بهترین راه‌های موفقیت در بازاریابی محتوایی است. در مورد زمینه‌هایی فکر کنید که می‌توانید نظرات و راهنمایی‌های منحصربه‌فرد ارائه دهید.
 • چگونه می‌توانم محتوای جالب و مفید برای مخاطب بالقوه‌ام ایجاد کنم؟ تحقیق در مورد علایق و ترجیحات خاص مخاطب هدف به شما کمک می‌کند تا نیازهای محتوایی آنها را درک کنید. در عین حال، تحقیق و به‌روز بودن در صنعت و کارتان به شما کمک می‌کند تا محتوایی که تولید می‌کنید همیشه جذاب و کاربردی باشد.
 • این محتوا در کدام کانال‌ها مؤثرتر خواهد بود؟ محتوا تنها زمانی نتایج مورد نظر را برای شما به همراه خواهد داشت که در جایی که مشتریان شما حضور دارند، به اشتراک گذاشته شود. اطمینان حاصل کنید که تحقیقات کاملی (مانند نظرسنجی‌، تجزیه و تحلیل وب‌سایت، مصاحبه‌ و. .. ) انجام می‌دهید تا مؤثرترین کانال‌های توزیع را شناسایی کنید.

به خاطر داشته باشید که بازاریابی محتوایی زمان و تلاش می‌برد؛ بنابراین، اگر نتایج را فوری مشاهده نمی‌کنید، ناامید نشوید. در عوض، روی استمرار خود متمرکز شوید و یک مسیر پایدار برای جذب مشتریان به‌صورت ارگانیک ایجاد کنید.

اگر برای شروع بازرایابی محتوا هیجان زده هستید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، نکات زیر دید کامل‌تری به شما می‌دهند:

قبل از شروع تولید محتوا، پایه‌های خود را محکم کنید

تولید محتوا فقط یکی از بزرگترین اجزای استراتژی بازاریابی است و تنها زمانی موثر خواهد بود که سایر عناصر به درستی کار کنند.

قبل از شروع بازاریابی محتوای خود، باید موارد زیر را آماده کنید:

 • وب سایت؛ بهینه شده برای کاربران و موتورهای جستجو
 • توانایی طراحی و کپی رایتینگ
 • استراتژی‌های پیگیری و تبدیل، مانند بازاریابی ایمیلی برای محتوای قابل بارگیری و دکمه‌های CTA (دعوت به عمل) در پست‌های وبلاگ شما(
 • تجزیه و تحلیل (مانند بررسی ایونت‌ها در گوگل آنالیتیکس) برای بررسی و ارزیابی فرآیند‌ها

سوفی جوئل (Sophie Joelle)، رئیس محتوای ارشد در Flaunt Digital، می‌گوید:

روی ایجاد یک سایت بهینه‌سازی شده و صفحه دسته بندی کلیدی خود تمرکز کنید و از محتوای ویراستاری مانند وبلاگ‌ها و راهنماها به عنوان فرصت ایجاد لینک داخلی استفاده کنید. برای کسب‌وکارهای کوچک، دانستن ارزش پیشنهادی منحصر به فرد خود و داشتن یک لحن قوی برند به شما کمک می‌کند تا از رقبا متمایز شوید و بهینه‌سازی کلمات کلیدی پشتوانه فنی لازم برای رشد کسب‌وکار شما را فراهم می‌کند.

از همان ابتدا، استراتژی محتوای خود را مستند و برنامه ریزی کنید

هیچ‌وقت برای ایجاد و مکتوب کردن استراتژی بازاریابی محتوایتان زود نیست. به جای اتخاذ رویکرد پراکنده و ایجاد محتوای زیادی به صورت آشفته و بدون نتیجه، هوشمندانه تر است که از روز اول استراتژیک عمل کنید. در واقع، 80٪ از شرکت‌هایی که در بازاریابی محتوا بسیار موفق بودند دارای یک استراتژی محتوای مستند شده هستند. در همین حال، 52٪ شرکت‌های ناموفق استراتژی خود را مدون نمی‌کنند.

قبل از تولید محتوا پست‌های وبلاگ و شبکه‌های مجازی، عناصر اصلی استراتژی خود را تعریف و مستند کنید:

 • مخاطبان خود
 • اهداف و شاخص‌های عملکرد (KPIs)
 • موضوعات محتوا
 • فرمت محتوا
 • کانال های توزیع محتوا

بر اساس تحقیقات ما، 67 درصد از شرکت هایی که 11 تا 50 کارمند دارند، تلاش های بازاریابی محتوایی خود را مستند می‌کنند، در حالی که 33 درصد هنوز این روند را دنبال نمی‌کنند.

داستان برندتان را در مرکز استراتژی بازاریابی محتوا قرار دهید

روایت داستان برند به شما کمک می‌کند تا ماموریت کسب و کار، پیشینه و هویت منحصربه‌فرد خود را با استفاده از ساختارهای روایی نقل کنید. این می‌تواند پایه‌و‌اساس استراتژی بازاریابی محتوای شما باشد و شما را از رقبا متمایز کند.

داستان برند، رسانه ایده‌آلی‌ست تا با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید؛ چون احساس کاربران را با محتوا ادغام می‌کند و اطلاعات را به روشی به یاد ماندنی ارائه دهد.

برایان موران (Brian Moran)، بنیانگذار و مدیر عامل SmallBusinessEdge می‌گوید:

مالکان مشاغل کوچک می‌توانند با گفتن داستان‌های خوب از طریق بازاریابی محتوا، توجه مخاطب هدف خود را جلب کنند. شما می‌توانید از ماموریت و پیشینه منحصربه‌فرد برندتان برای این داستان‌ها استفاده کنید.

برای نوشتن داستان خود، بر آنچه برند شما را از دیگران متمایز می‌کند و چگونه امیدوارید جهان را با خدمات و محتوای خود تغییر دهید، تمرکز کنید.

  در تولید محتوا نظم داشته باشید

اکنون برای به حداکثر رساندن کارایی و کاهش هزینه‌ها، ضروری است که فرآیند‌های تولید محتوای خود را سازماندهی کنید. منابع و بودجه‌تان را تعیین کرده و مشخص کنید که چه مقدار محتوا و در چه بازه زمانی باید تولید شود.

منابعی که ممکن است برای ایجاد محتوا لازم داشته باشید عبارتند از:

 • منابع انسانی: استراتژی و مدیریت محتوا، نوشتن متون تبلیغاتی، طراحی، مدیریت رسانه‌های اجتماعی و تولید ویدئو
 • ابزارهای بازاریابی محتوا: ابزارهای بازاریابی موتورهای جستجو (SEO)، برنامه ریزی محتوا، نوشتن محتوا و سیستم مدیریت محتوا (CMS)

بر اساس نظرسنجی‌ها، 49٪ از کسب و کارهای کوچک هر ماه بین 1000 تا 5000 دلار در بازاریابی محتوا هزینه می‌کنند و 26٪ کمتر از 1000 دلار هزینه می‌کنند؛ در نتیجه بازاریابی محتوا نقش مهمی برای کسب‌و‌کارهای کوچک در سراسر جهان دارد.

به طور خلاصه، ابزارهای بازاریابی می‌توانند به شما کمک کنند تا زمان و منابع را بهتر مدیریت کنید؛ پس بهتر است  برخی از آنها را از ابتدا در فرآیند تولید محتوای خود بگنجانید.

ایجاد محتوا زمان‌بر و اغلب نیازمند مهارت بالایی است. مهم است در نظر بگیرید  آیا می‌توانید این کار را داخلی انجام دهید یا اینکه باید به فریلنسر‌ها یا یک آژانس محتوا واگذار کنید. داشتن نویسنده‌ی داخلی در طولانی مدت مزایای بیشتری خواهد داشت زیرا این افراد به درک عمیقی از محصول، مخاطب و برند شما می‌رسند. با این حال، همکاری با آژانس‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا در صورتی که تازه کار تولید محتوا را شروع کرده‌اید، از تخصص و سرعت بیشتری بهره‌مند شوید. شما می‌توانید با چند نویسنده فریلنسر نیز همکاری پایدار برقرار کنید. این روش می‌تواند برای برندهایی که در صنایع خاص فعالیت می‌کنند، مثلاً کسانی که به دنبال نویسندگانی با تجربه در حوزه‌های بهداشت یا حقوقی هستند، کارسازتر باشد.

براساس تحقیقات، 62 درصد کسب‌وکارهای کوچک دارای نویسندگان داخلی هستند، در حالی که 18 درصد از آنها با آژانس‌های بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی محتوا همکاری می‌کنند. یک نظرسنجی دیگر نشان داده است که بیش از 50 درصد از شرکت‌ها از کارشناسانی که به موضوعات مرتبط با بیزینسشان (Subject Matter Expert) آشنایی کامل دارند برای کمک در نوشتن محتوا استفاده می‌کنند. علاوه‌بر‌این، 44 درصد از این کارشناسان، کپی‌رایترها را در تولید محتوا راهنمایی می‌کنند.

متخصصان موضوعی (SEM) در شرکت شما می‌توانند هر کسی از مدیر محصول و مدیر کسب‌وکار تا متخصصان فروش و پشتیبانی مشتری باشند. کارکنانتان را تشویق کنید نظرات خود را با شما در میان بگذارند؛ همچنین ایده خوبی است که با کارشناسان و تأثیرگذاران حوزه‌ی فعالیتتان مشورت کنید تا ارزش محتوای خود را افزایش دهید و به مخاطبان جدید برسید. سپس می‌توانید با نویسندگان خود از آن دیدگاه‌ها و نظرات برای تولید محتوا استفاده کنید.

دیل برتراند می‌گوید:

محتوای شما باید به سؤالات مهم مشتریان پاسخ دهد. اگر دیدگاه منحصر به فردی در مورد محصولات یا خدمات/صنعت خود ارائه می‌دهید، می‌توانید اینفلوئنسرهای همفکر، سازمان ها یا گروه های تجاری پیدا کنید که به شما در تبلیغ محتوای خود کمک کنند.

برای سازماندهی تقویم محتوای خود، نقشه راه خود را ترسیم کنید. این به شما کمک می‌کند تا اهداف خود را محقق و به طور موثر‌تر برنامه ریزی کنید. داشتن یک تقویم محتوای جامع برای جلوگیری از هرج و مرج در تولید محتوای شما ضروری است.

تقویم محتوا شامل موارد زیر خواهد بود:

 • موضوعات و کلمات کلیدی محتوا
 • فرمت‌های محتوا
 • مخاطبان هدف
 • جدول زمانی
 • تیم‌ها و کارمندان درگیر
 • تعیین جایگاه محتوا در قیف بازاریابی محتوایی

جوزف ساوندرز، نویسنده محتوا در INFUSEmedia پیشنهاد می‌کند عملکرد محتوا را بر اساس برنامه خود تجزیه و تحلیل کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست هستید. او می‌افزاید:

ایجاد یک پایه محکم با یک برنامه بازاریابی محتوا به شما امکان می‌دهد سکوی پرتابی برای آزمایش و بهینه‌سازی ایجاد کنید که به موفقیت بیشتر و موقعیت رقابتی منجر خواهد شد.

یک رویکرد مشتری محور برای تولید محتوا ایجاد کنید و روی جایگاه خود تمرکز داشته باشید.

موضوعاتی را هدف قرار دهید که با مخاطبان هدف شما همخوانی داشته و با اهداف تجاری شما مرتبط باشد.

به گفته دیل برتراند:

کلید اصلی این است که محتوای هدفمندی را برای مشتریان رده خاصی تهیه کنید و محتوایی ارزشمند ایجاد کنید که به آنها در تصمیم گیری خرید کمک کند. از خود بپرسید که آیا محتوای شما چیز جدیدی را به مشتریان شما ارائه می‌دهد که به آنها در تصمیم گیری خرید کمک کند یا محتوای شما مشابه آنچه که سایر شرکت ها منتشر کرده اند است.

برای اطمینان از اینکه محتوایی که ایجاد می‌کنید برای مشتریان ارزشمند است، این نکات را در نظر بگیرید:

 • آیا محتوای شما مشکلات و نیازهای آنها را حل می‌کند؟
 • آیا محتوای شما کاربردی و قابل اجرا است؟
 • آیا محتوای شما برای مطالعه سرگرم‌کننده و آسان است؟

برای این کار، تحقیقات گسترده در مورد مخاطبان خود انجام دهید و از ابزار‌های تحلیلی استفاده کنید؛ همچنین خود را در جایگاه مشتری قرار دهید و از دیدگاه آنها به محتوای خود نگاه کنید.

 

برای اینکه اسم برند خود را به گوش همه برسانید، محتوای کلیشه‌ای تولید نکنید و خلاق باشید.

سانیپ آچاریا، بنیانگذار MarTech Sprout، می‌گوید:

شما به عنوان یک کسب‌و‌کار کوچک، محدود به مخاطبی خاص هستید.موضوع محتوای شما احتمالاً قبلاً توسط شرکت‌های بزرگ‌تر پوشش داده شده است.اگر محتوای کلیشه‌ای تولید کنید، حتی یک موج در اقیانوس محتوای منتشر شده ایجاد نخواهد کرد. در حال حاضر، بسیاری از افراد از محتوای موجود خسته شده‌اند.

آچاریا در ادامه می‌گوید:

جسور باشید و خلاقیت به خرج دهید. از هر چیزی که شما را از دیگران متمایز می‌کند، استفاده کنید. به‌عنوان مثال، می‌توانید از میم‌ها، طنز و مقایسه‌های فرهنگی برای جذب مخاطب خود استفاده کنید. تولید این نوع از محتوا برای کاربر بسیار مفید است و او را از فضای مطالب تکراری که سطح وب را پر کرده‌است، دور می‌کند.

نظر خود را با مخاطبانتان به‌اشتراک بگذارید. مخاطبان شما به خوبی می‌دانند که کدام استراتژی‌ها یا روندها در حوزه شما بهترین هستند. به‌جای پیروی از جریان، نظر خود را بیان کنید. به مخاطبان خود بگویید که در این زمینه، چه دیدگاهی دارید.

از نظر بصری خود را متمایز کنید. یک عنوان منحصربه‌فرد، یک تصویر جلد رنگارنگ و استفاده از سایر عناصر گرافیکی می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

 

برای دستیابی به شاخص‌های عملکرد اصلی(KPIs)، تنوع و بهینه سازی محتوا را انجام دهید

اگر محتوایی دارید که ‌KPIهای شما را به خوبی در بر می‌گیرد، تبریک می‌گوییم. وقت آن است که آن را برای کانال‌های هدف خود متنوع کنید؛ یعنی محتوای با کارایی بالای خود را برای رسانه‌های مختلف بازآفرینی کنید تا بتوانید در مکان‌های مختلف با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.

به عنوان مثال، یک پست بلاگ می‌تواند به یک سری استوری‌های اینستاگرام، یک گزارش به یک وبینار و نتایج نظرسنجی می‌تواند به یک اینفوگرافیک تبدیل شود.

آناستازیا چچکوا (Anastasia Chechkova)، تحلیلگر رشد در OnePageCRM عقیده دارد:

به عنوان یک کسب‌و‌کار کوچک، شما به اندازه شرکت‌های بزرگ منابع ندارید؛ بنابراین باید از هر محتوا بیشترین بهره را ببرید. محتوای خود را بازآفرینی کنید، این بدان معناست که شما می‌توانید بدون ایجاد محتوای جدید به تعامل بالایی دست یابید. به عبارت دیگر، در زمینه بازاریابی محتوا در یک کسب‌و‌کار کوچک، کارهایی را انجام دهید که مقیاس پذیر هستند.

برای کسب و کارهای کوچک، علاوه بر نوشتن مقاله، راه های دیگری نیز وجود دارد:

 • پادکست‌ها: محتوا‌های بلاگتان که بازدهی بالایی دارند به راحتی می‌توانند موضوع مصاحبه یا بررسی عمیق در یک پادکست باشند. نظرات، اطلاعات و مشاوره خود را با شنوندگان به اشتراک بگذارید. پادکست‌ها روز به روز در حال محبوب تر شدن هستند.
 • ویدئو‌ها: توجه مخاطبان هدف خود را با فیلم‌ها در هر تعداد پلتفرم، از جمله اینستاگرام، آپارات و یوتیوب، جلب کنید. ویدئو‌ها راهی عالی برای شخصی سازی برندتان و ایجاد اعتماد در بینندگان هستند.
 • وبلاگ‌ها: مقالات راهی عالی برای هدایت ترافیک ارگانیک به وب سایت شما هستند. هنگامی‌که طیف وسیعی از ایده‌های موضوعی و تحقیقات کلمه کلیدی را دارید، آماده تولید محتوایی هستید که واقعاً جالب و مورد علاقه مردم است.
 • خبرنامه‌ها: ارسال محتوا مستقیماً به ایمیل مشترکین می‌تواند روشی مؤثر برای برقراری ارتباط با مخاطبانتان باشد. در حقیقت، ایمیل بهترین نوع محتوا برای مشاغل کوچک است. قسمت‌هایی از بهترین محتوا‌های خودتان را به این شکل به اشتراک بگذارید تا با این کار، تخصص خود را به مخاطبان نشان دهید.

پلتفرم‌های انتشار محتوای خود را هوشمندانه انتخاب کنید

غرق دنیای محتوا نشوید. ممکن است وسوسه شوید محتوا خود را در همه جا منتشر کنید اما ضروری نیست. بر مکان‌هایی که مشتریان ارزشمند شما حضور دارند تمرکز کنید چون در هر کسب‌وکاری متفاوت است.

از نتیجه‌ی تحقیقات مشتری و تحلیل‌های خود برای شناسایی پلتفرم‌های پر مخاطب جهت اشتراک‌گذاری محتوای خود استفاده کنید.

آیا مشتریان شما در شبکه‌های اجتماعی هستند؟ آیا آنها فیلم تماشا می‌کنند، و اگر بله، کجا؟ آیا آنها به گالری عکس، مشخصات فنی یا سایر اطلاعات محصول نگاه می‌کنند؟

هنگامی‌که بهترین پلتفرم را برای مشتریان خود شناسایی کردید، ایجاد محتوایی که قابل تغییر مجدد باشد، یک روش کارآمد برای تولید محتوای بیشتر با کمترین هزینه است. طبق تحقیقات، اکثر مشاغل کوچک (78 درصد) می‌گویند که محتوا را از طریق شبکه‌های اجتماعی (ارگانیک)، کانال‌های ایمیل (59 درصد) و تبلیغات اجتماعی (56 درصد) توزیع می‌کنند. بسیاری نیز در سئو (30 درصد) و اسپانسرینگ مشارکت دارند.

برای بهینه‌سازی، بر شاخص کلیدی عملکرد(KPIs) خود نظارت داشته باشید

برای بهبود عملکرد بازاریابی محتوا، ضروری است که پیشرفت خود را در برابر اهداف و‌KPI هایی که برای بازاریابی محتوای خود تعیین کرده‌اید بسنجید. به عنوان مثال، با تعهد به تولید گزارش‌های دو هفته‌ای، یک رویکرد سیستماتیک برای اندازه گیری پیشرفت خود ایجاد کنید.

برخی از مهمترین‌KPI های بازاریابی محتوایی برای تجزیه و تحلیل عبارتند از:

 • شاخص های رفتار کاربر: بازدید‌های صفحه، میانگین زمان صفحه، نرخ پرش، منابع ترافیک، صفحات پربازدید (گزارش‌های Google Analytics)
 • شاخص‌های تعامل: نظرات، لایک‌ها، به‌اشتراک‌گذاری‌ها، کامنت‌ها (گزارش ابزارهای آنالیز شبکه‌های اجتماعی)
 • نتایج سئو: ترافیک ارگانیک، بک لینک‌ها، رتبه‌بندی کلمات کلیدی (گزارش های Google Analytics و Google search console)
 • میزان نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه: تعداد تبدیل‌ها و سرنخ‌ها، هزینه کسب‌و‌کار، ROI بازاریابی محتوا (گزارش ابزارهای  CRM و ابزارهای تجزیه و تحلیل محتوا )

سخن پایانی با کسب‌و‌کار‌های کوچک

بیشتر از 97 درصد کسب و کارهای کوچک و موفق، از استراتژی محتوایی برای بازاریابی خود استفاده می‌کنند. محتوا می‌تواند پل ارتباطی شما و مشتری بالقوه باشد و به جذب مخاطب بیشتر، کمک کند. وقت آن است که شرکت شما از این روند پیروی کرده و پایه ای برای جذب مشتری به صورت ارگانیک ایجاد کند. مطمئن شوید که بر ارائه محتوای ارزشمند و با کیفیت بالا تمرکز و استراتژی خود را مستند می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *