آکادمی نیک نویس » آموزش بازاریابی محتوایی » مهارت های بازاریابی محتوا، همه مهارت‌های یک کانتنت مارکتر

با استفاده از مهارت های بازاریابی محتوا موفقیت خود را تضمین کنید.

مهارت های بازاریابی محتوا، همه مهارت‌های یک کانتنت مارکتر

فهرست مطالب

بیش از یک سوم کانتنت مارکتر‌ها (71%) معتقدند که بازاریابی محتوا نسبت‌به سال‌های گذشته از اهمیت بیشتری برخوردار است و صاحبان کسب‌و‌کار‌ها هم توجه زیادی به آن دارند. این موضوع نشان می‌دهد که برند‌ها اکنون بیش از هر زمان دیگری به مهارت های بازاریابی محتوا نیاز دارند تا نام خود را به گوش مخاطبین رسانده و بیشترین میزان موفقیت را کسب کنند.

در این مقاله از نیک نویس با ما همراه باشید تا به بررسی کامل وظایف بازاریاب محتوا و ضروری‌ترین مهارت های کانتنت مارکتینگ که راه کسب‌و‌کارتان را هموار خواهد کرد، بپردازیم.

اهمیت بازاریابی محتوا

کانتنت مارکتینگ یکی از رایج‌ترین و ضروری‌ترین راه‌های افزایش آگاهی از برند و جذب مخاطب است. بر‌اساس گزارش‌های انستیتو بازاریابی محتوا (Content Marketing Institute)، نیاز کسب‌و‌کار‌ها به این شاخه از مارکتینگ روز‌به‌روز در‌حال افزایش است. مخصوصا موفقیت بیزینس‌های آنلاین و اینترنتی، به‌شدت در گرو مهارت های کانتنت مارکتر‌های آنان است. 

محتوای شما اولین فاکتور و کلید اصلی جلب توجه کاربران و تبدیل آن‌ها به مخاطبین وفادار برند شماست. بعد‌ها این مخاطبین به مصرف‌کنندگان محصولات و خدمات شما تبدیل شده و درآمد‌زایی کسب‌و‌کارتان را افزایش خواهند داد. علاوه‌بر‌این موضوع، کاربران شما محصولاتتان را به سایرین هم معرفی کرده و آگاهی از برند را افزایش خواهند داد. در‌نتیجه موفقیت شما تا حد زیادی وابسته‌به میزان دیده شدن محتوایتان است. این همان کاریست که بازاریابی محتوا انجام می‌دهد.

چرا به جدید‌ترین مهارت‌های بازاریابی محتوایی نیاز داریم

یک بازاریاب محتوا باید بتواند بر‌اساس اهداف کسب‌و‌کار، مخاطبین هدف را تشخیص داده، آن‌ها را دسته‌بندی کرده و سپس به هر دسته همان محتوایی را ارائه دهد که بیشترین میزان توجه را دریافت می‌کند. به‌این‌صورت با جلب نظر مثبت مخاطبین، آن‌ها را به استفاده از خدمات و محصولات ترغیب می‌کند؛ البته تمام فرآیند بازاریابی محتوا به همین‌جا ختم نمی‌شود.

شاید در گذشته‌های دور این‌طور تصور می‌شد که توانایی‌های رایج بازاریابی درکنار قدرت نویسندگی برای جذب مخاطب کافی است و بازاریابان محتوا مجبور نیستند به‌صورت مستقل توانمندی و مهارت‌های خاصی را آموزش ببیند. اکنون افزایش تعداد فعالان در این حوزه و سخت‌تر شدن رقابت در جهان محتوا، به‌طور کامل این باور را کنار زده است.

کانتنت مارکتر‌ها در عصر حاضر نمی‌توانند فقط با تکیه بر دانش چند سال پیششان به موفقیت بزرگی دست یابند؛ اما چطور می‌توان بهترین نتایج را کسب کرد و در میان تعداد زیادی از رقبا درخشید؟

مهارت‌های بازاریابان محتوا

اگر در ابتدای مسیر کانتنت مارکتینگ هستید یا مدت طولانی در این حوزه فعالیت داشته و اکنون قصد دارید اطلاعات خود را به‌روز کنید، کاربردی‌ترین مهارت های بازاریاب محتوایی شامل:

 • توانایی تبلیغ نویسی
 • داشت حس کنجکاوی زیاد
 • توانایی در ویرایش متون
 • آشنایی با مفاهیم سئو
 • توانایی ارتباط گرفتن و صحبت با متخصصان سایر حوزه‌ها
 • مدیریت و برنامه‌ریزی
 • بررسی و تحلیل داده‌ها
 • انعطاف و سازگاری با مشتری
 • ریسک‌پذیری
 • طراحی روش‌های موثر و کاربردی
 • توانایی اولویت‌بندی برای کار‌ها

هستند که در ادامه به بررسی هریک از این توانایی‌ها و مهارت‌ها خواهیم پرداخت.

کپی رایتینگ

شما به‌عنوان یک کانتنت مارکتر، باید توانایی‌های لازم را داشته باشید تا محتوایی تولید کنید که سرنخ‌های بازاریابی و فروش را پوشش دهد؛ پس تلاش کنید کپی رایتر خوبی باشید. در‌نظر داشته باشید که مهارت‌های کپی رایتینگ تا حد زیادی به حوزه کاری برندتان هم بستگی دارد.

 برای مثال اگر محصولی را به فروش می‌رسانید، باید محتوای کوتاه، متقاعد‌کننده و کاربردی تولید کنید که به‌سرعت به سوالات مشتریان پاسخ دهد؛ اما اگر در بلاگتان اخبار مهم را پوشش می‌دهید، بهتر است همه جزئیات را ذکر کنید تا علاوه‌بر جلب توجه بیشتر، به منبع کاملی در آن حوزه تبدیل شوید.

انتخاب لحن محتوا و استفاده مداوم از آن برای برند‌سازی و ماندگاری در ذهن مخاطب از مهم‌ترین مهارت های بازاریاب محتوا به‌شمار می‌رود. از‌طرفی کانتنت مارکتر‌ها باید انعطاف‌پذیری کافی برای نوشتن در سبک‌های مختلف بر‌اساس پرسونای مشتری را هم داشته باشند.

کنجکاوی

کنجکاوی اولین عاملی است که شما را ترغیب می‌کند، بیشتر راجب مخاطبین تحقیق کرده و آن‌ها را بهتر از سایر رقبا بشناسید. شناخت مخاطب اولین گام در طراحی استراتژی بازاریابی محتوا به‌شمار می‌رود. بدون درک دقیق کاربران و مخاطبان هدف، مهم نیست که چقدر تلاش کنید، باز‌هم به نتیجه دلخواه نخواهید رسید. 

اما کنجکاوی فقط در همین مورد به کمکتان نمی‌آید. به‌عنوان یکی از فعالان در صنعت پر‌پیچ‌و‌خم مارکتینگ، باید همواره به‌دنبال یافتن راه‌های جدید جلب توجه کاربران و بررسی راهکار‌های رقبا برای کسب موفقیت باشید. کنجکاوی، تلاش مداوم، علاقه به یادگیری و استفاده از ترفند‌های به‌روز بهترین راه تفکیک شما از سایر رقبایتان است.

توانایی ویراستاری

اگر قصد دارید یک بازاریاب محتوای موفق شوید، حتما توانایی ویراستاری خود را تقویت کنید. محتوای شفاف و قوی به‌تنهایی محرک خوبی برای ترغیب مخاطبین به خرید و استفاده از محصولات شماست. به همان مقدار هم محتوای بهم‌ریخته، لحن اشتباه یا حتی ایرادات نگارشی، می‌تواند آن‌ها را دلسرد و از خرید منصرف کند.

ویراستاری محتوا تاثیر زیادی در افزایش تعامل کاربران با برندتان دارد. تقریبا همه می‌دانند که توانایی تولید محتوا حرفه‌ای یکی از ضروری‌ترین مهارت های بازاریابی محتوا به‌شمار می‌رود؛ اما ویراستاری همان عنصری است که محتوای تولید‌شده را تا حد ممکن، حرفه‌ای و جذاب نمایش می‌دهد.

توانایی سئو

شاید این مورد از سخت‌ترین مهارت‌هایی باشد که در راه بازاریابی محتوا به آن نیاز پیدا می‌کنید؛ اما شک نداشته باشید که تاثیر زیادی در بهبود نتایج کارتان خواهد داشت. این مهارت به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که محتوایتان در رتبه‌بندی نتایج جا گرفته و به‌راحتی در‌اختیار مخاطبین قرار می‌گیرد. به‌عنوان یک بازاریاب محتوا وظیفه شما فقط تولید و انتشار محتوای مفید نیست؛ بلکه باید اطمینان حاصل کنید محتوایتان توجه کاربران را جلب کرده و آن‌ها را به مصرف‌کنندگان برندتان تبدیل می‌کند. برای این کار شما به دانش ابتدایی از سئو نیازمندید.

برای مثال اگر یک بازاریاب محتوا باشید که وظیفه فعالیت در کانال یوتیوب را بر‌عهده دارد، باید توانایی تحقیق کلمات کلیدی را داشته باشید تا درک کنید که کاربران اکنون به چه موضوعاتی علاقه دارند، چه عناوینی را دنبال می‌کنند و چه مواردی توجهشان را جلب می‌کند. بعد از این مرحله، می‌توانید با نوشتن تیتر‌های جذاب و سئو‌شده همراه با بهینه‌سازی دسکریپشن ویدیوها، توجه بیشتری جلب کرده و در نتایج ابتدایی هم ظاهر شوید.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت سئو به شما کمک می‌کند محتوایی که تولید کردید را در زمان مناسب، به مخاطبین مناسب نمایش دهید. بدون سئو کسب موفقیت در بازاریابی محتوا تقریبا غیر‌ممکن است.

استعداد مصاحبه

به‌عنوان یک کانتنت مارکتر، شما در موارد زیادی مجبور می‌شوید درباره موضوعات پیچیده و ناآشنا به تولید محتوا بپردازید. در این شرایط باید حتما زمان زیادی را صرف تحقیق درباره آن حوزه کنید و حتی با این وجود به پاسخ تمام سوال‌هایتان نرسید. مهارت مصاحبه دقیقا در این نقطه به کمکتان می‌آید.

برای مثال فرض کنید قصد دارید یک مقاله تخصصی درباره  ابزارهای سئو منتشر کنید. به‌عنوان کسی که از این ابزار‌ها استفاده نکرده و با آن‌ها آشنا نیست، بهترین راه برای اطمینان از صحت مطالب و کامل بودن آن‌ها، مصاحبه با یک کارشناس سئو حرفه‌ای است. از این راه می‌دانید که مطالبتان با استناد به منبع مورد اعتمادی نوشته شده و بر‌خلاف بیشتر رقبا فقط از محتویات موجود در وب استفاده نکرده‌اید. با این کار بیش از سایرین درخشیده و اعتماد مخاطبین را هم جلب می‌کنید.

مدیریت زمان و توانایی برنامه‌ریزی

یکی از مهم‌ترین مهارت های بازاریابی محتوایی که همه کانتنت مارکتر‌ها باید داشته باشند، توانایی مدیریت زمان و فعالیت طبق برنامه قبلی است. یک بازاریاب محتوا باید برنامه مستمر و دائمی برای انتشار محتوا و فعالیت در رسانه‌های کاری‌اش داشته باشد تا بتواند مخاطبان را به استفاده از خدمات و محصولات تشویق کند. همین دلیل، برنامه‌ریزی درست و استفاده از یک تقویم محتوا که بر‌اساس اهداف کسب‌و‌کار طراحی شده است، در دستور کار تمام بازاریابان محتوا قرار دارد.

توانایی آنالیز داده‌ها

اگر توانایی بررسی نتایج کارتان را نداشته باشید، بهبود استراتژی بازاریابی و رشد در این حرفه هم خیلی سخت و حتی غیر‌ممکن خواهد شد. یکی از مهم‌ترین وظایف بازاریاب محتوا، بررسی ترند‌های صنعت و کسب اطلاعات به‌روز درباره ترجیحات و رفتار مخاطبین برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک و افزایش موفقیت برند است. 

کورالین فورسی (Caroline Forsey) یکی از بازاریابان محتوای هاب اسپات در‌این‌باره می‌گوید:

وقتی تولید محتوا را شروع کردم، شدیدا مخالف آنالیز داده‌ها بودم. من از خلاقیت در تولید و نوشتن محتوا لذت می‌بردم و آنالیز داده‌ها جایی برای این کار نداشتند؛ هر‌چند با گذر زمان متوجه شدم که وقتی کسی محتوایم را نخواند، دیگر اهمیتی ندارد که چقدر خلاق باشم یا محتوای منحصر‌به‌فردی تولید کنم. داده‌ها همین جا به کمکم آمدند.

آنالیز داده‌ها به شما کمک می‌کنند نوع محتوای مورد نیازتان را انتخاب کنید، با موضوعات مورد علاقه مخاطبان آشنا شوید و بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه دهید. به‌طور‌کلی داده‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی هستند که نشان می‌دهند استراتژی محتوایی‌تان در چه وضعیتی به‌سر می‌برد.

مشتری‌مداری، انعطاف‌پذیری، سازگاری

هر سه این موارد را می‌توان به‌صورت واحد به‌عنوان یکی از مهارت‌های نرم بازاریابی محتوا در جذب بهتر مخاطب، نام برد. همانطور که رقابت در حوزه مارکتینگ سخت‌تر شده، استراتژی‌های بازاریابان هم پیچیده‌تر می‌شود. در این زمان برقراری ارتباط موثر با سایر اعضای تیم از اهمیت زیادی برخوردار است.

برگزاری جلسات طوفان فکری به شما کمک می‌کند با طرز فکر همکارانتان بیشتر آشنا شوید، ایده‌هایی که به ذهن خودتان نرسیده بود را بشنوید و بهترین تصمیمات را برای بهبود موقعیت برند اتخاذ کنید. انعطاف‌پذیری نسبت به دیدگاه سایرین و سازگاری با تیم از مهم‌ترین اصول کاری یک کانتنت مارکتر موفق به‌شمار می‌روند. 

از طرفی باید همواره به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره تکنولوژی‌ها و ترند‌های جدید باشید تا بهترین خدمات را به مشتریان ارائه دهید. فراموش نکنید که هدف اصلی کسب‌و‌کار شما جلب توجه مخاطب و کسب نظر مثبت آن‌هاست؛ پس مشتری‌مداری را در اولویت خود قرار داده و همواره بهترین و به‌روز‌ترین اطلاعات را در اختیار کاربرانتان بگذارید.

شجاعت و ریسک‌پذیری

بسیاری از بازاریابانی که در شرکت‌ها مشغول به کارند، مدعی هستند که صاحبان کسب‌و‌کار‌ها موافق ریسک‌پذیری نیستند و ترجیح می‌دهند از مسیر صاف و هموارشان خارج نشوند. شاید شما هم همین طرز تفکر را داشته باشید؛ اما بررسی سازمان‌های بزرگ و موفق در این عرصه نشان می‌دهد که شجاعت و ریسک‌پذیری نه‌تنها بد نیست بلکه می‌تواند تاثیر زیادی در جذب مخاطب به برندتان داشته باشد.

افراد و شرکت‌های بزرگ که قدرت زیادی در این حوزه دارند، بدون ترس درباره مسائل مهم و جدی که مخاطبان با آن رو‌به‌رو هستند، صحبت می‌کنند و همین موضوع هم محتوایشان را به‌یاد‌ماندنی و ارزشمند کرده است. این محتوا می‌تواند برای مدت طولانی اثر و جایگاه خود را حفظ کرده و همواره مخاطبان خاص خودش را پیدا کند.

به‌گفته روت کارتر (Ruth Carter):

برنامه‌های تلویزیونی مثل محله آقای راجرز (Mister Roger’s Neighborhood) یا پیشتازان فضا (Star Trek) داستان‌های جذاب و سرگرم‌کننده ای را به‌تصویر کشیدند؛ اما در‌عین‌حال بدون ترس مسائلی را بازگو کردند که سایرین جرات مطرح کردن آن را نداشتند. اکنون بعد از گذشت دهه‌ها هنوز هم مردم برای چندمین بار به تماشای آن‌ها می‌پردازند و محتوایشان را ارزشمند می‌دانند.

 طراحی استراتژی موثر

بازاریابانی که قدرت اتخاذ تصمیم‌های استراتژیک درست دارند، نسبت‌به سایرین از جایگاه بالاتری برخوردارند. پیش‌بینی می‌شود که با گذر زمان بسیاری از وظایف پایه‌ای کانتنت مارکتر‌ها به ابزار‌های هوش مصنوعی واگذار شود. این ابزار‌های می‌توانند اطلاعات کاملی درباره رفتار کاربران، علایق آن‌ها و ترجیحاتشان در‌اختیار کارشناسان این حرفه قرار دهند. 

در این شرایط قدرت پردازش داده‌ها و استفاده مناسب از آن‌ها در بهبود استراتژی محتوایی برندتان، چیزیست که شما را از سایرین متمایز می‌کند. بازاریابان محتوای موفق باید با درک هدف کسب‌و‌کار، پرسونای مخاطب را بررسی و بهترین راه را برای ارسال پیامشان به کاربران انتخاب کنند. یکی از مهم‌ترین مهارت های یک بازاریاب محتوایی، پوشش‌دهی کل مسیر سفر مشتری است. با این کار شما می‌توانید در هر لحظه کنار مخاطبینتان بوده و آن‌ها به‌صورت مستقیم به‌سمت خرید از برندتان هدایت کنید. 

اولویت‌بندی استراتژیک

بازاریابان محتوا قبل از هر چیزی باید توانایی نه گفتن را یاد بگیرند. شما نمی‌توانید بدون توجه به محدودیت‌هایتان، سعی کنید راه هزار‌ساله را در یک شب طی کنید. اگر در کارتان اولویت‌بندی موثری نداشته باشید، در‌نهایت علاوه‌بر اینکه از نظر زمان‌بندی دچار مشکل خواهید شد، کیفیت کارتان هم بسیار کاهش می‌یابد. از طرفی همه اعضای تیم باید بدانند که چه مواردی در اولویت هستند تا زمان و انرژی کافی را صرف آن‌ها کنند.

آگاهی از اولویت‌بندی استراتژیک شما به صاحبان کسب‌و‌کار‌ها دید شفاف‌تری نسبت‌به آینده بازاریابی‌تان خواهد داد. با این کار آن‌ها می‌دانند که دقیقا چه انتظاری از نتایج کارتان داشته باشند؛ بنابراین توقعات فراتری نخواهند داشت.

جنیفر مجیک (Jenny Magic) در این‌باره می‌گوید:

اگر آرام‌تر قدم بردارید، برنامه استراتژیکی داشته باشید و به‌جای اولویت‌های پراکنده، با تیمتان روی یک هدف واحد کار کنید، شانس موفقیتتان بسیار افزایش می‌یابد.

 آنچه درباره مهارت های بازاریابی محتوا خواندیم

در عصر حاضر که رقابت در صنعت محتوا به نقطه اوج خود رسیده است، دیگر قدرت نویسندگی برای جلب توجه کاربر و درخشش در‌میان رقبا کافی نیست. شما به‌عنوان یک کانتنت مارکتر، باید به جدیدترین اصول و مهارت های بازاریابی محتوا مسلط باشید تا بتوانید جایگاه خود را در این رقابت حفظ کرده و همچنان مخاطبین را به استفاده از محصول و خدماتتان تشویق کنید.

اکنون با به‌روز‌ترین مهارت های کانتنت مارکتینگ آشنا هستید و می‌دانید که چطور از این موارد بهره گرفته و تبدیل به یک بازاریاب محتوا حرفه‌ای شوید. اگر درباره مهارت های بازاریاب محتوا به سوالی برخوردید یا تجربه جالبی از کار در این حوزه دارید، حتما آن را با ما و سایر همراهان نیک نویس به‌اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *