آکادمی نیک نویس » آموزش سئو و بهینه سازی » کیورد ریسرچ؛ خشت اول دیوار سئو

کیورد ریسرچ؛ خشت اول دیوار سئو

فهرست مطالب

تحقیق کلمات کلیدی، یکی از اولین گام‌هایی است که در راه‌اندازی سایت و بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو انجام می‌شود. کیورد ریسرچ (Keyword Research) یک کار اساسی و مهم است که سرنوشت کسب و کار را در مسیر پیدا کردن مخاطبان هدف و نیاز آن مخاطبان مشخص می‌کند.

Keyword Research هم به صورت دستی و هم به کمک ابزارهای مختلف رایگان و غیر رایگان انجام می‌شود؛ در این راهنمای جامع گام به گام مسیر تحقیق کلمه کلیدی را یاد گرفته و ابزارهای مختلف برای انجام Keyword Research را  معرفی می‌کنیم. البته اگر هنوز با مفهوم سئو آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا مقاله سئو (SEO) چیست را مطالعه کنید.

کلمه کلیدی چیست؟ این یکی یک‌دانه سئو!

کلمه کلیدی یا keyword، کلمه یا عبارتی است که کاربران در مرورگر تایپ کرده و جستجو می‌کنند. در علم سئو به این کلمه سرچ شده توسط کاربر Query هم گفته می‌شود. کلمات کلیدی یک حوزه، یعنی درخواست‌هایی که کاربران آن حوزه دارند و آن را در موتورهای جستجو مانند گوگل سرچ می‌کنند. این روزها قبل از خرید اکثر افراد ابتدا با سرچ در گوگل راجع به مزایا، معایب و قیمت محصول مورد نظرشان مطالعه می‌کنند.

پیداکردن کلمه کلیدی مناسب و انجام یک کیورد ریسرچ سریع، اساس و پایه سئو است.

به عنوان مثال اگر شما یک سایت فروشگاهی برای فروش گوشیِ همراه داشته باشید، نیاز دارید بدانید کدام مدل گوشی بیشتر توسط کاربران سرچ می‌شود؟ آن‌ها به دنبال چه اطلاعاتی از گوشی همراه هستند؟ و…
به این صورت است که مشتریان بالقوه را دعوت به خرید از خودتان می‌کنید. مثلا اگر شخصی سرچ کند مشخصات گوشی سامسونگ اولترا، به احتمال خیلی بالا قصد خرید آن را دارد؛ حالا یا همین الان یا بعدتر. تا اینجا باید متوجه اهمیت کلمه کلیدی در سئو شده باشید و بدانید که با انتخاب درست کلمات کلیدی می‌توانید گام اول سئو را پر قدرت بردارید.

تحقیق کلمات کلیدی (Keyword Research) چگونه انجام می‌شود؟

آموزش کامل تحقیق کلمه کلیدی نیاز به گذراندن دوره و کسب مهارت‌های زیادی دارد؛ اما در اینجا به طور خلاصه، پیدا کردن و انتخاب کلمات کلیدی حوزه مدنظرتان را یاد می‌گیرید. فراموش نکنید که این‌کار پایه سئو و از اولین گام های سئو داخلی (On-page SEO) است.

برای آموزش کیورد ریسرچ، ابتدا به دنبال seed keywords می‌گردیم؛ در قدم دوم با این کلمات کلیدی دانه، تحقیق در گوگل یا با استفاده از ابزار کیورد ریسرچ را شروع می‌کنیم. مراحل دسته بندی و Keyword Targeting را بعد از تحقیق کلمه کلیدی در مرحله استراتژی سئو انجام می‌دهیم که جز خود روند کیورد ریسرچ نیست. این شما و این توضیح کامل‌تر این گام‌ها:

کلمات کلیدی دانه (Seed Keyword)؛ این خرده نان‌های راهنما را پیدا کنید

اولین سوالی که برای کیورد ریسرچ باید از خودتان بپرسید این است که: “مشتریان بالقوه کسب و کار من برای پیدا کردن محصول یا خدماتم چه چیزی را در گوگل جستجو می‌کنند؟”

به این صورت است که می‌توانید چندین سرنخ به دست آورید. فرض کنید یک گل فروشی آنلاین دارید، اگر مشتری بخواهد از شما خرید کند، عبارت”خرید گل” را احتمالا در مرورگر خود جستجو می‌کند که یک عبارت خیلی کلی است. به این سرنخ‌ها کلمه کلیدی دانه یا seed keyword می‌گویند.

Seed keywordها را می‌توانید از طریق تحلیل رقبا هم پیدا کنید؛ فرض کنید قصد راه‌اندازی یا توسعه یک فروشگاه آنلاین گوشی موبایل را دارید. به مثال زیر توجه کنید:

قدم اول در پیدا کردن کلمه کلیدی، یاقتن کلمات کلیدی دانه یا seed keyword ها هستند.

کلمات کلیدی دانه بیشتر برای دسته بندی ها یا محتواهای اصلی استفاده می‌شوند.

عبارات مشخص شده هر کدام می‌توانند برای شما یک سرنخ باشند. به این صورت آنالیز صفحات و محتوای رقبا می‌تواند به سادگی چراغ راه‌تان شود.

هدف کسب و کارتان را مشخص کنید

اگر هدف کسب و کار شما در همان ابتدا مشخص نباشد ممکن است در روند تحقیق کلمه کلیدی بیراهه رفته و زمان و بودجه خود را هدر دهید. در ابتدا باید تعیین کنید که هدف از راه‌اندازی کسب و کار آنلاین افزایش مشتری است؟ افزایش آگاهی از برند است؟ یا صرفا افزایش فروش مطرح است؟

پاسخ دادن به این سوال مسیر شما را برای تحقیق و انتخاب کلمه کلیدی واضح می‌کند.

لیست کلمات پیشنهادی (Suggest) گوگل را جمع آوری کنید

حالا کمی بخواهیم دقیق‌تر شویم؛ شروع به سرچ کردن کلماتی که به ذهن خودمان رسیده و کلمات حاصل از آنالیز رقبا می‌کنیم. پس از سرچ، با یک کلیک کنار عبارت سرچ شده و فشردن دکمه space می‌توانید این لیست پیشنهادی گوگل را مشاهده کنید:

ابزار کلمات پیشنهادی گوگل یکی از ساده ترین و موثرترین راه های کیورد ریسرچ است.

با دیدن این لیست متوجه می‌شوید که کاربران خرید موبایل سامسونگ، خرید موبایل قسطی و… را به وفور سرچ می‌کنند؛ این کلمات را در یک فایل گوگل شیت یا اکسل یادداشت کنید. شما باید انقدر این کار را تکرار کنید تا متوجه شوید هیچ کلمه جدیدی نمانده که پیدا نکرده باشید.

این روش رایگان اما زمان‌برِ کیورد ریسرچ است؛ این روش به دقت و تمرکز بسیار بالایی احتیاج دارد و یکی از حرفه‌ای‌ترین روش‌ها برای این کار است.

انواع کلمات کلیدی از لام تا کام (از Long Tail تا Commercial)

کلمات کلیدی بسته به طولانی یا کوتاه بودن و یا از نظر قصد کاربر از جستجو، به 4 نوع تقسیم می‌شود.

کلمات کلیدی کوتاه (Short Tail)

کلمه کلیدی کوتاه معمولا از 1 تا 3 کلمه تشکیل می‌شود و به طور کلی کلمات سخت‌تری برای رتبه گرفتن در گوگل هستند. از طرفی درک هدف کاربر از جستجو هم در کلمات short tail سخت‌تر است. به عنوان مثال، اگر کاربر سرچ کند “خرید اسباب بازی” شما متوجه نمی‌شوید که منظور او دخترانه است یا پسرانه؟ پازل است یا ماشین؟ عروسک است یا ربات؟ اصلا قصد دارد در چه رنج قیمتی خرید کند؟ برای همین علی رغم ترافیک بالایی که این کلمات وارد سایت می‌کنند، نرخ تبدیل در این مدل پایین است.

 کلمات کلیدی دم دراز! (Long Tail)

کلمات کلیدی طولانی یا به اصطلاح دم دراز از 3 کلمه به بالا تشکیل می‌شود. این کلمات کلیدی می‌توانند سوال یا یک جمله کامل باشند. کلمات Long Tail معمولا کم‌تر سرچ شده و ترافیک کم‌تری دارند؛ اما به این دلیل که دست روی نقطه نیاز کاربر می‌گذارند نرخ تبدیل بالایی دارند.

به این مثال توجه کنید: “قیمت گوشی سامسونگ s22 ultra یک ترابایت”

در کلمات کلیدی طولانی تکلیف کاربر کاملا مشخص است و به طور قطعی می‌داند دارد دنبال چه محصولی می‌گردد و تنها باید تصمیم بگیرد آن را از چه فروشگاهی خریداری کند. در این مرحله شما می‌توانید مشتری را با یک پیشنهاد رد نشدنی مال خودتان کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی لانگ تیل مناسب می‌تواند به رشد سریعتر وبسایت کمک کند.

بیشتر بخوانید:

سفر مشتری؛ یک ماجراجویی سودآور برای کسب و کار

کلمات کلیدی سوالی (Question)

همانطور که از عنوان پیداست، این گروه شامل عبارات سوالی جستجو شده می‌شود. این نوع از کلمات کلیدی، بهترین عناوین برای مقالات وبلاگ هستند. از طریق این کلمات می‌توانید ترافیک زیادی را وارد سایت‌تان کرده و سپس با روش‌های بازاریابی مخاطب را برای خرید بازگردانید. مثال:

“گوشی خوب چی بخرم؟”

“کیفیت سامسونگ بهتر است یا شیائومی؟”

“چرا شیائومی نخریم؟”

چگالی کلمات کلیدی؛ یک معیار منسوخ شده!

خیلی قبل‌تر که هنوز الگوریتم‌های گوگل پیشرفت آنچنانی نکرده بود و سطح هوش مصنوعی این موتور جستجو ابتدایی بود، محتوای سایت‌ها را بر اساس میزان تکرار کلمه کلیدی یا همان چگالی رتبه بندی می‌کرد. در این مدل از رتبه بندی اشکالات زیادی وجود داشت. یکی از این اشکالات این بود که افراد صرفا صفحه خود را مملو از کلمه کلیدی می‌کردند؛ تا حدی که متن بی مفهوم و زننده می‌شد و هیچ کیفیتی نداشت.

به این ترتیب کاربر با جستجو نیاز خود را پیدا نمی‌کرد و فقط با یک سری سایت بی کیفیت و به دردنخور مواجه می‌شد. به همین دلیل، گوگل با در نظر گرفتن رضایت کاربر و پیاده سازی الگوریتم‌های درست و حسابی و سخت گیری مثل پاندا، پنگوئن، Helpful Content و… هدف اساسی خود را رفع نیاز و جلب رضایت کاربر با تولید محتوای باکیفیت و مفید قرار داد. به این ترتیب این روزها اغلب، چگالی کلمه کلیدی معنای خاصی ندارد؛ بلکه اگر خیلی زیاد از کلمه کلیدی استفاده کنید، به اصطلاح Keyword Stuffing رخ داده و جریمه می‌شوید.

بیشتر بخوانید:

الگوریتم‌ های گوگل؛ ناظران عادل جناب گوگل!

11 ابزار در جعبه ابزار تحقیق کلمات کلیدی

ابزارهای رایگان و غیر رایگان بسیاری برای کیورد ریسرچ وجود دارد. ما سعی کردیم یک لیست کامل از انواع ابزارهای کاربردی، هم رایگان و هم پولی را در اختیارتان قرار دهیم:

1. موتور جستجوی گوگل

همانطور که در قسمت آموزش کیورد ریسرچ گفتیم؛ خود گوگل و پیشنهادهای آن می‌تواند یک ابزار برای پیدا کردن کلمه کلیدی باشد.

استفاده از پیشنهادات موتور جستجوی گوگل برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب ساده ترین روش است.

2. گوگل کیورد پلنر

یک ابزار با امکانات بالا و کاربردی است که از سرویس‌های خود کمپانی گوگل است. برای استفاده از این ابزار ابتدا نیاز است اکانت Google Ads بسازید.

کیورد پلنر گوگل از جمله ابزارهای کاربردی در سئو است.

3. گوگل ترندز

این ابزار برای مقایسه میزان سرچ کلمات مختلف است و نسخه رایگان آن کلمات جدیدی به شما ارائه نمی‌دهد. این سرویس هم متعلق به کمپانی گوگل است.

گوگل ترندز ابزاری مناسب برای انتخاب میان دو یا چند کلمه کلیدی است.

4. افزونه‌های کیورد ریسرچ کروم

افزونه‌های متعددی برای کیورد ریسرچ در کروم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. چند نمونه از این اکستنشن‌ها عبارتند از:

Keyword Everywhere

Keyword Surfer

و…

5. گوگل سرچ کنسول

ابزار رسمی سئو برای گوگل، یعنی Google Search Console یک ابزار بسیار کاربردی برای ردیابی کلمات و تعیین میزان ایمپرشن و کلیک (ترافیک) آن‌هاست.

سرچ کنسول علاوه بر کارایی در روند رشد وبسایت، به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی هم کمک می‌کند.

6. ابزار kwfinder

این ابزار یک ابزار پولی برای پیدا کردن کلمه کلیدی است. کار با این ابزار بسیار ساده است.

ابزار kwfinder از ابزارهای پرکاربرد در پیدا کردن بهترین کلمات است.

7. Keyword Tool

این ابزار نیمه رایگان می‌تواند در روند تحقیق کلمات کلیدی برای شما بسیار مفید باشد. همچنین این ابزار کلمات سوالی را برای شما جدا می‌کند. با نسخه رایگان این ابزار می‌توانید تعداد محدودی کلمه پیدا کنید.

8. ماز (Moz)

این ابزار سئو، قابلیت‌های زیادی از جمله تحقیق کلمه کلیدی دارد؛ با خرید اکانت ماز می‌توانید به امکانات گسترده آن دسترسی داشته باشید. البته لازم به ذکر است که تعدادی از قابلیت‌های این ابزار رایگان و بقیه پولی هستند.

9. Semrush

این ابزار، یک ابزار کاربردی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است که یکی از خدمت‌های آن کیورد ریسرچ است. اکانت Semrush پولی است.

10. Ahrefs

ابزار ahrefs علاوه بر کیورد ریسرچ، برای تحلیل رقبا و آنالیز آف پیج سئو آن‌ها هم قابل استفاده است؛ این ابزار به تازگی افزایش قیمت داشته و خرید آن به صورت اشتراکی برای شما به صرفه خواهد بود.

11. WordStream

در این ابزار کافی است کلمه کلیدی و آدرس سایت رقبایتان را وارد کنید تا لیستی از کلمات کلیدی به درد بخور به شما ارائه دهد.

بیشتر بخوانید:

ابزارهای سئو {معرفی ابزارهای رایگان، پولی و فول امکانات سئو}

جمع بندی و حسن ختام!

انتظار می‌رود تا الان متوجه شده باشید که کلمه کلیدی چیست؟ چطور می‌شود تحقیق کلمات کلیدی انجام داد و کیورد ریسرچ برای توسعه کسب و کارمان چه فایده‌ای دارد؟ تحقیق کلمه کلیدی را باید بارها و بارها انجام دهید و تجربه کنید تا در انجام آن خبره شوید. سعی کنید در این راه از یک فرد کاربلد کمک بگیرید تا راهنمای راه‌تان شود. برای پیدا کردن کلمات کلیدی از ابزارهای رایگان و در صورت امکان، ابزارهای پولی هم استفاده کنید تا در نهایت یک فایل مرجع و کامل از کلمات حوزه‌تان در اختیار داشته باشید.

سوالات متداول

1. کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی عبارت یا کوئری است که توسط کاربر برای پیدا کردن نتیجه مورد نظر خود در موتور‌های جستجو سرچ می‌شود.

2. کیورد استافینگ (Keyword stuffing) یا استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی چیست؟

استفاده بیش از اندازه و اسپم از کلمات کلیدی در محتوا، انکرتکست ها و متاتگ‌های صفحه مورد نظر برای به خطا انداختن و گرفتن رتبه بهتر در موتور‌های جستجو، کیورد استافینگ گفته می‌شود.

3. انواع کلمات کلیدی کدام‌ند؟

انواع کلمات کلیدی شامل: کلمات کلیدی کوتاه (Short Tail)، کلمات کلیدی طولانی (Long Tail) و کلمات کلیدی سوالی (Question) هستند.

4. ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی کدام‌ند؟

برای کیورد ریسرچ ابزارهای بسیاری وجود دارد که از میان آنها می‌توان به Kwfinder، Keyword Tool، Ahrefs، Keyword everywhere، گوگل کیورد پلنر و گوگل ترندز اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *