آکادمی نیک نویس » آموزش تولید محتوا » اصول تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا چه تاثیری در رشد کسب‌وکار دارد؟

اصول تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا چه تاثیری در رشد کسب‌وکار دارد؟

اصول تولید محتوا چیست؟ تولید محتوا چه تاثیری در رشد کسب‌وکار دارد؟

فهرست مطالب

کسب‌ و کار‌ها برای آنکه بتوانند در بازار رقابتی امروز جایی داشته باشند به دنبال خلق ارزش‌افزوده‌ و نمایش خلاقانه آن به کمک ابزار‌های تبلیغاتی و داستان سرایی به مخاطبان هدفشان هستند. یکی از رویکردها برای دست‌یابی به این هدف نیز تولید محتواهای اینترنتی است؛ درصد بالایی از این محتواها تاثیرگذار نبوده و نمی‌توانند مخاطبان خاص خود را جذب کنند. اینجاست که رعایت اصول تولید محتوا اهمیت پیدا می‌کند.

اگر بخواهیم با هم روراست باشیم، تولید محتوای اصولی زمان‌بر است اما به راحتی نیز می‌تواند تلاش‌های بازاریابی ما را به ثمر برساند. در حقیقت اولین راه برای هر تیم بازاریابی محتوایی، ساده کردن فرآیند بازاریابی محتوایی با شناسایی اصول تولید محتواست. در ادامه این محتوا به تعریف تولید محتوا، مخاطب هدف و اصول تولید محتوا می‌پردازیم:

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا به معنای خلق اطلاعات ارزشمند و مفید برای جذب مخاطبان هدف است. به تعریفی دیگر تولید محتوا یک روش بازاریابی موثر بوده که ترجیحات و علایق مخاطب را در اولویت قرار می‌دهد.

اصول تولید محتوا در فضای مجازی شامل موارد بسیاری است که برای ایجاد یک محتوای اثربخش باید در نظر گرفته شود

این روش بازاریابی در بسترهای مختلف قابل اجرا بوده که در حال حاضر تولید محتوای فضای مجازی یا تولید محتوای اینترنتی با فرم‌های محتوایی مختلف آن اعم از بلاگ، اینفوگرافیک، ویدئو و… طرفداران زیادی پیدا کرده است.

فارغ از فرم محتوایی که می‌خواهید تولید کنید، تولید محتوا باید متناسب با اصول تولید محتوا و مخاطبان هدف آن تدوین شود؛ بنابراین در ادامه به تعریف این دو ویژگی نیز می‌پردازیم.

شناخت مخاطب هدف در تولید محتوا به چه معناست؟

مخاطب هدف، گروهی از افرادی هستند که شما به دنبال جلب نظر آنان بوده و می‌خواهید به وسیله‌ فعالیت‌های بازاریابی خود با آنان تعامل داشته باشید. در حقیقت تمایلات‌ و ترجیحات مخاطب هدف در تدوین استراتژی محتوایی شما نقش مهمی داشته و می‌تواند آنان را به خریداران محصولات یا خدماتتان تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید:

پرسونای مخاطب؛ راهنمایی که بازاریابی و تبلیغ بدون آن مثل آب در هاون کوبیدن است!

اصول تولید محتوا چیست؟

اصول تولید محتوا مجموعه‌ای از استانداردهایی است که به نحوه‌ ایجاد، انتشار و مدیریت آن تمرکز دارد؛ در ادامه به توضیح 5 اصل آن می‌پردازیم:

محتوایی ارزشمند برای مخاطبان‌ خودتان (نه برای همه‌ مخاطبان) تولید کنید

زمانی محتوایی می‌تواند ارزشمند باشد که بتواند نظر مخاطبان هدف خود را جلب کند؛ به بیان دیگر ما در تولید محتوای اینترنتی نیازی به تحت تاثیر قرار دادن تمامی افراد جامعه نداریم. در حقیقت محتوایی ارزشمند است که بتواند مخاطب را سرگرم ‌کند یا ارزش افزوده‌ای برای او داشته باشد.

یکی از اصول تولید محتوا، ایجاد محتوای ارزشمند برای مخاطبان هدف خودمان است.

شما باید با توجه به شناخت مخاطبان خود محتوایی خلاقانه برای آنان تولید کنید؛ به عنوان مثال ممکن است مقاله‌ای با عنوان قیمت‌های استخرهای فایبرگلاس برای مخاطبان کسب‌وکار شما مناسب باشد؛ چنین محتوایی هرگز یک محتوای ویروسی نمی‌شود اما به سوال مخاطبانتان جواب داده و آنان را در مسیر قیف بازاریابی هدایت می‌کند.

به زبان مخاطبان‌تان صحبت کنید

تابه‌حال پای صحبت وکیل‌ها نشسته‌اید؟ یا آیا تابه‌حال یک مقاله‌ علمی در حوزه‌ پزشکی را مطالعه کرده‌اید؟ اگر هر کدام یکی از این شرایط یا موقعیت‌های مشابه آن را تجربه کرده باشید، بهتر متوجه جمله‌ « به زبان مخاطبان‌تان بنویسید » می‌شوید.

بیشتر بخوانید:

انواع لحن محتوا کدام است و چگونه بهترین لحن محتوا را بسازیم؟

در حقیقت زمانی که در حال تولید محتوای فضای مجازی هستیم باید به لحن محتوای خود دقت کرده و زبان نوشتار خود را به مخاطبان هدف خود نزدیک کنیم. به بیان دیگر باید یک قدم به عقب برداشته و خود را جای مخاطبانتان بگذارید؛ آنان با چه لحنی آشنا بوده و از چه عباراتی هنگام گفت‌وگو استفاده می‌کنند؟

به دنبال انتشار محتوای عالی نباشید

ممکن است ذهن‌تان سرشار از ایده‌های داستانی و خلاقانه باشداما به نظرتان هنوز زمان مناسب برای انتشار آنان فرا نرسیده است، شاید هم بین ابزارهای تبلیغاتی مختلف، ویدئومارکتینگ را انتخاب کرده باشید که به دلیل نداشتن میکروفون مناسب، تولید محتوای اینترنتی را عقب انداخته‌اید.

در این مورد از اصول تولید محتوا هدفمان کنار گذاشتن ایده‌آل‌گرایی یا پرفکشنیسم است. به بیان دیگر شما تنها با تمرین و انتشار محتواهای مختلف می‌توانید بسیاری از تجارب را کسب کنید؛ بنابراین به دنبال زمان مناسب نباشید و فقط تولید محتوای فضای مجازی را شروع کنید.

از دعوت به اقدام‌های هدفمند استفاده کنید

داشتن یک دعوت به اقدام موثر نه تنها در تولید محتوای اینترنتی و فضای مجازی بلکه از اصول اصلی یک تولید محتوا موثر است

تمامی محتواها در تقویم محتوای فضای مجازی ما باید هدفمند بوده و به دنبال دستیابی به نتایج مشخصی باشند؛ بنابراین هر زمان که در حال تولید محتوایی هستید از خود بپرسید که این محتوای شما چگونه می‌تواند مخاطبا‌نتان را به مرحله‌ بعدی از قیف بازاریابی‌تان هدایت کند. در حقیقت در تمامی محتواها‌یتان باید حداقل یکی از موارد دکمه‌های دعوت به تعامل، همچون: لینک‌های خرید، لینک‌های دانلود رایگان و … وجود داشته باشد.

محتوای خود را تا جایی که نیاز است، طولانی کنید

یکی از سوالاتی که بازاریابان در اصول تولید محتوا به دنبال جواب آن هستند، اندازه‌ی طول محتوا است. شما چه در حال ساخت یک ویدیو بوده و چه در حال نگارش محتوای متنی باشید، به این سوال برخواهید خورد که تا کجا باید ادامه دهید؟ آیا باید بیشتر توضیح بدهید یا به مقدار مشخصی بسنده کنید؟

جواب این سوالات به پیامی که می‌خواهید منتقل کنید بستگی دارد. گاهی نیز می‌توانید محتوایتان را به چند قسمت تقسیم کرده و محتواهای بیشتر و مکملی را در اختیار مخاطبان قرار دهید.

در تولید محتوا اینترنتی باید به حجم محتوا توجه ویژه ای داشت تا هم تمام مطالب به خوبی منتقل شود و هم مخاطب خسته نشود

برای جمع‌بندی اصول تولید محتوا اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که شما می‌توانید به راحتی و با رعایت اصول نگارش محتوا، از مشاهده شدن محتوایتان توسط مخاطبان هدف‌ اطمینان حاصل کرده و آنان را در طی کردن مراحل مختلف قیف بازاریابی هدایت کنید تا درنهایت این افراد را به مرحله‌ فروش برسانید.

چرا رعایت اصول تولید محتوا مهم است؟

زمانی که شما برای مخاطبانتان تولید محتوا می‌کنید، در حقیقت در حال خلق اطلاعات مفید و رایگان هستید که منجر به هدایت مشتریان‌ بالقوه شما به سایتتان و بازگشت خریداران قبلی به چرخه تعامل با شما می‌شود.

همان‌طور که در ادامه آمارهای بازاریابی محتوایی تهیه شده توسط هاب اسپات و انیستیتو بازاریابی محتوایی  نشان می‌دهد، شما همچنین با تولید محتوا ارزش زیادی برای شرکت خود ایجاد می‌کنید:

بیش از %40 بازاریابان بیان می‌کنند که بازاریابی محتوایی مهم‌ترین بخش از استراتژی بازاریابی‌شان بوده است.

همچنین %10 از آنان ادعا کرده‌اند که وبلاگ‌ها بیشترین بازده سرمایه را برای کسب‌وکارشان به ارمغان آورده‌اند.

%81 از بازاریابان اظهار کرده‌اند که سازمانشان، محتوا را به عنوان استراتژی کسب‌وکار در نظر گرفته ‌است.

بر اساس داده‌های بازاریابان B2B، بازاریابی محتوایی ابزاری موفق برای پرورش سرنخ‌ها (%60)، درآمدزایی (%51) و ایجاد دنبال‌کنندگان (%47) است.

به بیان دیگر شناخت مخاطب هدف و رعایت اصول تولید محتوا می‌تواند شما را در مسیر تولید محتوای اصولی هدایت کرده تا بتوانید با آمارهای هیجان‌انگیز در نتایج بازاریابی‌‌تان روبه‌رو شوید.

در نیک نویس بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *