آکادمی نیک نویس » آموزش بازاریابی محتوایی » 7 کتاب از بهترین کتاب های بازاریابی محتوا

معرفی بهترین کتاب های بازاریابی محتوایی

7 کتاب از بهترین کتاب های بازاریابی محتوا

فهرست مطالب

اکثر ما زمانی که یک کتاب جذاب می‌یابیم، تنها آنان را به لیست کتاب‌های موردعلاقه خود اضافه کرده و به‌راحتی خواندن‌شان را به تعویق می‌اندازیم؛ اما در این محتوا قصد داریم به معرفی بهترین کتاب های بازاریابی محتوا بپردازیم و با ارائه دلایل موثق و آشنایی با مزایا بازاریابی محتوایی، شما را مجاب به خواندن تک‌تک آنان، آن هم در اسرع‌وقت کنیم.

با ما همراه باشید تا از نگاهی دیگر با بهترین کتاب های بازاریابی محتوا آشنا شوید:

کتاب بازاریابی پرمحتوا

این کتاب از آن دسته کتاب‌هایی است که هر بازاریاب محتوایی باید حداقل یک‌بار آن را خوانده و از آن به عنوان مهم‌ترین کتاب در این حوزه یاد کند؛ اما چرا؟ شاید دلیل اهمیت خواندن این کتاب را باید در نویسنده آن جست‌وجو کرد.

بی شک کتاب بازاریابی پر محتوا یکی از بهترین کتاب های بازاریابی محتوا است.

کتاب بازاریابی پرمحتوا نوشته‌ی Joe Pulizzi بوده که به او لقب پدرخوانده بازاریابی محتوایی را داده‌اند. در حقیقت Joe Pulizzi از اولین کسانی است که از سال 2001 در حوزه بازاریابی محتوایی شروع به فعالیت کرده و موسسه‌ بازاریابی محتوا را برای آموزش مستمر این شاخه راه‌اندازی کرده است.

این کتاب با دارا بودن 5 بخش متفاوت از جمله: بازاریابی محتوایی، استراتژی و محتوای ویژه بازاریابان، مدیریت فرآیند محتوا، بازاریابی داستان و به کارانداختن محتوا، توانسته صفر تا صد بازاریابی محتوایی را به صورت تئوری و به شکلی عالی آموزش دهد.

در نهایت برای ترغیب شما به خواندن این کتاب می‌خواهم توجه‌تان را به نوشته‌ی نویسنده بر روی جلد بازاریابی پرمحتوا جلب کنم:

چگونه داستان متفاوتی روایت کنید، صدایتان را در ازدحام تبلیغات به گوش مخاطب برسانید و با بازاریابی کمتر، مشتریان بیشتری به دست آورید.

کتاب همه نویسنده‌ایم

شاید شما هم به جمله ««توانایی خوب نوشتن یک هدیه ذاتی است»» باور داشته و به همین دلیل قدمی جدی در این مسیر بازاریابی محتوایی برنمی‌دارید. خبر خوب این است که  Ann Handley در کتاب خودش به نام همه نویسنده‌ایم، یکی از بهترین کتاب های بازاریابی محتوا، دقیقا این باور را زیر سوال برده و آن را با جمله دیگری ««درون هر فرد یک نویسنده نهفته است»» جایگزین می‌کند.

در معرفی برتریت کتاب های بازاریابی محتوایی قطعا یکی از بهترین ها کتاب همه نویسنده ایم است

در این کتاب سعی شده، به خوانندگان اهمیت نوشتن در این قرن گوشزد شود و آنان را به تداوم نوشتن و پیشرفت در این مسیر تشویق کند. به بیان دیگر نویسنده در این کتاب می‌خواهد به علاقه‌مندان دلگرمی بدهد که اولین نوشته همه انسا‌ن‌ها بسیار زشت خواهد بود؛ اما برداشتن همین قدم ارزشمند بوده و برای قدم برداشتن در مسیر یک نویسنده حرفه‌ای شدن ضروری است.

ناگفته نماند که این کتاب با توجه به سرفصل‌هایش برای کسانی که می‌خواهند خوب نوشتن را بیاموزند، افرادی که بازاریابی دیجیتال انجام می‌دهند و اشخاصی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، مفید خواهد بود.

در حقیقت شما با مطالعه کتاب ما نویسنده‌ایم، نکات مفید و قوانین ساده را می‌آموزید که با کمک آن‌ها می توانید علاوه‌بر بهبود نوشته‌های خود، مشتریان بیشتری را در زمینه کاریتان جلب کنید.

کتاب استراتژی محتوا برای وب

اکثر اصلاحات رایج امروز ما معمولا به دست یک یا چند نویسنده تعریف شده و سپس به گوش همه ما رسیده؛ یکی از این اصلاحات استراتژی محتواست. Kristina Halvorson و Melissa Rach در کتاب کوتاه و روان ««استراتژی محتوا برای وب»»، برای اولین بار از اصطلاح استراتژی محتوا استفاده کردند و مخاطبانی همچون محتواسازان، فعالان حوزه تبلیغات و روابط عمومی را هدف قرار داده‌اند.

کتاب استراتژی محتوا برای وب کتابی مناسب برای افرادی است که به تازگی وارد حوزه تولید محتوا شده اند.

شما با خواندن این کتاب استراتژی محتوا و ارزش تجاری آن را درک می‌کنید، با فرآیندها و مشاغل مربوط به استراتژی محتوا آشنا می‌شوید و تصمیمات هوشمندانه‌تر و قابل‌دستیابی را تشخیص می‌دهید.

کتاب ماشین محتوا

اگر می‌خواهید بازاریابی محتوایی را از زبان کسی بشنوید که آن را در کسب‌وکار خود به کار برده و مزایای آن را با پوست و استخوان درک کرده است، پیشنهاد می‌کنم کتاب ماشین محتوا یکی دیگر از بهترین کتاب های بازاریابی محتوا را بخوانید.

کتاب ماشین محتوا از جمله برترین آثار حوزه بازاریابی محتوا است.

در ابتدا می‌خواهم توجه‌تان را به این متن از نویسنده کتاب Dan Norris جلب کنم:

زمانی که بازاریابی محتوایی را شروع کردم کورکورانه رفتار می‌کردم. من تنها توصیه رایج «هر روز بنویس» را سرلوحه قرار دادم و روی کمیت محتوا بیش‌ازحد تمرکز داشتم. مشکل این بود که ۹۰درصد این محتوا چندان موردتوجه واقع نشد. من عاشق تولید محتوا بودم، اما مشکلی وجود داشت. در حقیقت من خودم را براساس مقدار محتوای تولیدی‌ام می‌سنجیدم و به کیفیت و جذابیت آن توجهی نداشتم.  سرانجام مثل Neil Patel به این نتیجه رسیدم که یک محتوای جذاب از صد محتوای غیرقابل توجه باارزش‌تر است.

در کتاب ماشین محتوا مزایای بازاریابی محتوایی برجسته شده و به نوعی با مطرح کردن قدم به قدم تلاش‌های نویسنده سعی در راهنمایی خوانندگان دارد. این کتاب محتوا را بیشتر در قالب بلاگ پست در نظر گرفته و به دنبال توضیح چیستی بازاریابی محتوایی به طور کلی است.

می‌توان گفت کتاب ماشین محتوا بیشتر از آن که یک کتاب جامع برای راهنمایی بازاریابان باشد، کتابی ابتدایی برای تفهیم ساده‌ این شاخه از بازاریابی بوده و به دنبال پاسخ به سوالات جزئی یا حرفه‌ای در این حوزه نیست.

کتاب آنها می‌پرسند، شما جواب می‌دهید

بعضی ‌اوقات کتاب‌هایی که از زندگی یا اتفاق حقیقی صحبت می‌کنند، حس همذات‌پنداری ما را برمی‌انگیزانند و ما را بیشتر از یک کتاب تخصصی درگیر می‌کنند؛ در حقیقت محتواهای چنین کتاب‌هایی قابل‌لمس‌تر بوده و نکات آموزنده را در قالب داستان به ما یاد می‌دهند.

یکی دیگر از بهترین کتاب های بازاریابی محتوا به نام آنها می‌پرسند، شما جواب می‌دهید چنین کتابی است. روایت این کتاب از کسب‌وکار آفلاین استخرسازی در سال 2001 شروع می‌شود که  با بحران اقتصادی سال 2008 تا مرز ورشکستگی پیش می‌رود.

آنها میپرسند شما پاسخ می‌دهید به جرات یکی از بهترین کتاب های بازاریابی محتوا است

نویسنده این کتاب MARCUS SHERIDAN که صاحب این استخرسازی بوده در نهایت چاره‌ای جز تغییر رویه کسب‌وکار خود و روی آوردن به بازاریابی محتوایی نمی‌بیند؛ اما همین تغییر، فروش او را دچار تحول می‌کند.

در حقیقت نام کتاب ««آنها می‌پرسند، شما جواب می‌دهید»» نوعی فلسفه کسب‌وکار بوده که بر ارتباطات، فرهنگ سازمانی و شیوۀ فروش تأثیر می‌گذارد. در این رویکرد، پرسش‌ها، تمایلات و نیازهای مصرف‌کنندگان در اولویت قرار می‌گیرد تا با تولید محتوای مؤثر، مخاطبان را با خودتان و خدماتتان بیشتر آشنا کنید.

کتاب کپی‌رایتینگ

می‌توان کتاب کپی‌رایتینگ را تنها کتاب جامع و مرجع در حوزه کپی رایتینگ در ایران معرفی کرد. کپی‌رایتینگ یکی از زیرشاخه‌های اصلی و کاربردی بازاریابی محتوایی بوده و تبلیغ‌نویسی نیز به آن می‌گویند.

این کتاب به قلم Mark Shaw یکی از بهترین کپی رایترهای دنیا نوشته شده و در آن سعی شده با مصاحبه با بهترین کپی‌رایترهای ایالات متحده و انگلستان، مخاطبان را در درک چیستی این زیرشاخه کمک کند.

کتاپ کپی رایتینگ کمک زیادی به افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده اند می‌کند.

در کتاب کپی رایتینگ بعضی کمپین‌ها به طور عمیق بررسی شده و تمرینات و نکات لازم جهت توسعه‌ی مهارت‌های نوشتن به اشتراک گذاشته می‌شود؛ همچنین در این کتاب انواع نوشتن متن تبلیغاتی برای صنایع مختلف و در قالب‌های گوناگون مورد بررسی قرار گرفته است.

کتاب ادبیات تبلیغ

کتاب ادبیات تبلیغ در سال 1985 منتشر شده است؛ بنابراین می‌توان این کتاب را یکی از قدیمی‌ترین کتاب های بازاریابی محتوا در نظر گرفت. در حقیقت این کتاب به دنبال رساندن بازاریابان به هدف نهایی‌شان یعنی افزایش فروش است.

پدر علم تبلیغات David Ogilvy درباره کتاب ادبیات تبلیغ چنین می‌گوید:

من هیچ نویسنده تبلیغاتی را سراغ ندارم که با خواندن این کتاب پیشرفتی در کارش حاصل نشده باشد.

کتاب ادبیات تبلیغ یکی از برترین کتاب های حوزه محتوا است.

به باور نویسنده این کتاب یعنی Robert W. Bly متن هر تبلیغ بسیار مهم و پراهمیت بوده و باید براساس نوع محصول یا خدمت هر برند و نام تجاری متفاوت نگاشته ‌شود. این کتاب از 3 بخش تشکیل شده که حتی شنیدن نام آن‌ها نیز هر بازاریابی را به خواندنش ترغیب می‌کند:

 • برای فروش بیشتر چگونه بنویسیم؟
 • وظایف نویسنده‌ی تبلیغات
 • تجارت تبلیغاتی

حسن‌ختام

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم در این مقاله به معرفی بهترین کتاب های بازاریابی محتوا پرداختیم که ترجمه فارسی آنان در تمامی کتاب‌فروشی‌های سراسر ایران موجود است. کتاب‌های زیادی در حوزه بازاریابی محتوایی وجود دارند که شاید اولویت خواندن آنان پایین‌تر از لیست معرفی‌شده باشد؛ اما اگر شما کتابی را خوانده‌اید و نظر مثبتی نسبت به آن دارید، می‌توانید به ما هم معرفی کنید.

‫5 دیدگاه ها

 1. مرسی از پیشنهادهای خوبتون
  (کتاب بهترین قصه گو برنده است از آنت سیمونز) هم جزو کتاب هایی بوده که درک عمیقی از محتوا به من داده
  پیشنهاد میکنم علاقه مندان حوزه بازاریابی محتوایی حتما بخوننش

  1. سلام خانم جمالی
   خیلی خوشحالم که مقاله ما برای شما رضایت بخش بوده. بهتون پیشنهاد می‌کنم اگر به بازاریابی محتوایی علاقه دارید حتما کتاب محتوای درونگرا از جاستین چمپیون رو هم مطالعه کنید.

 2. خیلی کتابای خوبی در زمینه تولید محتوا معرفی کردین
  ممنونم از تیم خوبتون

  1. خواهش میکنم آقای سعید
   خوشحالیم که برای شما مفید بوده

  2. خواهش میکنم آقای سعید
   خیلی خوشحالیم که برای شما مفید بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *