آکادمی نیک نویس » آموزش بازاریابی محتوایی » تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی |+ مزایا و چالش‌ها

کاربرد‌های هوش مصنوعی در بازاریابی محتوا

تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی |+ مزایا و چالش‌ها

فهرست مطالب

 امروزه اینترنت یکی از اصلی‌ترین منابع جمع‌آوری اطلاعات به‌شمار می‌رود و کاربران زیادی روزانه در این فضا به‌دنبال پاسخ سوالاتشان هستند. در این شرایط رقابت بین بازاریابان محتوا هم به اوج رسیده است و هر برندی تلاش می‌کند که با تمرکز روی بازاریابی محتوایی، توجه بیشتری جلب کرده و کاربران را جذب محتوایش کند. در این شرایط چه ابزار‌ها و تکنیک‌هایی به کمک کانتنت مارکتر‌ها می‌آیند؟ چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که محتوای تولید‌شده برای مخاطبان جالب و جذاب است؟

کاربردهای هوش مصنوعی در کانتنت مارکتینگ به اندازه قابلیت‌های آن در تولید محتوا مورد توجه قرار نگرفته‌اند؛ از‌این‌رو ممکن است چیزی درباره آن نشنیده و از مزایای بی‌شمارش بی‌بهره باشید. ما در این مقاله از نیک نویس به معرفی و بررسی تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی پرداخته و به تمام سوالات شما در این حوزه پاسخ می‌دهیم.

اهمیت هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی

فناوری‌های هوش مصنوعی در‌حال‌حاضر در فرآیند‌هایی مثل تولید محتوا، بازنویسی محتوا و… مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما چطور می‌توان از آن‌ها در زمینه بازاریابی محتوایی استفاده کرد؟ این ابزار‌ها به‌راحتی محتوای شما را بر‌اساس پرسونای مخاطب هدف، شخصی‌سازی می‌کنند. با این‌کار کاربران با محتوایی رو‌به‌رو می‌شوند که دقیقا مطابق علایق و ترجیحاتشان طراحی شده است؛ در نتیجه بیشتر به آن توجه می‌کنند.

از طرفی با استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توانید در مدت زمان کوتاه، حجم زیادی از داده‌ها را تحلیل و بررسی کنید؛ پس همواره در جریان ترند‌ها و موضوعات داغ قرار گرفته و می‌دانید که چطور و در چه زمانی توجه مخاطبین را جلب کنید و بیشتر از سایر رقبا بدرخشید.

از کاربرد های هوش مصنوعی در بازاریابی محتوا غافل نشوید.

مزایای هوش مصنوعی در کانتنت مارکتینگ

فناوری‌های هوش مصنوعی با مزایای بی‌شمارشان در بازاریابی محتوا، به‌سرعت مورد توجه متخصصین این حوزه قرار گرفتند. اکنون بسیاری از فعالان این حرفه، بخش زیادی از کارشان را به این دستیار‌های شخص سپرده و از نتیجه کار هم راضی هستند. در ادامه به بررسی چند نمونه از مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی می‌پردازیم. 

  • افزایش بازدهی
  • افزایش کیفیت محتوا
  • جذب مخاطبین بیشتر
  • هزینه کمتر
  • انتخاب کانال انتشار محتوا
  • بررسی عملکرد

افزایش بازدهی

فناوری‌های هوش مصنوعی می‌توانند بازدهی کار شما به مقدار قابل توجهی افزایش دهند. همانطور که قبلا اشاره کردیم AI توانایی زیادی در دسته‌بندی مخاطبان و تولید محتوا متناسب با هر دسته دارد. در‌نظر داشته باشید که تمام این فرآیند‌ها در زمان خیلی کوتاه‌تری به پایان می‌رسند؛ در‌نتیجه بازاریان محتوا در مدت زمان کمتر، کار بیشتری انجام می‌دهند. از طرفی با استفاده از این قابلیت‌ها، کانتنت مارکتر‌ها انرژی و زمان کافی برای سایر فعالیت‌ها خواهند داشت و با تمرکز بیشتری به طراحی استراتژی بازاریابی خود می‌پردازند.

افزایش کیفیت محتوا

هوش مصنوعی محتوای شما را بر‌اساس ترجیحات مخاطبین، بهینه می‌کند. جالب است بدانید که این بهینه‌سازی فقط روی محتوای متنی انجام نمی‌شود، بلکه با استفاده از این فناوری‌ها می‌توانید حتی ویدیو و تصاویر را هم بر‌اساس علایق مخاطبین بهینه کرده و بهترین نتایج را کسب کنید. از سوی دیگر با بهینه‌سازی محتوا توسط هوش مصنوعی، به ایده‌های زیادی در این حوزه دست یافته و یاد می‌گیرید که چطور با مخاطبین هدف ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنید.

می حبیب (May Habib)، مدیرعامل Writer درباره قابلیت هوش مصنوعی در بهبود کیفیت محتوا می‌گوید:

تیمی متشکل از 100 نویسنده و 5 ویراستار را تصور کنید. بدون تکنولوژی‌های هوش مصنوعی، ویراستاران باید مدت طولانی کار کنند تا محتوا قالب درستی پیدا کند؛ در‌حالی که یک دستیار تولید محتوای هوش مصنوعی می‌تواند در پیدا کردن استایل صحیح، لحن محتوا و اطمینان از صحت مطالب به کمک نویسندگان آمده و همچنین فرآیند ویراستاری را هم سریع‌تر کند.

جذب مخاطبین بیشتر

با ورود ابزار‌های هوش مصنوعی به شبکه‌های اجتماعی، مدیریت محتوا بسیار آسان‌تر شده است. با استفاده زمانبندی پیام‌ها و پست‌ها، پیدا کردن اینفلوئنسر‌های مرتبط با حوزه‌تان و هزاران قابلیت دیگر این تکنولوژی‌ها فرصت‌های بیشتری در‌اختیار بازاریابان محتوا قرار داده تا سریع‌تر همکاران خود را شناخته، با مخاطبین ارتباط برقرار کرده و در دائما محتوای خود را با دیگران به‌اشتراک بگذارند.

 الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند الگوی رفتاری کاربران را پیدا کنند؛ در‌نتیجه بازاریابان به‌راحتی درک خواهند کرد که کدام نوع از محتوا و چه موضوعاتی بیشتر مورد توجه مخاطبان هدف قرار می‌گیرند. اگر شما هم از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، حتما از این قابلیت‌ها بهره برده و با هوش مصنوعی تعامل داشته‌اید.

هزینه کمتر

یکی از مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی در بازاریابی محتوا، کاهش هزینه‌ها است. همانطور که قبلا اشاره کردیم، این فناوری‌ها سرعت کار را بسیار بالاتر می‌برند و در‌نهایت تیم تولید و بازاریابی محتوا وقت آزاد بیشتری دارند. در این شرایط به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تیمتان فرصت کافی برای پرداختن به سایر وظایف کاری را دارند و دیگر نیازی نیست برای جذب نیروی بیشتر یا سپردن بخشی از مسئولیت‌های پروژه به تیم‌های خارج از شرکت، هزینه کنید.

انتخاب کانال انتشار محتوا

امروزه کانال‌های بی‌شماری برای انتشار محتوا و تعامل با کاربران وجود دارند؛ اما ویژگی‌ها و علایق مخاطبین این رسانه‌ها یکسان نبوده و در‌نتیجه نوع محتوای آن‌ها نیاز متفاوت است. برای مثال کاربران اینستاگرام بیشتر از خواندن به تماشا کردن علاقمندند؛ در‌نتیجه برای جذب مخاطب در این پلتفرم باید بیشتر روی انتشار تصاویر و ویدیو‌های با‌کیفیت تمرکز کنید.

یکی از مزایای هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی پیدا کردن بهترین کانال انتشار محتوا است.

هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند بهترین کانال را برای انتشار محتوایتان پیدا کنید. با استفاده از فناوری‌های این حوزه می‌توانید با بررسی دقیق نوع و موضوع محتوا و رفتار کاربران در پلتفرم‌های مختلف، بهترین رسانه را برای درج محتوا انتخاب کرده و بیشترین میزان توجه را دریافت کنید.

بررسی عملکرد

سیستم‌های هوش مصنوعی توانمندی زیادی در بررسی نتایج و میزان تعامل کاربر با هر محتوا دارند. استفاده از این ابزار‌ها به شما کمک می‌کند دید شفاف‌تری نسبت به محتوای خود داشته باشید و درک کنید که کاربران چه دیدی نسبت‌به آن دارند. این موضوع می‌تواند نقش زیادی در بهبود استراتژی محتوایتان هم داشته باشد. با این کار، نقاط ضعف کار خود را پیدا و آن‌ها را اصلاح می‌کنید؛ از طرفی با کشف نقاط قوتتان و تمرکز روی آن‌ها ارتباط موثر‌تر و قوی‌تری با مخاطبان برقرار خواهید کرد.

بیشتر بخوانید:

چرا تجزیه و تحلیل شکاف محتوا (Content gap) باید بخشی از استراتژی سئو شما باشد؟

چالش‌های هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی

شاید با مطالعه مزایای هوش مصنوعی در کانتنت مارکتینگ فکر کنید که به راه‌حل بی‌نقص و بی‌دردسری دست یافته‌اید؛ اما اینطور نیست. در حین کار با این فناوری‌ها هم مثل هر سیستم دیگری، با چالش‌هایی رو‌به‌رو خواهید شد.

کیفیت داده‌ها

کیفیت داده‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها در هنگام استفاده از هوش مصنوعی برای بازاریابی محتوا است. داده‌های بی‌کیفیت می‌توانند باعث گمراهی سیستم‌های هوش مصنوعی شده و نتایج را به‌کلی تغییر دهند. بازاریابان و استراتژیست‌ها ممکن است این نتایج را مد‌نظر قرار داده و استراتژی محتوایی خود را با اطلاعات اشتباه هماهنگ کنند یا اقدامات بزرگ و بازگشت‌ناپذیری انجام دهند. در‌نهایت داده‌های بی‌کیفیت به‌کلی کار شما را خراب کرده و ضرر زیادی به کسب‌و‌کارتان وارد می‌کنند.

درک اهداف

یکی دیگر از چالش‌های استفاده از هوش مصنوعی در کانتنت مارکتینگ، درک این ماشین‌ها از کسب‌و‌کار شماست. برای دریافت بهترین نتایج از این ابزار‌ها، باید به‌اندازه کافی داده‌های آموزشی (Training Data) در اختیارشان قرار دهید تا به‌خوبی با اهداف و معیار‌های شما آشنا شده و مثل یک بازاریاب محتوای حرفه‌ای رفتار کنند. بدون داده‌های آموزشی، هوش مصنوعی به درک درستی از رفتار مشتری نمی‌رسد و در‌نتیجه پیش‌بینی صحیحی از عکس‌العمل‌های مخاطبین هم نخواهد داشت.

قابلیت تعمیم

اگر در حوزه هوش مصنوعی فعالیت داشته باشید، حتما درباره قابلیت تعمیم این تکتولوژی‌ها شنیده‌اید. تعمیم‌پذیری به زبان ساده به این معنی است که هوش مصنوعی، با استفاده از داده‌های آموزشی دانشی را یاد گرفته باشد و سپس بتواند از این دانش در بررسی و تحلیل سایر داده‌ها استفاده کند. اگر دستیار هوش مصنوعی شما از قدرت تعمیم بالایی برخوردار نباشد، در مواجهه با اطلاعات، شرایط و مخاطبان جدید نتیجه درستی ارائه نخواهد داد و در‌نهایت هیچ کمکی به بازاریابی شما نکرده و حتی ممکن است باعث ضرر‌های بسیاری شود.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند پایان راه بازاریابان محتوا باشد؟

نمی‌توان از تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی غافل شد؛ ولی همچنان پاسخ این سوال منفی است. فناوری‌های هوش مصنوعی بی‌نقص و کامل نیستند و نمی‌تواند به‌تنهایی محتوایی بی‌عیب و عالی تولید کند؛ همچنین این فناوری‌ها بدون کمک انسان درک درست و دقیقی از پرسونای مشتری نخواهند داشت.

بیشتر بخوانید

مهارت های بازاریابی محتوا | اصول بازاریابی محتوایی حرفه ای

هرچند که هوش مصنوعی قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای در آنالیز داده‌ها دارد؛ اما نتایج این تحلیلات همچنان باید توسط بازاریان محتوا بررسی شود و در‌نهایت این کانتنت مارکتر‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند چه تغییراتی در استراتژی محتوایشان ایجاد کنند.

تحلیل داده‌ها با سرعت زیاد از مهم ترین کاربرد های بازاریابی محتوا با هوش مصنوعی است.

پاول روتزر (Paul Roetzer) موسس انستیتو مارکتینگ با هوش مصنوعی (Marketing Artificial Intelligence Institute) در این زمینه می‌گوید:

هوش مصنوعی فقط یک قابلیت که انسان‌ها از آن بی‌بهره‌اند؛ آن هم توانایی پردازش داده‌ها با سرعت بسیار بالاست. به‌طوری که انگار این کار در یک لحظه انجام می‌شود.

آنچه درباره هوش مصنوعی در کانتنت مارکتینگ خواندیم

فناوری‌های هوش مصنوعی از محبوب‌ترین‌های عصر دیجیتال هستند و روز‌به‌روز افراد بیشتری به استفاده از این تکنولوژی‌ها علاقمند می‌شوند. اگر شما هم به کانتنت مارکتینگ علاقه داشته یا قصد دارید در آینده در حوزه بازاریابی محتوا فعالیت کنید، بهتر است به فکر استفاده از این ابزار‌ها باشید تا از مزایای فراوان هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی بهرمند شوید. با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توانید با سرعت بیشتری داده‌ها را پردازش کرده و نقاط ضعف و قوت استراتژی‌تان را مشخص کنید. هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند همراه‌با حفظ کیفیت، کار بیشتری را در زمان کمتر انجام داده و در میان جمعی از رقبا، بدرخشید.

اکنون با تاثیر هوش مصنوعی در بازاریابی محتوایی و کابرد‌های آن آشنا هستید و همچنین می‌دانید که با چه چالش‌هایی در این مسیر رو‌به‌رو خواهید شد.  اگر تجربه یا سوالی در این زمینه دارید، حتما آن را با ما و سایر همراهان نیک نویس به‌اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *