آکادمی نیک نویس » آموزش تولید محتوا » چرا تجزیه و تحلیل شکاف محتوا (Content gap) باید بخشی از استراتژی سئو شما باشد؟

آنالیز شکاف محتوا یا کانتنت گپ چه مزایایی دارد

چرا تجزیه و تحلیل شکاف محتوا (Content gap) باید بخشی از استراتژی سئو شما باشد؟

فهرست مطالب

یکی از ارزشمند‌ترین انواع تحقیقات بازاریابی، تجزیه و تحلیل شکاف محتوا (Content gap analysis) است که به شما کمک می کند تا فرصت‌هایی را که ممکن است از دست داده باشید کشف کنید و بازاریابی محتوایی خود را بهبود ببخشید.

یکی از ارزشمند‌ترین انواع تحقیقات بازاریابی، تجزیه و تحلیل شکاف محتوا (Content gap analysis) است که به شما کمک می کند تا فرصت‌هایی را که ممکن است از دست داده باشید کشف کنید و بازاریابی محتوای خود را بهبود ببخشید.

اما آنالیز کانتنت گپ دقیقاً چیست و چگونه انجام می‌شود؟ و مهم‌تر از همه، چرا باید آن را انجام دهید؟

آنالیز شکاف محتوا چیست؟

آنالیز شکاف محتوا فرآیند شناسایی و رفع محتوای گمشده یا کم‌اثر در یک وب‌سایت، در مقایسه با رقبا یا استاندارد‌های بازار است.

این کار استراتژی محتوای شما را تقویت می‌کند و حوزه‌هایی که باعث بهبود پاسخگویی به نیاز‌های مخاطب هدف و بهبود قابلیت دیده شدن در موتور‌های جستجو (SEO) می‌شوند را آشکار می‌کند.

بهترین ابزار‌ها برای تحلیل شکاف محتوا کدامند؟

Semrush، Ahrefs  و Google Search Console برخی از مفید‌ترین ابزارها برای تحلیل شکاف محتوایی هستند.

  • Semrush دیدی عالی در مورد استراتژی‌های محتوایی رقبا ارائه می‌دهد.
  • ویژگی Content Gap Ahrefs به شما امکان کشف فرصت‌های عالی در کلمه کلیدی را می‌دهد.
  • Google Search Console می‌تواند برای شناسایی موضوعاتی که ممکن است در محتوای موجود ضعیف یا گم شده باشند، استفاده شود.

Semrush

Semrush  آسان‌ترین و شهودی‌ترین ابزاری است که می‌توانید در تحلیل کانتنت گپ از آن استفاده کنید. کار با آن ساده است و به‌طور خودکار (بر‌اساس کلمات کلیدی مشترک) وب‌سایت‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که می‌توانید مقایسه خود را با آن‌ها انجام دهید، اگر این اولین آنالیز شما است و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این روش بسیار مفید و ساده‌ای است.

استفاده از قسمت کیورد گپ semrush یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن گپ محتوا است

همچنین نمودار‌های دایره‌ای که نماد همپوشانی کلمات کلیدی هستند، می‌توانند کار شما را در تحلیل این گپ‌های محتوایی ساده‌تر کنند و فرصت‌ها را به شما نمایش دهند.

نمودار keyword overlap سمراش به سادگی، گپ محتوا های موجود در سایت را نمایش می‌دهد

Ahrefs

Ahrefs ابزار قدرتمند دیگری برای بررسی رتبه وب‌سایت‌های رقیب و شناسایی نقاط ضعف محتوای شما است.

برای آنالیز و تجزیه و تحلیل شکاف محتوا، ahrefs دارای دقت بالایی است

محدودیت ارائه تعداد نتایج در Ahrefs بسته به پلنی که انتخاب می‌کنید وجود دارد، اما مهم نیست که از کدام پلن استفاده کنید،Ahrefs  بهترین فرصت‌ها برای بهبود و مواردی که بیشترین تفاوت و برتری را ایجاد می‌کنند، نشان می‌دهد.

Search console

اگر می‌خواهید صفحات خاصی را بهبود ببخشید و به ابزارهای پرهزینه دسترسی ندارید، سرچ کنسول گوگل مناسب‌ترین ابزار است.

این ابزار تمام اطلاعات مرتبط با کار‌هایی که بر روی وب‌سایت خود انجام می‌دهید را دارد و می‌توانید اطلاعات مربوط به کلمات کلیدی که از آن‌ها ترافیک ارگانیک و رتبه دارید، استخراج کنید. با این روش می‌توانید کیفیت محتوا‌های فعلی و شکاف محتوای موجود در سایتتان را شناسایی کنید.

بیشتر بخوانید:

سنجش کیفیت محتوا چیست؟ معیارهای مهم ارزیابی کیفیت محتوا

نحوه تحلیل شکاف محتوا در سئو

انجام تحلیل شکاف محتوا در SEO بسیار ساده است. کافی است URL وب سایت خود و URL یک یا چند رقیب  مستقیم خود را در یکی از ابزارها‌یی که شرح دادیم، وارد و سپس نتیجه‌ی تحلیل را مشاهده کنید.

بخش چالش برانگیز‌تر این است که رقبای مناسب را انتخاب و نتایج را درست و با‌دقت تفسیر کنید. این روش برای وب سایت‌های فروشگاهی و وب سایت‌هایی که الگو‌های مشابهی دارند بسیار مفید است. اما اگر صنعت شما استاندارد خاصی ندارد، ممکن است نتایج چندان مفیدی به دست نیاورید.

به عنوان مثال، تحلیل شکاف محتوا برای یک آژانس استراتژی برند که سعی دارد خود را متفاوت از سایر شرکت‌های موجود در بازار معرفی کند، چندان موثر نیست چون محتوای مشترک کمی با رقبای نزدیک خود که از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کنند، دارد. در این مورد، ممکن است این روش مناسب کسب‌و‌کار شما نباشد. با این حال بیشتر اوقات، تحلیل شکاف محتوایی کاربردی است.

در ادامه جزئیات بیشتری در مورد چگونگی بهره‌وری بیشتر از تحلیل شکاف محتوا یا کلمه کلیدی ارائه می‌دهیم:

آنالیز شکاف محتوا در سطح سایت

بررسی شکاف‌های موجود در سطح کل سایت برای بهینه‌سازی استراتژی محتوا مفید است. این کاری است که بسیاری از ما هنگام تجزیه‌و‌تحلیل به آن فکر می‌کنیم. این امر باعث به‌دست آوردن رتبه رقبا و پیدا کردن فرصت‌های کسب ترافیک ارگانیک می‌شود.

سایت خود را در یکی از ابزار‌های آنالیز گپ محتوا همراه با رقبا وارد و ابزار را برای تجزیه‌و‌تحلیل در سطح دامنه تنظیم کنید. کلمات کلیدی استفاده نشده و یا ضعیف را جدا کنید؛ شما می‌توانید این موارد را بر اساس حجم، سختی کلمه کلیدی و موارد دیگر دسته‌بندی کرده تا فرصت‌های طلایی را برای کسب‌وکار خود پیدا کنید.

فایل‌های اکسل کلمات کلیدی که به این روش ایجاد می‌کنید، احتمالا بسیار زیاد هستند، بنابراین استفاده از ابزار خوشه‌بندی کلمه کلیدی برای کمک به گروه‌بندی کلمات مشابه مفید است. همچنین می‌توانید تمام فایل‌ها را در قالب یک فایل CSV تجمیع و از فیلترها برای شناسایی کلمات مناسب استفاده کنید.

این نوع آنالیز هنگام ایجاد یک برنامه بلند‌مدت و تلاش برای تعیین استراتژی برای 6 تا 12 ماه آینده می‌تواند مفید باشد.

پیدا کردن کانتنت گپ‌ها در سطح دسته بندی

از تحلیل یک مسیر URL برای تقویت یک موضوع خاص در وب‌سایت خود، مانند مجموعه‌ای از دسته‌ها و زیر‌دسته‌های مرتبط استفاده کنید. این کار تمام فرصت‌های مرتبط را در زیر مجموعه یک URL جمع‌آوری می‌کند.

بیشتر ابزار‌های SEO به شما امکان می‌دهند تحلیل را در سطح یک دسته یا زیر‌دسته خاص انجام دهید. اگر می‌خواهید تحلیل گپ یا شکاف محتوا را در مقایسه با بخش بزرگی از یک سایت انجام دهید که مشابه سایت شما است، این روش می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. شما می توانید کل دامنه خود را با یک دسته یا زیر‌دسته سایت آنها که محصولات یا خدمات مشترک شما را پوشش می دهد، مقایسه کنید.

آنالیز گپ محتوا در سطح صفحه

اگر می‌خواهید صفحه خاصی از سایت خود را بهبود ببخشید، می‌توانید آن را با صفحاتی که در حال‌حاضر بهتر عمل می کنند مقایسه کنید. این یک راه سریع برای یافتن کلمات کلیدی مرتبطی است که از آنها استفاده نمی‌کنید و می‌توانید براساس آنها یک استراتژی بهینه سازی ایجاد کنید.

اگر به ابزارهای پولی دسترسی محدود دارید، اینجاست که Search Console نقش بسیار پر‌رنگی ایفا می‌کند. شما می توانید کلمات کلیدی را که صفحه شما برای آنها رتبه‌بندی شده است، ارزیابی کنید و زمان خود را برای بهبود نتایج کلمات کلیدی که عملکرد ضعیفی دارند اختصاص دهید.

شما احتمالاً کلمات و موضوعاتی را شناسایی خواهید کرد که می توانید آنها را با جزئیات بیشتری پوشش دهید یا اصلا پوشش نداده‌اید، از این دیدگاه‌ها برای بهبود محتوای خود استفاده کنید.

چرا تحلیل شکاف محتوا در سال 2024 و بعد از آن مهم‌تر از همیشه است؟

درک شکاف‌ و گپ محتوا، ارتباطی با کپی‌برداری از رقبا یا دزدی استراتژی آنها ندارد. یک تحلیل محتوای موثر به شما کمک می‌کند تا استراتژی محتوا و کلمات کلیدی خود را متناسب با نیازهای مخاطب هدف خود ارتقا دهید و در عین حال به بهبود نتایج موتورهای جستجو کمک می‌کند.

در اینجا پنج دلیل را بیان می‌کنیم که چرا این نوع تجزیه‌و‌تحلیل باید بخشی از استراتژی شما در سال 2024 و سال‌های آینده باشد:

به شما کمک می‌کند تا محتوا را بهتر و سریع‌تر تولید کنید

بررسی بازار می‌تواند به شناسایی ایده‌های محتوایی بیانجامد که ممکن است در نظر نگرفته باشید و بتوانید ارزیابی کنید که کدام یک از آنها بیشترین موفقیت را برای شما خواهند داشت. این امر صرفه‌جویی در وقت و هزینه را به همراه دارد و به شما کمک می‌کند تولید محتوا را به شکلی انجام دهید که نتایج مطلوبی برایتان داشته باشد. گوگل از صاحبان وب‌سایت‌ها می‌خواهد این نکته را در نظر بگیرند:

دلیل اصلی شما برای ایجاد محتوا باید کمک به مردم باشد، محتوایی که برای بازدیدکنندگانی که به‌طور مستقیم به سایت شما مراجعه می‌کنند مفید باشد

بنابراین، ارزیابی آنچه که در حوزه شما به‌صورت بالفعل و به‌طور واقعی به مردم کمک می‌کند، جایی عالی برای شروع است.

ارتقای مداوم محتوای خود

رصد منظم محتوای سایتتان در مقایسه با مقالات یا صفحات دیگری که توسط رقبا پس از صفحه شما منتشر شده یا بهبود یافته‌اند، به شما در ایجاد تغییرات در طول زمان کمک می کند.

رقبای شما ممکن است به این دلیل صفحه خود را تغییر داده‌باشند که اطلاعات جدید یا متفاوتی در زمینه موضوع یا مخاطبان هدف کشف کرده‌اند که باعث پر کردن شکاف محتوا می‌شود.

بررسی محتوای سایتتان در این زمینه به شما کمک می کند تا به راحتی متن‌هایی را که می توانید، بهبود ببخشید و بهترین مقاله را در یک موضوع ایجاد کنید.

این کار به شما کمک می‌کند تا در مسیر درست helpful content گوگل قدم بردارید:

آیا محتوای شما در مقایسه با سایر صفحات نتایج جستجو ارزش قابل توجهی دارد؟

نیاز‌ها و نیت‌ها را بهتر می‌توانید برآورده کنید

برای پاسخگویی بهتر به نیازها و قصد کاربران، می‌توانید با تحلیل شکاف‌های کلمات کلیدی و موضوعات گمشده در محتوای خود، نقاط کور احتمالی را شناسایی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا محتوای خود را با نیازهای واقعی مخاطبان خود تطبیق دهید و تجربه کاربری بهتری ایجاد کنید.

برای این منظور، باید از خود بپرسید: پس از خواندن محتوای من، آیا کاربران درک عمیقی از موضوع کسب می‌کنند و می‌توانند به اهداف خود دست یابند؟ اگر پاسخ شما مثبت است، به این معنی است که محتوای شما به خوبی با نیازها و قصد کاربران مطابقت دارد.

کمک به نمایش تخصص و مهارتتان

هر چه بیشتر درباره یک موضوع بنویسید، عمق و گستره دانش و تخصص خود را بیشتر نشان می‌دهید. اگر شکاف‌های بزرگی در آنچه پوشش داده‌اید وجود دارد، ممکن است در آن زمینه‌ها متخصص نباشید (یا شاید یک متخصص واقعی نباشید).

یا شاید هم متخصص باشید اما فقط همه‌ی زمینه‌ها را پوشش نداده‌اید و از وجود این شکاف محتوایی آگاه نبودید.

استفاده از آنالیز گپ محتوا برای ارزیابی وب‌سایت‌های رقبا به شما کمک می کند تا این موضوع را درک کنید و بتوانید دانش خود را به نمایش بگذارید؛ همچنین دیدگاه‌ها و اطلاعات منحصر‌به‌فردی ارائه دهید.

این تجزیه‌و‌تحلیل فرصت های از دست رفته را آشکار می‌کند. اکنون می‌توانید تجربه خود را اضافه و محتوای خود را از بقیه متمایز کنید.

می توانید کلاستر‌های محتوایی قدرتمندتری ایجاد کنید

پوشش عمیق‌تر یک موضوع در چندین قطعه محتوا (کلاستر) به شما امکان می دهد آنها را به هم پیوند دهید و منابع عمیق ایجاد کنید.

این روش به شما در حفظ کاربران در سایتتان برای مدت طولانی‌تر کمک کند زیرا نیاز‌های آنها را پیش‌بینی کرده‌اید؛ همچنین می‌تواند به رشد کانال فروش یا سرنخ (Lead) شما کمک کند زیرا نیاز‌های بسیاری از کاربران را در نقاط مختلف سفرشان پوشش داده‌اید.

خوشه‌های موضوعی می‌توانند به شما در سازماندهی محتوایتان و به‌طور موثر برای کسب نتایج بهتر کمک کنند. کشف کلمات کلیدی هدف کلاستری که از آن غافل بوده‌اید، به تکمیل آن کمک می‌انجامد؛ همچنین آن را مفید و ارزشمندتر می‌کند.

مراقب گپ‌ها باشید

مواظب گپ‌ها و شکاف های محتوایی خود باشید زیرا ممکن است ترافیک زیادی را از‌دست بدهید. از تجزیه و تحلیل شکاف‌ها هوشمندانه بهره ببرید تا محتوایی ایجاد کنید که نسبت به صفحات دیگران که از قبل رتبه گرفته‌اند، برتری داشته و تخصص شما را بهتر و بالا‌تر نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *