آکادمی نیک نویس » آموزش سئو و بهینه سازی » تکرار بیش از حد کلمه کلیدی؛ بررسی اثرات کیورد استافینگ و نحوه جلوگیری از آن

کیورد استافینگ به معنی استفاده‌ی بیش از حد کلمات کلیدی است که منجر به ضعف تجربه کاربری و کاهش رتبه گوگل می‌شود.

تکرار بیش از حد کلمه کلیدی؛ بررسی اثرات کیورد استافینگ و نحوه جلوگیری از آن

فهرست مطالب

یکی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه، کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) است که برخی افراد برای دور زدن الگوریتم‌های گوگل و ارتقا سئو سایت از آن استفاده می‌کنند. کیورد استافینگ به تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متا تگ‌ها، انکرتکست‌ها و بک لینک‌های یک صفحه وب با هدف افزایش سریع رتبه گفته می‌شود.

فرایند بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو و کسب رتبه‌های بالا در آن، کاری زمان‌بر و پیچیده است. این مساله باعث می‌شود تا برخی افراد به دنبال راه‌هایی بگردند که آن‌ها را سریع‌تر به رتبه‌های بالا در موتورهای جستجو برساند. شاید راه‌های میان‌بر سرعت رسیدن به اهداف را بیشتر کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد و ممکن است شما را به دردسر بیندازد.

در گذشته افراد با استفاده از این تکنیک، خیلی سریع‌تر به نتایج بالا دست پیدا می‌کردند. اما بهتر است بدانید این تکنیک در حال حاضر منسوخ شده و استفاده از آن صدمات زیادی را به سئو سایت وارد می‌کند. در ادامه بیشتر با مفهوم این اصطلاح، اثرات کیورد استافینگ، انواع و روش‌های جایگزین آن آشنا خواهیم شد. پس تا انتها همراه ما باشید.

کیورد استافینگ چیست و چرا از آن استفاده می‌کنند؟

یکی از راه‌های کسب رتبه‌های بالا و افزایش تعداد مشتریان، تولید محتوا است. در این میان، جستجوی کلمات کلیدی کمک می‌کند تا بدانیم مشتریان به دنبال چه محصولات یا خدماتی هستند و کدام محتواها برای کاربران مفید است. موتورهای جستجو نیز در هنگام بررسی صفحات سایت، کلمات کلیدی را تشخیص داده و از آن برای رتبه‌بندی استفاده می‌کنند.

در گذشته و زمانی که الگوریتم‌های گوگل به پیچیدگی الان نبود، بسیاری از افراد با افزایش تعداد تکرار کلمات کلیدی، رتبه صفحات سایت را افزایش می‌دادند. بنابراین با وارد شدن به یک سایت، به جای محتوای مفید و ارزشمند، با تعداد زیادی از کلمات کلیدی مواجه می‌شدیم. این مساله سبب شد تا گوگل الگوریتم‌هایی را برای تشخیص محتوای ارزشمند به وجود آورد. در حال حاضر، گوگل به قدری هوشمند شده که اگر یک کلمه کلیدی را بیش از حد مجاز تکرار کنید و به اصطلاح، چگالی کلمه کلیدی بیشتر باشد، صفحه مربوطه جریمه خواهد شد.

با این حساب، مهمترین مساله برای گوگل، تجربه کاربری و ارائه محتوای ارزشمند به کاربران است و تکرار کلمه کلیدی اهمیت زیادی ندارد.

امروزه موتورهای جستجو به دنبال تحلیل معنایی هستند. این موتورها با استفاده از الگوریتم‌های پردازش زبان طبیعی (nlp)، مفهوم متن را تشخیص می‌دهند. یعنی حتی اگر کلمه کلیدی خاصی را برای یک صفحه انتخاب نکنید، بازهم گوگل قادر به تشخیص موضوع صفحه است. بنابراین باید به جای تاکید بر روی کلمه کلیدی و تکرار آن، سئو معنا محور یا همان سئو سمانتیک (Semantic SEO) را یاد بگیرید.

4 مشکل رایج استفاده از کیورد استافینگ

با اینکه استفاده از این تکنیک در گذشته بسیار رایج بوده است، اما الان توصیه می‌کنیم آن را کنار بگذارید. بهینه‌سازی بیش از حد سایت، مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. ضعف در تجربه کاربری: هنگامی که تعداد کلمات کلیدی موجود در متن بیش از حد مجاز باشد، مخاطبان متوجه می‌شوند که تمرکز شما بر روی افزایش رتبه است و اهمیتی به رضایت کاربران نمی‌دهید. هدف اصلی شما از تولید محتوا باید پاسخ به سوالات مخاطبان، رفع نیازهای آن‌ها یا آموزش و معرفی محصولات باشد.
  2. از دست دادن کاربران: یکی از نتایج کاهش تجربه کاربری، از دست دادن بازدیدکنندگان سایت است. در نتیجه میزان نرخ پرش از سایت بیشتر شده و یک امتیاز منفی برای سایت محاسبه می‌شود.
  3. پنالتی شدن توسط گوگل: از مهمترین اثرات کیورد استافینگ می‌توان به جریمه شدن توسط گوگل و حذف صفحه از نتایج جستجو اشاره کرد. حتی امکان دارد گوگل سایت را به طور کامل از نتایج SERP حذف کند.
  4. کاهش اعتبار برند: یکی از بزرگترین نتایج تولید محتوای ضعیف، از دست دادن اعتبار برند است. کاربران به سراغ برندهایی می‌روند که به آن‌ها اهمیت می‌دهد؛ نه برندهایی که هدفشان فقط کسب رتبه بالا در گوگل است.

هر کدام از این مشکلات به تنهایی می‌تواند یک کسب و کار را به طور کامل از بین ببرد. پس هرگز به سراغ استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه و روش‌های غیر اصولی نروید.

آشنایی با انواع روش‌های کیورد استافینگ

یکی از رایج‌ترین روش‌های Keyword stuffing، تکرار زیاد یک کلمه کلیدی خاص در متن است. اما علاوه بر آن، استفاده از کلمات کلیدی نامرتبط و خارج از موضوع مقاله نیز به نوعی کیورد استافینگ به شمار می‌رود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، یکی از اثرات تکرار کلمات، ضعف در تجربه کاربری است. برخی افراد برای اینکه از این مساله جلوگیری کنند، این کلمات را در صفحه غیر قابل مشاهده می‌کنند تا فقط ربات‌های گوگل آن را تشخیص دهند. این روش شاید به ظاهر مشکل را برطرف کرده باشد، اما بازهم امکان دارد توسط گوگل جریمه شوید.

کیورد استافینگ keyword stuffing یعنی استفاده بیش از حد کلمه کلیدی در متا تگ‌ها، انکر تکست‌ها و بک لینک‌های یک صفحه.

آیا Keyword stuffing هنوز نتیجه می‌دهد؟

اگر به سایت‌هایی که در گوگل نتایج خوبی دارند دقت کرده باشید، احتمالا سایت‌هایی را مشاهده می‌کنید که از کیورد استافینگ استفاده کرده‌اند. اما سوال اینجاست، چرا این اتفاق می‌افتد؟ آیا گوگل متوجه این مساله نمی‌شود؟

در جواب باید گفت، گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها، فاکتورهای مختلفی دارد. به همین دلیل ممکن است سایت مربوطه سایر فاکتورها را رعایت کرده باشد و گوگل فاکتور چگالی کلمه کلیدی را لحاظ نکند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، تکرار بیش از حد کلمه کلیدی به خودی خود باعث افت یا افزایش رتبه سایت نمی‌شود؛ اما می‌تواند سرعت این فرایند را افزایش یا کاهش دهد.

کلمه کلیدی را چند بار در متن تکرار کنیم؟

حال که با اثرات کیورد استافینگ و تاثیر آن بر روی سایت آشنا شدید، شاید این سوال به وجود بیاید که یک کلمه را چند بار تکرار کنیم؟ آیا قانونی برای آن وجود دارد؟

نظرات مختلفی در این زمینه وجود دارد. برخی افراد چگالی کلمات کلیدی را در هر صفحه حدود 3 درصد در نظر می‌گیرند. یعنی به ازای هر 1000 کلمه، 3 بار آن را تکرار می‌کنند. اما طبق تجربیات به دست آمده، بهتر است در کل متن، کلمه هدف را بین 3 الی 5 بار تکرار کنیم. همین تعداد را هم باید در جای مناسب به کار ببرید تا اثرگذاری مطلوب را بگذارد. در حالت کلی، سعی کنید چگالی کلمه کلیدی بیش از 2 درصد کل متن نشود.

البته دقت داشته باشید که هدف اصلی شما از تولید محتوا باید پاسخ به نیازهای مخاطب باشد. اگر محتوایی که تولید کردید برای کاربر مفید باشد، تعداد تکرار کلمات اهمیت چندانی ندارد. وقتی محتوا مفید باشد، کاربران مدت زمان زیادی را در سایت سپری می‌کنند. در نتیجه گوگل آن را یک محتوای کاربرپسند تشخیص داده و رتبه آن را افزایش می‌دهد.

جایگزین‌های کیورد استافینگ

تا این بخش از مقاله متوجه شدیم که تکرار بیش از حد کلمات کلیدی نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه باعث صدمه به سایت می‌شود. بنابراین به جای تمرکز بر روی این مساله، بهتر است روی تولید محتوای باکیفیت تمرکز کنید.

در ادامه روش‌هایی را معرفی خواهیم کرد که به جای Keyword Stuffing می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا به صورت اصولی رتبه سایت و تعداد بازدیدکنندگان را افزایش دهید.

1- برای هر یک از صفحات سایت، یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید

اگر بخواهید برای یک صفحه، تعداد کلمات زیادی را در نظر بگیرید، جلوگیری از کیورد استافینگ کار سختی خواهد بود. بنابراین تا حد امکان برای هر صفحه یک کیورد خاص در نظر بگیرید. همچنین اگر کلمه‌ای را برای صفحه خاصی در نظر گرفتید، آن را به محتواهای دیگر اختصاص ندهید. اینکار باعث می‌شود تا صفحات سایت با یکدیگر رقابت نکنند.

در واقع، به جای استفاده از چند کلمه کلیدی در یک صفحه، می‌توانید از کیوردهای مشابه و مترادف با کلمه کلیدی اصلی یا همان کلمات LSI استفاده کنید. LSI مخفف شده‌ی Latent Semantic Indexing، یک فناوری پردازش زبان طبیعی است که کلمات مشابه با یکدیگر را شناسایی می‌کند؛ کلماتی که معمولا معنای واحدی را در ذهن تداعی می‌کنند. برای مثال، کلمات ماشین، اتومبیل، خودرو و وسیله نقلیه یک معنا دارند؛ ولی نوشتار آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

در هنگام نوشتن محتوا نیز می‌توانید به جای تکرار کلمه کلیدی اصلی، از کلمات هم‌معنی، ثانویه و کلمات کلیدی طولانی استفاده کنید. این مساله علاوه بر ایجاد تجربه کاربری، تشخیص موضوع صفحه را برای موتورهای جستجو گوگل نیز راحت می‌کند.

2- چگالی کلمات کلیدی را رعایت کنید

روش بعدی برای جلوگیری از کیورد استافینگ، رعایت چگالی کلمه کلیدی در متن است. توصیه می‌شود چگالی را زیر 2 درصد نگه دارید تا مشکلی به وجود نیاید. برای به دست آوردن چگالی و تراکم، کافی است تعداد کل کلمات متن را بر تعداد کلمات کلیدی استفاده شده در آن تقسیم کنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید تکرار کلمات در متن را به حداقل برسانید، بهتر است از کلمات مترادف یا هم معنی استفاده نمایید.

علاوه بر چگالی، باید کلمات را در کل متن پخش کنید. یعنی نباید کلمات اصلی را پشت سر هم و در یک جای ثابت به کار ببرید؛ چرا که اینکار هم به نوعی کیورد استافینگ به شمار می‌رود. به طور مثال اگر قرار است از کلمه کلیدی 4 بار در متن استفاده کنید، یکبار آن را در مقدمه، یکبار در تایتل، یکبار در وسط متن و یکبار در پاراگراف آخر به کار ببرید.

3. محتوای طولانی بنویسید

موتورهای جستجو به محتواهای جامع و تخصصی درباره یک موضوع خاص، اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. علاوه بر آن، هنگامی که متن محتوا طولانی باشد، خیلی راحت می‌توانید کلمات کلیدی را در آن پخش کنید.

نکته مهم: دقت داشته باشید که هدف اصلی در تولید محتوا باید رفع نیازهای مخاطب باشد. بنابراین همه محتواهای جامع، صرفا طولانی نیستند. در حالت کلی، محتوای صفحه در حداقل‌ترین حالت ممکن باید بیشتر از 300 کلمه داشته باشد.

4. صفحات را اصولی هدفگذاری کنید

جایگزین بعدی برای کیورد استافینگ، رسیدن به درک درستی از هدف جستجو کاربران (search intent) است. سرچ اینتنت به نتایجی گفته می‌شود که کاربران بعد از جستجو کلمه کلیدی انتظار دیدن آن را دارند. به طور مثال، کاربران با جستجوی کلمه «دوره آموزش تولید محتوا» به دنبال خرید یک دوره آموزشی هستند و دوست دارند سایت‌های این حوزه به آن‌ها نشان داده شود. از این رو، اگر درک درستی از سرچ اینتنت داشته باشید و استراتژی محتوا را بر اساس هدف جستجوی مخاطبان تدوین کنید، رتبه‌های بالایی را در گوگل کسب خواهید کرد.

در حالت کلی، search intent را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد:

  • Navigational: کاربران به دنبال یک صفحه خاص یا یک برند هستند. به طور مثال «سفارش تولید محتوا نیک نویس» یک نوع جستجوی Navigational به شمار می‌رود.
  • Transactional: در این نوع جستجو، هدف کاربران خرید محصول یا خدمات است. به همین منظور از کلمات خاصی همچون فروش، خرید، ارسال رایگان، لیست قیمت، دانلود و تخفیف استفاده می‌کنند.
  • Informational: هدف کاربران کسب اطلاعات بیشتر در یک زمینه خاص است. آموزش سئو، چطور وزنم را کم کنم، راه‌های افزایش کسب درآمد و مواردی از این دست، جزو شاخه informational قرار می‌گیرند. تقریبا اکثر جستجوهای اینترنت جزو این دسته هستند.
  • Commercial: در این نوع جستجو، هدف کاربران مقایسه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول یا خدمت خاصی است. برای مثال، وقتی در مورد «بهترین لپ تاپ زیر 30 میلیون» جستجو می‌کنند، در این دسته قرار می‌گیرد.

بنابراین یک متخصص سئو قبل از تفکیک صفحات سایت و نوشتن محتوا برای آن‌ها، باید اهداف کاربران را تشخیص دهد. چرا که محتوای صفحه Commercial تفاوت بسیار زیادی با محتوای صفحه Tranactional دارد. زمانی هم که محتوا را بر اساس هدف مخاطب می‌نویسید، مشکل کیورد استافینگ به وجود نمی‌آید.

5. خودتان را به جای مخاطب تصور کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از کیورد استافینگ، تصور خودتان در جایگاه مخاطب است. به همین منظور، بعد از نوشتن محتوا، آن را به طور دقیق مطالعه کنید. با اینکار متوجه خواهید شد که Keyword stuffing در متن وجود دارد یا خیر.

قدم اول را درست و اصولی بردارید!

کیورد استافینگ در نگاه اول وسوسه‌کننده به نظر می‌رسد و دوست داریم با کمک آن سریع‌تر به رتبه‌های بالا برسیم. اما اگر به دنبال نتایج پایدار و دائمی هستید، هرگز نباید به سراغ اینکار بروید زیرا اثرات کیورد استافینگ بر سئو سایت شما تاثیر منفی خواهند گذاشت. درست است که با تولید محتوای کاربر پسند، کمی دیرتر به رتبه‌های بالا می‌رسید؛ اما در عوض، کاربران تجربه خوبی را از سایت شما به دست می‌آورند. در نتیجه اگر محصول یا خدمتی داشته باشید، افراد زیادی تمایل به خرید آن خواهند داشت. پس به جای keyword stuffing، بر روی رفع نیازهای مخاطبان تمرکز کنید.

امیدواریم مطالب ارائه شده در این نوشته برای شما مفید بوده باشد. خوشحال می‌شویم تجربیات خودتان را در قسمت نظرات با ما و کاربران نیک نویس به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *