آکادمی نیک نویس » آموزش سئو و بهینه سازی » سئو خارجی؛ بازوی قدرتمند سئو

سئو خارجی؛ بازوی قدرتمند سئو

سئو خارجی؛ بازوی قدرتمند سئو

فهرست مطالب

مجموعه اعمالی که در یک سایت برای بهینه سازی و بهبود پرفورمنس و رتبه‌های آن در موتورهای جستجو انجام می‌شود، یعنی همان سئو سایت، به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود؛ سئو داخلی (On-page SEO) و سئو خارجی (Off-page SEO). سئو داخلی هر آن چیزی است که در داخل سایت انجام می‌شود.

و اما سئو خارجی سایت تمامی کارهایی است که ما در خارج از وب سایت برای کسب اعتبار بیشتر و قدرت دادن به صفحات‌مان انجام می‌دهیم. اگر تمامی فاکتورهای سئو داخلی را انجام داده باشید و یک سایت سالم و کاربر پسند داشته باشید، تیر آخر برای شما سئو خارجی یا همان Off-page Seo است. در ادامه این مطلب به توضیح سئوی خارجی و فاکتورهای جدید و موثر برای انجام آن، بهبود سئو خارجی و افزایش ترافیک و درآمد وب سایت می‌پردازیم.

10 تا از جدیدترین فاکتورهای تاثیرگذار در سئو خارجی

روش‌های بسیاری از گذشته تا الان برای بهبود سئو خارجی سایت وجود داشته؛ اما با هوشمندتر شدن موتورهای جستجو و الگوریتم‌های آن، بعضی از روش‌های غیر قانونی، شناسایی و رد شد. به این ترتیب لازم است برای انجام سئو آف پیج، فاکتورهای اصلی سئو خارجی را بشناسیم و با در نظر گرفتن آن‌ها یک استراتژی سئو آف پیج موثر تدوین کنیم. تعدادی از این فاکتورهای موثر و تجربه شده عبارتند از:

1. تعداد دامنه‌هایی که به شما لینک داده‌اند (Referring Domain) هر چه بیشتر باشد بهتر است

تعداد دامنه‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند یکی از فاکتورهای مهم سئو خارجی است؛ هر چقدر تعداد این دامنه‌ها بیشتر باشد نشان دهنده اعتبار بالاتر سایت شماست. افزایش تعداد Referring Domain هم با برندینگ عالی اتفاق می‌افتد و هم به صورت پولی قابل انجام است.

داشتن تعداد بالای ریفرینگ دامین باکیفیت در off-page SEO از تاثیرگذارترین عوامل است.

مورد اول مورد موثر اما بسیار زمان‌بر و هزینه‌بری است، اما مورد دوم به راحتی قابل انجام است اما ممکن است اثرگذاری آن مانند روش اول نباشد. اگر به طور منطقی هم نگاه کنیم، در روش اول بقیه به طور طبیعی راجع به شما صحبت می‌کنند و مخاطبان‌شان را به سوی شما ارجاع می‌دهند، اما در مورد دوم شما برای تبلیغات و گرفتن لینک هزینه پرداخت می‌کنید.

البته باید به کیفیت دامنه‌های لینک‌دهنده هم توجه کرد زیرا گرفتن لینک از دامنه های بی‌کیفیت و اسپم تاثیر معکوسی روی سایت ما خواهد داشت. این موارد را با استفاده از ابزارهای سئو مانند MOZ بررسی کنید.

2. تعداد صفحاتی که به سایت شما لینک داده‌اند نشان دهنده میزان اعتبار شماست

هر سایت یک دامنه منحصر به فرد دارد؛ اما ممکن است تعداد زیادی صفحه داشته باشد. ممکن است یک سایت در چندین صفحه از خود به شما اشاره کرده و لینک بدهد؛ تعداد صفحاتی که به سایت شما لینک می‌دهند هم می‌تواند یک فاکتور موثر در بهبود سئو خارجی سایتتان باشد.

3. اعتبار سایت‌ها و صفحاتی که به شما لینک می‌دهند در سئو آف پیج موثر است

اگر صفحاتی با رتبه بالا و اعتبار بالا در موتورهای جستجو به سایت شما ارجاع بدهند به این معناست که شما را تایید کرده و این موضوع به اعتبار شما نزد موتورهای جستجو می‌افزاید. فرض کنید فرد مورد اعتمادی مانند استاد موسیقی‌تان به شما یک فروشگاه ساز را معرفی کند، قطعا آن فروشگاه ساز که مورد تایید یک استاد معتبر است، در نظر شما یک فروشگاه معتبر و کار درست می‌آید؛ منطق این فاکتور هم از سمت گوگل به همین شکل است.

بیشتر بخوانید:

پست مهمان چیست؟ بررسی وبلاگ نویسی مهمان در سئو

4. از هر سایت نامرتبط و ناشناس لینک دریافت نکنید

هیچ‌گاه یک دکتر دندان پزشک نمی‌تواند کیفیت و اعتبار کار یک مهندس کامپیوتر را رد یا تایید کند! اگر هم اظهار نظر کند کسی نظر او را قبول نمی‌کند! چرا؟ چون در حیطه تخصص او نیست.

در دنیای موتورهای جستجو هم اوضاع به همین منوال است؛ اگر یک سایت نامرتبط به موضوع سایت شما، به شما لینک بدهد، آن لینک ارزشی نخواهد داشت؛ زیرا اصلا منطقی نیست. به عنوان مثال اگر شما یک فروشگاه فروش لوازم برقی و کابل داشته باشید و یک سایت فروش گل و گیاه به شما اشاره کند، لینک آن سایت از نظر گوگل هیچ اعتباری ندارد. همیشه به یاد داشته باشید که گوگل برای کاربرانش اهمیت زیادی قائل است؛ به همین دلیل از ریز و درشت منطق انسانی کمک می‌گیرد تا مو را از ماست بکشد و کاربرانش را راضی نگه دارد.

5. دامین آتوریتی؛ یک عامل مهم سئو خارجی سایت

در سئو آف پیج داشتن لینک از سایت های با آتوریتی و درجه اعتبار بالا تاثیر زیادی دارد.

دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند هم یک مقوله مهم در ارزش و اعتبار سئو خارجی است. هرچقدر دامنه‌های معتبرتر و سابقه‌دار تری به شما لینک بدهند اعتبار بیشتری دریافت خواهید کرد.

6. فالو بودن یا نوفالو بودن لینک‌ها

احتمالا می‌دانید که لینک‌ها به دو دسته فالو (Follow) و نوفالو (Nofollow) تقسیم می‌شوند. لینک‌های فالو، لینک‌هایی هستند که خزنده‌های موتورهای جستجو از جمله گوگل اجازه دنبال کردن آن‌ها را دارند و به طور کلی ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به لینک‌های نوفالو منتقل می‌کنند.

لینک نوفالو لینکی است که موتور جستجو و خزنده گوگل اجازه دنبال کردن آن را ندارد؛ به عبارتی به خزنده‌ها می‌گوییم لینک وجود دارد اما اجازه نداری به محتوای لینک سر بزنی.

7. اگر می‌توانید از صفحه اصلی سایت موردنظر لینک دریافت کنید

این کار کار آسانی نیست؛ اما اگر بتوانید از صفحه اصلی یک سایت لینک دریافت کنید قطعا اعتبار زیادی به سایت‌تان منتقل می‌شود.

8. محل لینک در میزان انتقال اعتبار موثر است

یک سری از بک لینک‌ها در ساید بار یا قسمت‌های کناره و کم اهمیت سایت درج می‌شوند؛ اما باید بدانید که لینک‌هایی که در بدنه محتوای سایت درج می‌شوند ارزش و اهمیت بالاتری دارند.

9. با ایجاد لینک‌های متنوع سر گوگل را شیره بمالید!

اگر از همه صفحات و سایت‌هایی که لینک دریافت می‌کنید بخواهید که فقط به یک صفحه از سایت شما لینک بدهند و فقط با یک مدل انکر تکست این کار را انجام دهند قطعا گوگل می‌فهمد که یک جای کار می‌لنگد و ممکن است به جرم انجام سئو کلاه سیاه شما را جریمه کند.

10. انتخاب کلمه یا عبارت مناسب برای انکر تکست

انکر تکست کلیدواژه یا عبارتی است که توسط آن لینک می‌دهیم. انکر تکست انواع زیادی از جمله exact، نام برند، partial match و… دارد که هر کدام مفهوم خاص خود را دارند. انتخاب عبارت یا کلمه کلیدی انکر تکست باید به گونه‌ای باشد که گوگل احساس نکند ما برای دریافت بک لینک هزینه پرداختیم و از آن آگاه هستیم. به همین دلیل بهتر است از انواع انکر تکست‌ها در لینک سازی خارجی استفاده کنیم.

انواع روش‌های سئو خارجی

سئو خارجی سایت صرفا به بک لینک خلاصه نمی‌شود و انواع زیادی دارد. این روش‌ها عبارتند از:

1. برند سازی درست

در سئو خارجی سایت، برندسازی درست و موثر نقش زیادی در افزایش رتبه های سایت دارد

برند سازی قطعا کاری می‌کند که افراد مرتبط با حوزه خودتان راجع به شما صحبت کنند؛ اینطور است که سیگنال‌هایی به سمت سایت شما فرستاده می‌شود. حتی گاها دیده شده که اگر سایتی در مورد یک شخص صحبت کند، حتی اگر لینک ندهد، گوگل آن صحبت را لینک در نظر می‌گیرد و اعتبار را منتقل می‌کند.

2. لینک سازی خارجی

لینک سازی یا گرفتن بک لینک هم روشی است که پیش‌تر مفصل راجع به آن صحبت کردیم.

3. انتشار پست مهمان

بازاریابی محتوا گاهی اوقات می‌تواند برای شما سیگنال آف پیج ارسال کند؛ به عنوان مثال ممکن است در سایت دیگری یک محتوا به عنوان پست مهمان منتشر کنید، این کار بر روی سئو خارجی شما تاثیر می‌گذارد.

4. بخشی از سئو محلی

بخش‌هایی از سئوی محلی مانند استفاده از ابزار گوگل مای بیزنس و ثبت کسب و کارتان در نقشه گوگل می‌تواند یک سیگنال آف پیج برای سایت‌تان باشد.

5. سیگنال از شبکه‌های اجتماعی

سیگنال شبکه‌های اجتماعی یا همان سوشال سیگنال می‌تواند اعتبار و هویت شما و کسب و کارتان را برای گوگل مشخص کند.

6. رپورتاژ آگهی

انتشار رپورتاژ آگهی یک راه موثر و عالی برای افزایش رتبه و بهبود سئوی خارجی سایت است. به این صورت که شما یک محتوای خبری و یا مستند از خودتان آماده می‌کنید و به یک سایت هزینه پرداخت می‌کنید تا آن را از طرف خودش منتشر کند. به این صورت آن سایت از شما صحبت کرده و کاربران را به سمت‌تان ارجاع می‌‌دهد.

راه‌های افزایش سئوی خارجی سایت، به اندازه انسان‌های روی زمین است!

حالا کمی اغراق کردم! اما به طور کلی متد‌های خیلی زیادی برای فرستادن سیگنال خارجی به سایت و جلب توجه موتورهای جستجو وجود دارد؛ فقط کافیست کمی خلاقیت و ظرافت به خرج دهید و راه و روش‌های مختلف را تست و خطا کنید. لیست زیر می‌تواند بخشی از ایده‌هایی باشد که می‌تواند در این مسیر کمک‌تان کند:

  • برگزاری وبینار و رویداد آنلاین
  • بازنشر کردن محتوا
  • دایرکتوری‌های آنلاین
  • انجمن‌های اینترنتی
  • تولید و انتشار پادکست
  • تولید محتوای PR
  • اینفلوئنسر مارکتینگ
  • نقدهای آنلاین
  • و…

شما از چه روشی در سئو خارجی سایت (Off-page SEO) خود استفاده می‌کنید؟ تجربیات موفق خودتون رو از طریق بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *