آکادمی نیک نویس » آموزش سئو و بهینه سازی » فاکتورهای محتوای باکیفیت از دیدگاه گوگل (معرفی معیارهای محتوای خوب)

گوگل معیارهای مشخصی برای سنجیدن کیفیت محتوا دارد.

فاکتورهای محتوای باکیفیت از دیدگاه گوگل (معرفی معیارهای محتوای خوب)

فهرست مطالب

در هر کجا که به اخبار بازاریابی دیجیتال و سئو نگاه کنید، یک چیز ثابت رو‌به‌رو می‌شوید: شما باید معیارهای کیفیت محتوا را رعایت کنید تا محتوا عالی باشد. حتی محتوای متوسط و خوب هم کافی نیست؛ باید عالی، با کیفیت و پاسخگوی نیاز کاربر باشد. محتوای باکیفیت چیزی است که باعث می‌شود مشتریان و مخاطبان بالقوه جذب سایت شما شوند، دوباره به سایت شما برگردند و گوگل نیز سایت شما را در رتبه‌های بالا‌تر نمایش دهد. اما چگونه معیارهای کیفیت محتوا گوگل سنجیده می‌شود؟ گوگل چه معیار‌هایی برای سنجش کیفیت محتوای ما دارد؟

با توجه به اهمیت کیفیت تولید محتوا، بسیاری از کسب‌و‌کارها عواملی مثل تعداد کلمات، خوانایی و ارزش کلی متن یک محتوا را معیار اصلی قرار داده‌اند. اما در حالی که تمرکز بر محتوای با کیفیت و سئو شده است، جان مولر، مدیر ارشد فناوری اطلاعات Google، تعریف گسترده‌تری از محتوای با کیفیت ارائه داد که از آنچه معمولاً انتظار می رود، دور است:

وقتی صحبت از کیفیت محتوا می‌شود، منظورمان فقط متن مقاله‌های شما نیست. این مسئله مربوط به کیفیت کل وب سایت شماست – و شامل همه چیز از طراحی تا تجربه‌ی کاربری می‌شود.

پس با توجه به این تعریف، محتوای با کیفیت به چه معناست؟ با نگاهی به تعریف Google از محتوای با کیفیت، مشخص است که آنچه ما به عنوان معیارهای محتوای خوب برای وب سایت می دانستیم در واقع فقط یک بخش کوچک از دیدگاه گوگل به محتوا است. در این مقاله بررسی می‌کنیم از نظر گوگل محتوای با کیفیت چیست و چه سنجه‌ها و معیار‌هایی ممکن است از دید ما پنهان مانده باشد.

محتوای با کیفیت بر اساس الگوریتم E-E-A-T

برای سال‌های زیادی دیجیتال مارکترها، صاحبان سایت و متخصصان تولید محتوا بر این ایده تمرکز کرده بودند که کیفیت محتوا بر اساس ویژگی های متن است. چنین ویژگی هایی توصیف می کرد که محتوای سئو شده و با کیفیت باید شامل موارد زیر شود:

 • تعداد کلمات
 • خوانایی
 • املا و دستور زبان
 • توانایی پاسخگویی به نیاز کاربر
 • قابلیت اقدام (Actionability)

با رعایت این ویژگی‌ها، بازاریابان و نویسندگان محتوا الگوریتم EEAT را به عنوان یک راهنمای اصلی برای تولید محتوای اصولی استفاده کردند. EEAT مخفف Experience، Expertise،  Authoritativenessو Trustworthiness است؛ چهار جنبه‌ی کلیدی که معتبر بودن و ارزش کلی یک قطعه محتوای وب را ارزیابی می‌کنند.

 • تخصص:عمق دانشی که نویسنده در مورد یک موضوع خاص دارد.
 • تجربه: اطلاعات دست اولی که حاصل تجربیات شخص نویسنده هستند
 • مرجعیت:توصیف می کند که آیا دانشی که توسط نویسنده به اشتراک گذاشته شده قابل اعتماد است یا خیر.
 • اعتمادپذیری:بر قابل اعتماد بودن نویسنده و منبع استفاده شده در محتوا تمرکز می‌کند.

الگوریتم EEAT گوگل بر انتشار محتوای معتبر تاکید دارد.

محتوای باکیفیت از دیدگاه گوگل

در ویدئو یوتیوب Google SEO Office-Hours Hangout ، جان مولر مدیر ارشد فناوری اطلاعات گوگل تعریف گسترده‌تری از محتوای با کیفیت ارائه کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، گوگل تنها با توجه به متنی که در صفحه قرار گرفته‌است، کیفیت محتوای آن صفحه را نمی‌سنجد. در عوض، آن را از منظر تجربه کاربر (UX) مشاهده و کیفیت محتوا را بر اساس کیفیت کل وب‌سایت ارزیابی می‌کند. جان مولر می‌گوید:

 اینطور نیست که ما فقط به متن مقاله نگاه کنیم و همه موارد دیگر را در اطراف آن نادیده بگیریم و بگوییم این متن کیفیت بالایی دارد. ما واقعاً می خواهیم به کل وبسایت نگاه کنیم.

مفهوم محتوای با کیفیت، طبق گفته گوگل، فراتر از ویژگی های درون متنی و الگوریتم‌ E-E-A-T است. این بسیار وسیع تر از آن چیزی است که ما از محتوای باکیفیت انتظار داشتیم زیرا بر اساس تصاویر، سرعت بارگزاری، جنبه‌های گرافیکی، اصالت و دیگر جنبه‌های فنی، سایت شما ارزیابی می‌شود.

اهمیت تعریف گوگل از کیفیت محتوا چیست؟

با توجه به تعریف گسترده گوگل از کیفیت محتوا، اکنون محتوای با کیفیت به چه معناست؟ نگاه کردن به معنای محتوای با کیفیت از دیدگاه گوگل، نحوه نگاه ما به نوشتن محتوا و کل استراتژی محتوای آنلاین را تغییر می‌دهد. به جای اینکه صرفاً روی چگونگی نوشتن محتوای خوب در وب سایت تمرکز کنیم، ما را مجبور به رعایت تمام نکات مهم تجربه کاربری می‌کند.

به جای اینکه تمام تلاش خود را روی تحقیق کلمات کلیدی برای سئو بهتر و ایجاد وبلاگ‌های باکیفیت بگذارید، به نحوه ارائه و ارتباط آن با کاربر خود توجه کنید. گوگل همیشه بر لزوم اولویت‌بندی تجربه کاربر (UX) بسیار تأکید داشته، به طوری که UX را به سیگنال رتبه بندی برای سئو تبدیل کرده است. با ایجاد یک پایه فنی محکم برای محتوا، می توانید به طور موثر تجربه کاربری سایت خود را بهبود بخشید و در عین حال از دستورالعمل های گوگل پیروی کنید و عملکرد خود را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) بهتر کنید.

کیفیت محتوا توسط گوگل بررسی می‌شود و محتوای باکیفیت رتبه بهتری کسب می‌کند.

مهم‌ترین معیارهای گوگل برای ارزیابی کیفیت محتوا

پاسخ جان مولر به جنبه‌های مختلفی از محتوا که باید برای داشتن “محتوای با کیفیت” رعایت شوند، اشاره داشت. در اینجا برخی از ویژگی های محتوای با کیفیت  با توجه به تعریف گوگل، آورده شده تا به شما نشان دهند چگونه می‌توانید محتوای وب با کیفیت تولید کنید که در SERP نیز عملکرد خوبی داشته باشد:

به نیاز کاربر پاسخ می‌دهد

بلاگ‌های با کیفیت، هدف جستجو (Intent) صحیح را شناسایی می‌کنند و در راستای آن، به نیاز کاربر پاسخ می‌دهند. این بدان معناست که باید بر تحقیق کلمه کلیدی برای ایجاد محتوایی که با هدف آنها مطابقت دارد، تمرکز بیشتری داشته باشید. برای مثال، اگر کاربر به دنبال اطلاعات عمومی در مورد یک موضوع است، اگر به محتوایی برخورد کند که بر فروش یک محصول متمرکز است، به احتمال زیاد از صفحه خارج می‌شود. در عوض، با ایجاد وبلاگ‌های باکیفیت که اطلاعات مورد نیاز آنها را ارائه می‌دهند، پاسخ مناسب را به سوالاتشان به شیوه ای ارائه دهید که انتظار دارند.

سلیس و روان است

صرف نظر از طول محتوایی که تولید می‌کنید، محتوای شما باید برای خواندن کاربر، سلیس و روان باشد. مقدار خوانایی متن به عوامل زیادی مثل پیچیدگی کلمات کلیدی، دستور زبان و اصطلاحات تخصصی صنعت ارتباط دارد. نکات زیر کمک می‌کنند تا متن را از لحاظ خوانایی جذاب‌تر و راحت‌تر کنید:

 • متن را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید تا با چشم قابل اسکن باشد.
 • از سرفصل‌های مناسب برای هر بخش استفاده کنید.
 • از تصاویر گرافیکی و مرتبط برای پشتیبانی از اظهارات خود و ایجاد وقفه در متن استفاده کنید.
 • نکته خود را به شکلی گزیده و خلاصه بیان کنید.

ساختار صحیحی دارد

ساختار مناسب باعث می شود که خوانندگان به راحتی اطلاعات مورد نظر خود را در صفحه پیدا کنند. اغلب خوانندگان به ندرت یک وبلاگ کامل را می‌خوانند تا به پاسخ سوال خود برسند. در عوض، آنها متن را پیمایش می‌کنند و از نشانه‌های مختلف متن برای یافتن آنچه به دنبال آن هستند در کمترین زمان ممکن استفاده می‌کنند. به همین دلیل خوانا بودن و بخش‌بندی متن ضروری است و باید به درستی انجام شود. برخی از ساختاربندی‌های متن عبارتند از:

 • از فهرست‌های مرتب‌شده (ordered list) برای برجسته‌سازی توالی و ترتیب استفاده کنید.
 • از لیست نشانه‌دار (bullet point) برای برجسته‌سازی متن در مواردی که توالی مهم نیست استفاده کنید.
 • از فونت سایزهای درشت و پررنگ برای تأکید بر یک نکته بهره بگیرید.

به طور کامل تحقیق شده است

اصلE-E-A-T  هنوز در نوشتن محتوای با‌کیفیت اهمیت دارد و در میزان تحقیقاتی که انجام می‌دهید، منعکس می شود؛ زیرا تعیین می کند چه عمق دانشی را می‌توانید با خوانندگان خود به اشتراک بگذارید. این به شما کمک می کند تا تخصص و اعتبار (Authority) خود را در موضوع مورد نظر نشان دهید و در عین حال نشان دهید که یک منبع معتبر هستید.
هنگام نوشتن در مورد یک موضوع خاص، همیشه مطمئن شوید که از منابع معتبر نقل قول می‌کنید. آمار‌های مرتبطی پیدا کنید که می تواند ادعاهای شما را اثبات کنند. مهمتر از همه، از مطالعات به روز استفاده کنید تا مطمئن شوید که فقط اطلاعات دقیق ارائه می‌دهید. این مسئله حتی در مورد تجربیات شخصی یا به اشتراک گذاشتن دیدگاهتان در مورد یک موضوع، اهمیت دارد.

برای تجربه کاربری (UX) بهینه شده باشد

همانطور که در بالا ذکر شد، کیفیت محتوا فقط در مورد متن نیست. ظاهر و حس محتوا به اندازه نحوه خواندن آن اهمیت دارد.

همانطور که کارشناسان تجربه کاربری (UX) می گویند:

طریقه ارائه محتوا به اندازه‌ی خود محتوا اهمیت دارد.

چند روش برای بهینه‌سازی محتوا از نظر تجربه کاربری به شرح زیر هستند:

 • با وزن بصری و طرح‌بندی مناسب، محتوا را سلسه‌مراتبی کنید.
 • از تایپوگرافی جذاب استفاده کنید تا خواندن آن آسان باشد.
 • فضای خالی بیشتری بین خطوط محتوا اضافه کنید.
 • سرعت بارگذاری صفحه را بهبود ببخشید.
 • اطمینان حاصل کنید که محتوای شما در دستگاه‌های مختلف به خوبی خوانده می‌شود

جمع‌بندی

همانطور که خواندیم، کیفیت محتوا توسط گوگل فقط توسط ویژگی‌های درون متنی سنجیده نمی‌شود و به کل سایت شما برای سنجش کیفیت محتوا نگاه می‌کند. رعایت معیارهای کیفیت محتوا گوگل، باعث بهبود رتبه و نمایش در جایگاه‌های بهتر Serp می‌شود. شاید گوگل میلیون‌ها بار از کاربران ما برای سنجش کیفیت، سختگیرتر باشد اما رعایت سنجه‎های آن کار سختی نیست؛ فقط لازم است رضایت بازدیدکننده را در نظر بگیریم و نیاز وی را اولویت محتوای خود قرار دهیم. از آنجایی که محتوای با کیفیت یک جزء حیاتی بازاریابی محتوایی دیجیتال است، توجه به UX و معیارهای کیفیت محتوا، به طور قابل توجهی عملکرد شما را در SERP بهبود می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *