آکادمی نیک نویس » آموزش سئو و بهینه سازی » سئو کلاه خاکستری چیست؟ آموزش روش های Gray hat SEO

سئو کلاه خاکستری (Grey Hat SEO)

سئو کلاه خاکستری چیست؟ آموزش روش های Gray hat SEO

فهرست مطالب

امروزه افراد و کسب‌وکارهای زیادی در فضای آنلاین حضور دارند. تمامی آن‌ها می‌خواهند در این فضا دیده شده و در جست‌وجوی ارگانیک رتبه اول را کسب کنند؛ ولی دیگر قرارگیری در رتبه‌های برتر موتورهای جست‌وجو به آسانی ممکن نیست.

سئو به همین دلیل به وجود آمد تا قوانین موردنظر موتورهای جست‌وجو را برای ما لیست کند و به ما کمک کند تا با پیروی از این دستورالعمل‌ها در گوگل رتبه بگیریم؛ اما مشکل اینجاست که دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است ماه‌ها طول بکشد. این مسئله باعث شکل‌گیری تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری (Gray hat SEO) شد، روش‌هایی که قوانین موتورهای جست‌وجو را عینا پیاده‌سازی نمی‌کند ولی خطری هم به همراه ندارند.

در این نوشته به تعریف سئو کلاه خاکستری و تکنیک‌های آن پرداختیم، اما برای درک این مهم، ابتدا به تعریف سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه اشاره‌‌ای می‌کنیم.

سئو کلاه سفید ، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری

گوگل دستورالعمل‌های کاملاً واضحی دارد و اگر به آن‌ها پایبند نباشید، ممکن است صفحه شما را از صفحه‌ی روزگار حذف کند. بدیهی است، گوگل نقش بسیار بزرگی در کسب‌وکار شما دارد؛ بنابراین شما نمی‌توانید این الگوریتم‌ها را نادیده بگیرید.

سئو کلاه سفید به معنای پایبندی به قوانین و سیاست‌های موتورهای جست‌وجو است.

محتوای بهینه‌شده با کیفیت بالا، استفاده صحیح از متا تگ‌ها، کلمات کلیدی توصیفی، بارگذاری صحیح صفحه و مواردی از این دست از ویژگی‌های کلیدی سایت‌های بهینه‌شده با استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید است؛ اما امروز با وجود بازار رقابتی، غلبه بر دیگر رقبا، صرفاً با تکنیک‌های سئو کلاه سفید دشوار خواهد بود.Gray hat SEO شامل انجام اقداماتی فراتر از توصیه های گوگل است که برخلاف قوانین گوگل نیست

سئو کلاه سیاه به معنای استفاده عمدی از تاکتیک‌ها و شیوه‌هایی برخلاف قوانین خدمات موتورهای جست‌وجو است. افراد با این روش‌ها سعی می‌کنند در مدت زمان کوتاه‌تری رتبه‌ی بهتری را در نتایج جست‌وجو کسب کنند؛ اما این اقدامات ممکن است توسط گوگل شناسایی شده و در نتیجه، سایت‌ حذف شود.

تاکتیک‌های مورد استفاده در سئو کلاه سیاه:

  • کامنت های اسپم
  • پر کردن محتوا با کلمات نامربوط و تکراری
  • خرید لینک
  • تغییر مسیرهای فریبکارانه

اما سئوی کلاه خاکستری، همان‌طور که از نام آن پیداست، جایی بین کلاه سفید و کلاه سیاه است، زیرا تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری به دستورالعمل‌های گوگل پایبند نیستند، اما همچنان می‌توانند قابل‌قبول باشند.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

اصطلاح ((سئو کلاه خاکستری)) از اوایل دهه 2000 رایج شده است. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، Grey Hat SEO استفاده از تکنیک‌هایی بوده که کاملاً در تضاد با دستورالعمل‌های گوگل نیستند، اما شاید کمی خارج از اصول آن در نظر گرفته می‌شوند.

به عنوان مثال، دریافت بک‌لینک از یک سایت معتبر چیزی است که گوگل آن را تشویق می‌کند. با این حال، برای دریافت یکی از این موارد، ممکن است مجبور شوید به آن سایت‌ها هزینه‌ای بپردازید. گرفتن لینک از نظرات وبلاگ و انجمن‌ها یکی دیگر از روش‌های مشابه است. شما یک ربات نمی‌فرستید تا لینک بیلدینگ را برای شما انجام دهد، بلکه در عوض با انجمن تعامل کرده و بک‌لینک خود را ایجاد می‌کنید؛ اما پیوندها کاملاً به صورت موضوعی مرتبط نیستند.

چرا سئو کلاه خاکستری اهمیت دارد؟

بسیاری از افراد و کسب‌وکارها به نتایج فوری نیاز دارند تا ترافیک بیشتری را به سایت خود بکشانند و نمی‌توانند چندین ماه حوصله کنند. در این شرایط، متخصصان سئو تکنیک‌هایی را اعمال می‌کنند که کاملا مطابق با الگوریتم گوگل نیستند و در عین حال نیز دستورالعمل‌های آن را نقض نمی‌کنند.

درک صحیح از سئو کلاه خاکستری مهم است؛ زیرا بدون هیچ عواقبی می‌تواند بهبود رتبه سایت شما را رقم بزند. لازم به ذکر است که شما یا متخصصان سئو باید از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها مطلع باشید، زیرا سئوی کلاه خاکستری به طور دوره‌ای تغییر می‌کند، آنچه امروز کلاه خاکستری است، فردا می‌تواند سئو کلاه سفید یا سئو کلاه سیاه باشد.

تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری

روش‌های زیادی وجود دارد که در زمان حاضر، نقض دستورالعمل‌های موتورهای جست‌وجو به حساب نمی‌آیند ولی کلاه سفید نیز نیستند. در ادامه به رایج‌ترین این تکنیک‌ها اشاره کرده‌ایم.

خرید دامنه های قدیمی

این روش یکی از پرکاربردترین تکنیک‌ های سئو کلاه خاکستری برای افزایش رتبه وب سایت شماست. یک دامنه منقضی‌شده، لینک‌هایی از وب‌سایت‌های دیگر دارد که با ریدایرکت کردن این دامنه به سایت‌ خودتان می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید و رتبه وب سایت خود را افزایش دهید.

از تکنیک های سئو کلاه خاکستری که بسیار کاربرد دارد، ریدایرکت یک دامنه قدیمی و با اعتبار روی سایت خودمان است

نکات مهمی که هنگام خرید دامنه منقضی‌شده باید در نظر داشته باشید:

DA یا همان Domain Authority یک نوع رتبه‌بندی بوده که توسط Moz توسعه یافته است. امتیاز DA از یک تا 100 متغیر بوده و رتبه‌ی بالای 30 خوب به حساب می‌آید و برای خرید توصیه می‌شود. در ضمن بهتر است دامنه‌هایی را پیدا کنید که حداقل 3 سال از عمرشان گذشته باشد. برای به دست آوردن دامنه با ارزش سئوی خوب، از دامنه‌هایی که دارای متن‌های بک‌لینک سمی (حاوی زبان‌های خارجی مانند چینی، روسی) هستند اجتناب کنید.

پس از خرید دامنه ‌های قدیمی، وقت آن است که همه آن‌ها را به سایت اصلی خود هدایت کنید. ریدایرکت 301 یک فرآیند تغییر مسیر است که در آن یک صفحه به طور دائم به یک مکان جدید (برای مثال سایت شما) منتقل می‌شود. ریدایرکت 301 موتورهای جست‌وجو مانند گوگل را راهنمایی کرده تا کاربران را به صفحه جدید هدایت کنند و 90 درصد از لینک‌ها را نیز ارسال می‌کند، که برای افزایش سئوی وب‌سایت شما عالی عمل خواهد کرد.

پر کردن دقیق کلمات کلیدی

پر کردن محتوا از کلمات کلیدی مربوط و نامربوط، روش بدی برای سئو است و باید از آن اجتناب کنید؛ اما استفاده دقیق از کلمات کلیدی با تراکم مناسب بهترین نتیجه را به همراه دارد و می‌تواند ترافیک ارگانیک سایت و رتبه‌بندی آن را افزایش دهد. این یکی از رایج‌ترین تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری برای بهبود رتبه سایت شما است.

بدین منظور بهتر است از چگالی کلمه کلیدی مطلع باشید. چگالی کلمه کلیدی درصدی است که بیان می‌کند، کلمه کلیدی باید چند بار در صفحه وب شما ظاهر شود. تراکم 1%، چگالی کلمه کلیدی خوبی به حساب می‌آید، به این معنی که در یک مقاله 1000 کلمه‌ای، کلمه کلیدی شما باید 10 بار ظاهر شود.

حال سوال اینجاست که برای بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو، در چه مکان‌هایی باید از کلمات کلیدی اصلی استفاده کنیم؟ قرار دادن کلمات کلیدی در موقعیت‌هایی مانند: عنوان، تگ‌های H2 و H3 ، تگ‌های جایگزین تصویر، URL ها، شروع و پایان مطالب، نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

محتوای خود را طولانی‌تر کنید

اگر در یک جایگاه رقابتی هستید و مقاله‌‌ای با 1000 تا 1500 کلمه می‌نویسید و هنوز نمی‌توانید به نتیجه دلخواه برسید، مقاله‌ای با 2000 کلمه را امتحان کنید. جذب بک‌لینک‌ها با استفاده از محتوای طولانی بیشتر اتفاق می‌افتد، از طرفی اشتراک‌گذاری در صفحات اجتماعی برای مقالات طولانی‌تر بیشتر است و مورد مهم‌تر این که، شاهد رشد قابل‌توجهی در ترافیک موتورهای جست‌وجو خواهید بود.

وب 2.0 برای ایجاد پیوندها

امروزه سایت‌ها یا خدمات اینترنتی به وجود آمده‌اند که امکان تبادل اطلاعات بین کاربران را فراهم می‌کنند، یا به آن‌ها اجازه تولید یا دستکاری در اطلاعات را می‌دهند، مانند ویکی‌پدیا یا ویرگول که اکثر محتواهای آن توسط کاربران ایجاد شده‌اند. این گونه سایت‌ها معمولا (( وب ۲ )) تلقی می‌شوند.

شما با فعال ماندن در این سایت‌ها می‌توانید علاوه بر آگاهی از برند و افزایش نرخ تبدیل، با لینک‌سازی، افراد را به سایت خود بکشانید و از همه مهم‌تر باعث بهینه‌سازی سایت و در نتیجه بهبود رتبه سایت خود شوید.

تبادل لینک

بسیاری از مردم فکر می کنند که تبادل لینک تحت تکنیک سئو کلاه سیاه است؛ اما اینطور نیست. در واقع تبادل لینک به صورت خودکار، سئو کلاه سیاه به حساب می‌آید؛ اما تبادل دستی لینک‌ها سئو کلاه خاکستری خواهد بود. شما با پرداخت هزینه در یک سایت با اعتبار دامنه‌ی بالا می‌توانید، محتوایی منتشر کرده و لینک سایت خود را در آن قرار دهید. رپورتاژ آگهی یا پست مهمان در این دسته قرار می‌گیرند. در این راستا می‌توانید میزبان جمع‌آوری کمک‌های خیریه شده و از لینک های خیریه نیز کمک بگیرید.

چندین حساب رسانه اجتماعی

بسیاری از ما زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی مانند لینکدین، اینستاگرام یا توییتر می‌گذرانیم و به طور تصادفی به مقالات یا تصاویر بسیاری برخورد می‌کنیم. پس می‌توان از رسانه‌های اجتماعی نیز به نفع خود استفاده کرد. طبق معیارهای جست‌وجو، شبکه‌های اجتماعی بر سئو سایت شما تأثیر می‌گذارند. از آنجایی که رسانه‌های اجتماعی به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری برای افزایش رتبه وب‌سایت‌تان سودمند است. حال چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟

فعالیت در شبکه های اجتماعی یکی از مطمئن ترین روش های سئو کلاه خاکستری جهت رشد سایت است

شما می‌توانید چندین حساب ساختگی ایجاد کنید تا تعامل و لایک خود در لینکدین، اینستاگرام، ریتوییت‌های توییتر و مواردی از این دست را افزایش دهید. اگر محتوای شما به طور طبیعی لایک شده و به اشتراک ‌گذاشته می‌شود، طبق دستورالعمل‌های گوگل، سئو کلاه سفید است؛ اما اگر عمداً سعی ‌کنید با استفاده از چندین حساب کاربری یا خرید سوشیال سیگنال، آن‌ها را افزایش دهید، در آن صورت سئو کلاه خاکستری به حساب می‌آید.

بررسی‌های محصول

این حوزه‌ای است که گوگل تلاش کرده به طور فعال محدودیت‌هایی بر روی آن اعمال کند؛ با این حال، نظرات موجود در بررسی محصولات چیزی است که معمولا کاربران دنبال آن هستند. در واقع، 93٪ از مصرف‌کنندگان قبل از تصمیم به خرید، بررسی‌های آنلاین را مطالعه می‌کنند.

اگر محصولی فیزیکی را آنلاین بفروشید، بررسی محصولات سنگ بنای موفقیت شما هستند.

همکاری با اینفلوئنسر‌های بلاگر هر حوزه‌ کاری، یکی از استراتژی‌های اساسی و با الویت بالا در دیجیتال مارکتینگ برای تمام بیزینس‌های تجارت الکترونیک است. در این روش شما علاوه بر دریافت لینک‌های ارزشمند از سایت‌های با اعتبار بالا، مشترریان جدیدی نیز جذب می‌کنید.

با این حال، نقد و بررسی محصولات وقتی به حالت کلاه خاکستری در می‌آیند که جعلی یا تقلبی باشند و موتورهای جستجو را فریب دهند، مانند:

  • بررسی‌های جعلی محصول: این دسته از بررسی‌ها یا جعلی هستند یا توسط افرادی نوشته شده‌اند که بابت آن پول دریافت کرده‌اند.
  • بررسی‌های اسپم: این به معنای پر کردن یک پلتفرم با بررسی‌های بیش از اندازه است که اغلب با استفاده از ربات‌ها یا نرم‌افزارهای اتوماسیون انجام می‌شود.
  • فیلتر کردن بررسی‌ها: در این روش صرفا بررسی‌ها و نظرات مثبت نمایش به نمایش در‌می‌آیند و نظرات منفی حذف می‌شوند.

جمع‌بندی

حال که تکنیک‌ های سئو کلاه خاکستری (Gray hat SEO) را بررسی کردیم، یک سوال همچنان بی‌جواب می‌ماند، آیا باید تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری را پیاده‌سازی کنیم؟ اگر جور دیگری به این مسئله بپردازیم، متوجه می‌شوید که سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری هر سه شامل ریسک هستند.

تکنیک‌های کلاه سفید ممکن است برای افزایش ترافیک یا بهبود رتبه سایت شما کارساز نباشد. تکنیک‌های کلاه سیاه به دلیل نقض دستورالعمل‌ها، خطر حذف شدن سایت شما از موتورهای جست‌وجو را به دنبال خواهند داشت.

از طرفی تکنیک های کلاه خاکستری کاملاً غیرقانونی نیستند ولی با سخت‌تر شدن الگوریتم‌های گوگل، ممکن است این راهکارها نیز نقض دستورالعمل‌ها به حساب بیایند. در هرصورت برای رقابت تنگاتنگ باید باید چند ترفند را در آستین خود داشته باشید و خود را به‌روز نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *